Czekali 40 minut na pogotowie! Kobieta co chwilę traciła przytomność!

Ponad 40 minut czekała na karetkę pogotowia rowerzystka, która zasłabła przy ulicy Warszawskiej w Sobótce. Kobietę z objawami zawału zabrało do szpitala pogotowie ze Świdnicy.

Ponad 40 minut czekała na karetkę pogotowia rowerzystka, która zasłabła przy ulicy Warszawskiej w Sobótce. Kobietę z objawami zawału zabrało do szpitala pogotowie ze Świdnicy.

Do zdarzenia doszło niedaleko kwiaciarni. Rowerzystka w wieku ok. 50 lat traciła i odzyskiwała przytomność. Pomoc udzielili jej przechodnie, którzy wezwali pogotowie.

– Miała typowe objawy zaburzeń akcji serca. Wezwano ambulans, ale wcześniej pomocy udzielili jej strażacy z Sobótki Zachodniej i Kątów Wrocławskich. Po około 40 minutach kobietę zabrała karetka ze Świdnicy – relacjonuje Paweł Mrozowski, mieszkaniec Sobótki.

Na szczęście na miejscu bardzo szybko pojawiła się pani Marzena Nicoś z przychodni rodzinnej, która profesjonalnie udzieliła pierwszej pomocy.
Jeden ze świadków zabezpieczył rower kobiety. Na miejscu rozgorzała dyskusja nad fatalnym stanem służby zdrowia w Polsce. Mieszkańcy tłumaczyli, że dawniej na podstacji przy ul. Strzelców do dyspozycji były dwie karetki. Obecnie jest jedna, która obsługuje dwie gminy: Sobótkę i Jordanów Śląski.

– Zwiększa się liczba mieszkańców w gminach. Mamy więcej sklepów, osiedli i punktów usługowych. Niestety jedna karetka na dwie gminy to za mało – przekonują ludzie.

Liczba ambulansów na Dolnym Śląsku jest określona i wynika z planu zabezpieczenia zatwierdzonego przez wojewodę.

– Sytuacje wydłużonego czasu dojazdu zdarzają się rzadko i wynikają z przeciążenia systemu, spowodowanego np. zwiększoną liczbą wyjazdów do pacjentów. Stąd konieczność ustawicznego edukowania społeczeństwa w zakresie adekwatnego wzywania zespołów ratownictwa medycznego – informuje Jacek Kleszczyński, lekarz z wrocławskiego pogotowia.

Jeżeli w danej chwili brakuje karetki, dyspozytor medyczny natychmiast lokalizuje inne ambulanse oraz w oparciu o ustawę o państwowym ratownictwie medycznym kontaktuje się z podmiotami współpracującymi, np. z Państwową Strażą Pożarną, która ma możliwość udzielenia pierwszej pomocy. Strażacy w tym zakresie są odpowiednio wyszkoleni i posiadają sprzęt ratowniczy. Co powinni zrobić mieszkańcy? Złożyć petycję do wojewody o wyasygnowanie środków na ten cel.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...