Co muszą wiedzieć organizatorzy wesel? Prawnik odpowiada

Od 6 czerwca możliwa jest w Polsce organizacja imprez weselnych do 150 osób. Terminarze restauracji i sal balowych pękają w szwach.

Radca prawny Agata Słowik (fot. RK)

Od 6 czerwca możliwa jest w Polsce organizacja imprez weselnych do 150 osób. Terminarze restauracji i sal balowych pękają w szwach.

W weekend opublikowane nowe wytyczne. Wiele osób pyta nas o organizację wesel, poprawin i zabaw.

– W związku z koronawirusem przy organizacji przyjęcia należy pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów dotyczących ograniczenia zgromadzeń – informuje Agata Słowik, radca prawny.

Zgodnie z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, należy dostosować maksymalną liczbę uczestników przyjęcia.

Nie może ona być bowiem większa niż 150 osób.

Organizatorzy wesel powinni mieć także na uwadze wytyczne opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Oto najważniejsze punkty:

– Organizatorzy muszą dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do udostępnienia w razie potrzeby organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
– W wytycznych sanepidu nie ma informacji o tym, aby goście musieli nosić maseczki podczas wesela. Z kolei obowiązkowo maseczki będzie musiała nosić obsługa lokalu, w którym będzie odbywać się wesele czy inna uroczystość rodzinna.
– Organizatorzy przyjęcia powinni zapewnić pracownikom, gościom i innym osobom z zewnątrz, środki do dezynfekcji, rekomendowane jest umieszczenie dozowników z płynem do dezynfekcji przy wejściu dla gości w sali jadalnej, przy wyjściu z toalet, w pomieszczeniach socjalnych, itp.
– Przy jednym stoliku powinny być wyznaczane miejsca dla rodzin lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
– Odległość między blatami stolików powinna wynosić minimum 2 metry, zaś jeden metr w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 metra.
– Przestrzenie samoobsługowe (bary sałatkowe, stoliki z ciastami, wiejskie stoły) powinny być wyposażone w dozowniki do samodzielnego nalewania napojów, bufety, stoły wiejskie, bary kawowe, chłodnie z lodami, stoły z tzw. live cooking – gotowanie na żywo, możliwe do organizacji pod warunkiem wyznaczenia osoby do obsługi tych miejsc.
– Należy dostosować liczbę kelnerów do liczby gości – jeden kelner na 15 osób.
– Przy serwisie dań do stołów należy zadbać o obsługę gości przy danym stole przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.
– Organizatorzy przyjęcia powinni zadbać o zapobieganie tworzeniu się kolejek lub, jeżeli to niemożliwe, zapewnienie zachowania bezpiecznej odległości między osobami w kolejce np. za pomocą oznaczeń na podłodze.
– Rekomendowane jest zwiększenie częstotliwości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wspólnych, takich jak: toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty.

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.