Biedronka wprowadzała klientów w błąd. Zapłacą wysoką karę (zdjęcia)

Zamiast deklarowanych polskich owoców i warzyw, sklepy sieci Biedronka sprzedawały pomidory z Hiszpanii, kapustę z Francji, a ogórki z Ukrainy.

Co dziesiąta partia warzyw i owoców w marketach jest fałszywie oznaczona jako produkt polski – alarmowali wcześniej rolnicy z organizacji AgroUnia (fot. zdjęcie ilustracyjne, AgroUnia, RK)

Zamiast deklarowanych polskich owoców i warzyw, sklepy sieci Biedronka sprzedawały pomidory z Hiszpanii, kapustę z Francji, a ogórki z Ukrainy.

Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). Klienci poskarżyli się, że markety wprowadzają ludzi w bład, co do kraju pochodzenia produktów. Nieprawidłowości inspektorzy stwierdzili w sumie w 60 sklepach Biedronki.

Już wcześniej klienci i rolnicy – aktywiści alarmowali, że w marketach na wywieszkach widnieją nieprawdziwe informacje o kraju pochodzenia produktów.

– Inspektorzy urzędów skarbowych i sanepidu przeciętnie raz w miesiącu kontrolują handlarzy na targowiskach. Sprawdzają wszystkie wymagane zezwolenia i dokumenty. Powinni zająć się również zagranicznymi marketami. Kontroli tam powinno być zdecydowanie więcej – uważa Grzegorz Chrzan, radny z Sobótki.

W wydanym przez UOKiK komunikacie czytamy, że każdy klient ma prawo do jasnej i prawdziwej informacji o ofercie sklepu. W przypadku warzyw i owoców obejmuje ona również wskazanie kraju pochodzenia. Dopiero mając rzetelne dane, konsument może podjąć świadomą decyzję o zakupie.

– W mediach cały czas słyszymy, aby kupować polskie produkty. Tymczasem okazuje się, że pomidor, marchew czy kapusta nie pochodzą z Polski. To jawne oszustwo – mówi Joanna Borecka, sołtys Mietkowa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w związku z tym postępowanie wobec Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.

– Wprowadzanie konsumentów w błąd jest niedopuszczalne. Jako prezes UOKiK nie będę tego tolerował. Polskie rodziny przed zakupem powinny dysponować pełną i rzetelną informacją o produktach, które zamierzają kupić – argumentuje Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

Jeśli zarzut potwierdzi się, to spółce Jeronimo Martins Polska grozi kara do dziesięciu procent rocznego obrotu.

– Dramatycznie źle wypadły też Delikatesy Centrum, gdzie zakwestionowano aż 36,1 proc. partii owoców i warzyw – niemal wyłącznie z powodu fałszywego oznaczenia produktów jako pochodzących z Polski – kończy Tomasz Chróstny.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.