Brak przemocy w gminie Mietków
W 2017 roku na terenie gminy Mietków policja założyła dziesięć Niebieskich Kart. W 9 przypadkach sprawcami przemocy byli mężczyźni. W jednym była kobieta.
fot.(zdjęcie ilustracyjne)
W 2017 roku na terenie gminy Mietków policja założyła 10 Niebieskich Kart. W dziewięciu przypadkach sprawcami przemocy byli mężczyźni. W jednym była kobieta.
Niebieskie Karty założyli policjanci z komisariatu w Kątach Wrocławskich, któremu podlega teren gminy. Funkcjonariusze nie odnotowali stosowania przemocy wobec dzieci. W trzech rodzinach maluchy były świadkami awantur i przemocy. Rozpoczęcie procedury założenia Niebieskiej Karty powoduje powołanie tzw. grup roboczych, które pomagają rozwiązać konflikt w rodzinie.
– Jeżeli w rodzinie, w której jest przemoc, znajduje się dziecko w wieku szkolnym, to w skład powołanej grupy roboczej wchodzi np. pedagog szkolny, dyrektor lub nauczyciel. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji – mówi Małgorzata Orman, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Mietkowie.
Do grupy roboczej należy również pracownik socjalny, dzielnicowy lub pielęgniarka środowiskowa. W 2017 roku w gminie Mietków procedura Niebieskiej Karty została zakończona w ośmiu rodzinach. Powodem był brak zasadności podejmowania działań.
– Musimy reagować na każdy anonim i sprawdzać, czy w danej rodzinie coś złego się dzieje. Często się jednak zdarza, że donos jest bezpodstawny a powodem napisania anonimu była kłótnia między sąsiadami – dodaje kierowniczka GOPS.
Osoby dotknięte przemocą mają możliwość skorzystania z pomocy psychologa, który przyjmuje nieodpłatnie w Urzędzie Gminy Mietków dwa razy w miesiącu. Ludzie z problemem alkoholowym kierowani są do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. GOPS zapewnia wsparcie i pomoc w różnych formach. Co to jest Niebieska Karta? Procedura jej założenia to instytucjonalne narzędzie służące do przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Liczy się od momentu wypełnienia formularza przez policjanta lub pracownika socjalnego.