Biedronka wprowadzała klientów w błąd. Zapłacą wysoką karę (zdjęcia)

Zamiast deklarowanych polskich owoców i warzyw, sklepy sieci Biedronka sprzedawały pomidory z Hiszpanii, kapustę z Francji, a ogórki z Ukrainy.

Co dziesiąta partia warzyw i owoców w marketach jest fałszywie oznaczona jako produkt polski – alarmowali wcześniej rolnicy z organizacji AgroUnia (fot. zdjęcie ilustracyjne, AgroUnia, RK)

Zamiast deklarowanych polskich owoców i warzyw, sklepy sieci Biedronka sprzedawały pomidory z Hiszpanii, kapustę z Francji, a ogórki z Ukrainy.

Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). Klienci poskarżyli się, że markety wprowadzają ludzi w bład, co do kraju pochodzenia produktów. Nieprawidłowości inspektorzy stwierdzili w sumie w 60 sklepach Biedronki.

Już wcześniej klienci i rolnicy – aktywiści alarmowali, że w marketach na wywieszkach widnieją nieprawdziwe informacje o kraju pochodzenia produktów.

– Inspektorzy urzędów skarbowych i sanepidu przeciętnie raz w miesiącu kontrolują handlarzy na targowiskach. Sprawdzają wszystkie wymagane zezwolenia i dokumenty. Powinni zająć się również zagranicznymi marketami. Kontroli tam powinno być zdecydowanie więcej – uważa Grzegorz Chrzan, radny z Sobótki.

W wydanym przez UOKiK komunikacie czytamy, że każdy klient ma prawo do jasnej i prawdziwej informacji o ofercie sklepu. W przypadku warzyw i owoców obejmuje ona również wskazanie kraju pochodzenia. Dopiero mając rzetelne dane, konsument może podjąć świadomą decyzję o zakupie.

– W mediach cały czas słyszymy, aby kupować polskie produkty. Tymczasem okazuje się, że pomidor, marchew czy kapusta nie pochodzą z Polski. To jawne oszustwo – mówi Joanna Borecka, sołtys Mietkowa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w związku z tym postępowanie wobec Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.

– Wprowadzanie konsumentów w błąd jest niedopuszczalne. Jako prezes UOKiK nie będę tego tolerował. Polskie rodziny przed zakupem powinny dysponować pełną i rzetelną informacją o produktach, które zamierzają kupić – argumentuje Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

Jeśli zarzut potwierdzi się, to spółce Jeronimo Martins Polska grozi kara do dziesięciu procent rocznego obrotu.

– Dramatycznie źle wypadły też Delikatesy Centrum, gdzie zakwestionowano aż 36,1 proc. partii owoców i warzyw – niemal wyłącznie z powodu fałszywego oznaczenia produktów jako pochodzących z Polski – kończy Tomasz Chróstny.

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *