Coraz więcej dzikich wysypisk w okolicach Ślęży

Na składowiska trafiają nie tylko śmieci komunalne. Coraz więcej jest części samochodowych i rozdrobnionego plastiku. Sporo interwencji mają ochotnicze straże pożarne.

Niedawno strażnicy leśni namierzyli mieszkańca Siedlakowic, który wyrzucał śmieci w lasku. W odpadach znaleziono jego dane osobowe (zdjęcie ilustracyjne, bom)

Na składowiska trafiają nie tylko śmieci komunalne. Coraz więcej jest części samochodowych i rozdrobnionego plastiku. Sporo interwencji mają ochotnicze straże pożarne.

Duże wysypisko zauważono w Mlecznej (gmina Jordanów Śląski) niedaleko drogi krajowej nr 8. Łącznie znajdowało się tam około dziesięciu wywrotek rozdrobnionych osłon kabli. Tony porzuconych odpadów znaleziono również przy drodze z Jordanowa do Sobótki. Sprawę bada policja. Śmieci lądują też w zagajnikach i na polach.

– Niestety ilość nielegalnych wysypisk nie zmniejsza się. Mieliśmy zgłoszenia m.in. z okolic Kryształowic, Starego Zamku i Czerńczyc. Sporo odpadów pochodzenia motoryzacyjnego znajduje się w okolicach Gniechowic – opowiada Marian Susz ze straży leśnej Nadleśnictwa Miękinia.

Niedawno mundurowi namierzyli mieszkańca Siedlakowic, który wyrzucał śmieci do lasku. W odpadach znaleźli jego dane osobowe. Sprawca został ukarany mandatem. Mężczyzna zobowiązał się do posprzątania terenu.

– Każdy, kto nielegalnie wyrzuca śmieci może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Sprawa może też trafić też do sądu, gdzie kary są o wiele wyższe – ostrzega strażnik.

Strażacy mają więcej wezwań do płonących odpadów. Niedawno OSP Mietków gasiła dzikie wysypisko przy nasypie kolejowym. Odpady płonęły również w Ujowie i na drodze między Mietkowem i Milinem. Z płonących tworzyw i części motoryzacyjnych ulatnia się toksyczny dym.

– Plastik może wydzielać chlor, rakotwórczy benzen i jego mniej toksyczne pochodne: toluen, etylobenzen, styren czy ksyleny. Płonące opony emitują znaczną ilości szkodliwych związków organicznych, w tym węglowodorów aromatycznych – wylicza Marlena Kuźniar z wydziału chemii organicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Części sprzętu elektronicznego np. laptopów i izolacja kabli zawierają substancje zapobiegające paleniu – najczęściej to tzw. bromowane etery difenylowe. Chemikalia same w sobie nie stanowią zagrożenie, jednak w procesie spalania wydzielają toksyczne opary.

Każdy, kto zauważył porzucone odpady może zgłosić to sołtysowi, straży leśnej, policji lub urzędowi gminy. Śmieciowy problem można też zgłaszać za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...