Boją się huku wystrzałów i rykoszetów z broni palnej

Mieszkańcy Janówka i pobliskich miejscowości nie chcą budowy strzelnicy na swoim terenie. Głównym argumentem jest ochrona środowiska i przebiegający szlak PTTK.

Ludzie obawiają się strzelnicy. Tłumaczą, że strzały mogą wystraszyć zwierzęta i turystów (fot. zdjęcie ilustracyjne, shutterstock)

Mieszkańcy Janówka i pobliskich miejscowości nie chcą budowy strzelnicy na swoim terenie. Głównym argumentem jest ochrona środowiska i przebiegający szlak PTTK.

Strzelnicę chce wybudować Bractwo Strzeleckie – Orle Gniazdo z Wrocławia. Obiekt ma być zlokalizowany w głębokim wąwozie nieczynnego od 1965 roku kamieniołomu,  przy drodze z Janówka do Sokolnik (gmina Jordanów Śląski).

– Większość ludzi obawia się strzelnicy. Odgłosy strzałów mogą płoszyć zwierzęta. Nie wiadomo, jak hałas wpłynie na środowisko. Nasza miejscowość znajduje się kilometr od starego kamieniołomu – mówi Dorota Urzędowska, sołtys Janówka.

Ukształtowanie terenu dawnej kopalni umożliwiałoby strzelania do tarcz na odległość 50 metrów. Ludzie nie tylko obawiają się hałasu, ale również rykoszetów z broni palnej. Oprócz tego strzelnica miałaby powstać w rejonie Wieży Bismarcka na Jańskiej Górze. Miejsce w weekendy odwiedza mnóstwo turystów, a w zwykłe dni mieszkańcy chodzą tam na spacery.

– Niestety ludzie nie wyrażają zgody na realizację tego przedsięwzięcia. Obawiają się o zdrowie i bezpieczeństwo. Kolejnym argumentem jest ochrona środowiska – inwestycja położona jest na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego – wylicza radny Jan Tylecki.

Mieszkańcy napisali protest, w którym uzasadniają obawy. Jednym z argumentów jest przebiegająca tamtędy droga – szlak turystyczny PTTK. Do protestu dołączyli rozporządzenie wojewody dolnośląskiego z 2007 roku, które mówi o ochronie zwierząt na tym terenie.

Członkowie bractwa odrzucają większość argumentów. Tłumaczą, że rykoszety się zdarzają, ale na tym terenie byłaby niewielka szansa, aby odbity pocisk wyleciał poza strzelnicę. Skały tworzą tzw. naturalne kulochwyty. Pasjonaci strzelectwa deklarują zmierzenie decybeli przy najbliższych gospodarstwach. Już przeprowadzili wstępny pomiar hałasu – wszystko jest w normie. Teraz decyzja zależy od Pawła Filipczaka – wójta gminy.

– Wójt tłumaczy się naciskami mieszkańców, jednak do niego należy ostateczna decyzja. Na szczęście mamy możliwość otworzenia strzelnicy w innych gminach, gdzie nie stwarza się problemów. Możemy oczywiście odwoływać się np. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale sprawy trwają po kilka lat. Uważam, że nie ma sensu działać wbrew władzom gminy – uzasadnia Bartosz Marek z bractwa Orle Gniazdo.

Stowarzyszenie działa od 2014 roku. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy o obronności kraju i ducha patriotyzmu.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...