Czekali 40 minut na pogotowie! Kobieta co chwilę traciła przytomność!

Ponad 40 minut czekała na karetkę pogotowia rowerzystka, która zasłabła przy ulicy Warszawskiej w Sobótce. Kobietę z objawami zawału zabrało do szpitala pogotowie ze Świdnicy.

Ponad 40 minut czekała na karetkę pogotowia rowerzystka, która zasłabła przy ulicy Warszawskiej w Sobótce. Kobietę z objawami zawału zabrało do szpitala pogotowie ze Świdnicy.

Do zdarzenia doszło niedaleko kwiaciarni. Rowerzystka w wieku ok. 50 lat traciła i odzyskiwała przytomność. Pomoc udzielili jej przechodnie, którzy wezwali pogotowie.

– Miała typowe objawy zaburzeń akcji serca. Wezwano ambulans, ale wcześniej pomocy udzielili jej strażacy z Sobótki Zachodniej i Kątów Wrocławskich. Po około 40 minutach kobietę zabrała karetka ze Świdnicy – relacjonuje Paweł Mrozowski, mieszkaniec Sobótki.

Na szczęście na miejscu bardzo szybko pojawiła się pani Marzena Nicoś z przychodni rodzinnej, która profesjonalnie udzieliła pierwszej pomocy.
Jeden ze świadków zabezpieczył rower kobiety. Na miejscu rozgorzała dyskusja nad fatalnym stanem służby zdrowia w Polsce. Mieszkańcy tłumaczyli, że dawniej na podstacji przy ul. Strzelców do dyspozycji były dwie karetki. Obecnie jest jedna, która obsługuje dwie gminy: Sobótkę i Jordanów Śląski.

– Zwiększa się liczba mieszkańców w gminach. Mamy więcej sklepów, osiedli i punktów usługowych. Niestety jedna karetka na dwie gminy to za mało – przekonują ludzie.

Liczba ambulansów na Dolnym Śląsku jest określona i wynika z planu zabezpieczenia zatwierdzonego przez wojewodę.

– Sytuacje wydłużonego czasu dojazdu zdarzają się rzadko i wynikają z przeciążenia systemu, spowodowanego np. zwiększoną liczbą wyjazdów do pacjentów. Stąd konieczność ustawicznego edukowania społeczeństwa w zakresie adekwatnego wzywania zespołów ratownictwa medycznego – informuje Jacek Kleszczyński, lekarz z wrocławskiego pogotowia.

Jeżeli w danej chwili brakuje karetki, dyspozytor medyczny natychmiast lokalizuje inne ambulanse oraz w oparciu o ustawę o państwowym ratownictwie medycznym kontaktuje się z podmiotami współpracującymi, np. z Państwową Strażą Pożarną, która ma możliwość udzielenia pierwszej pomocy. Strażacy w tym zakresie są odpowiednio wyszkoleni i posiadają sprzęt ratowniczy. Co powinni zrobić mieszkańcy? Złożyć petycję do wojewody o wyasygnowanie środków na ten cel.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...