Coraz więcej dzikich wysypisk w okolicach Ślęży

Na składowiska trafiają nie tylko śmieci komunalne. Coraz więcej jest części samochodowych i rozdrobnionego plastiku. Sporo interwencji mają ochotnicze straże pożarne.

Niedawno strażnicy leśni namierzyli mieszkańca Siedlakowic, który wyrzucał śmieci w lasku. W odpadach znaleziono jego dane osobowe (zdjęcie ilustracyjne, bom)

Na składowiska trafiają nie tylko śmieci komunalne. Coraz więcej jest części samochodowych i rozdrobnionego plastiku. Sporo interwencji mają ochotnicze straże pożarne.

Duże wysypisko zauważono w Mlecznej (gmina Jordanów Śląski) niedaleko drogi krajowej nr 8. Łącznie znajdowało się tam około dziesięciu wywrotek rozdrobnionych osłon kabli. Tony porzuconych odpadów znaleziono również przy drodze z Jordanowa do Sobótki. Sprawę bada policja. Śmieci lądują też w zagajnikach i na polach.

– Niestety ilość nielegalnych wysypisk nie zmniejsza się. Mieliśmy zgłoszenia m.in. z okolic Kryształowic, Starego Zamku i Czerńczyc. Sporo odpadów pochodzenia motoryzacyjnego znajduje się w okolicach Gniechowic – opowiada Marian Susz ze straży leśnej Nadleśnictwa Miękinia.

Niedawno mundurowi namierzyli mieszkańca Siedlakowic, który wyrzucał śmieci do lasku. W odpadach znaleźli jego dane osobowe. Sprawca został ukarany mandatem. Mężczyzna zobowiązał się do posprzątania terenu.

– Każdy, kto nielegalnie wyrzuca śmieci może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Sprawa może też trafić też do sądu, gdzie kary są o wiele wyższe – ostrzega strażnik.

Strażacy mają więcej wezwań do płonących odpadów. Niedawno OSP Mietków gasiła dzikie wysypisko przy nasypie kolejowym. Odpady płonęły również w Ujowie i na drodze między Mietkowem i Milinem. Z płonących tworzyw i części motoryzacyjnych ulatnia się toksyczny dym.

– Plastik może wydzielać chlor, rakotwórczy benzen i jego mniej toksyczne pochodne: toluen, etylobenzen, styren czy ksyleny. Płonące opony emitują znaczną ilości szkodliwych związków organicznych, w tym węglowodorów aromatycznych – wylicza Marlena Kuźniar z wydziału chemii organicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Części sprzętu elektronicznego np. laptopów i izolacja kabli zawierają substancje zapobiegające paleniu – najczęściej to tzw. bromowane etery difenylowe. Chemikalia same w sobie nie stanowią zagrożenie, jednak w procesie spalania wydzielają toksyczne opary.

Każdy, kto zauważył porzucone odpady może zgłosić to sołtysowi, straży leśnej, policji lub urzędowi gminy. Śmieciowy problem można też zgłaszać za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...