Dlaczego w Masywie Ślęży wycina się drzewa? Coraz więcej oburzonych

Sporo mieszkańców Sobótki i turystów z Dolnego Śląska pyta o osuwanie drzew w okolicach Raduni. Do naszej redakcji wysyłają fotki ogołoconych terenów leśnych.

Nadleśnictwo tłumaczy, że nie zarabia dużych pieniędzy na wycinaniu martwych drzew (fot. czytelnik)

Sporo mieszkańców Sobótki i turystów z Dolnego Śląska pyta o osuwanie drzew w okolicach Raduni. Do naszej redakcji wysyłają fotki ogołoconych terenów leśnych.

Ludzie skarżą się na masową wycinkę. Pojawiły się nawet teorie spiskowe mówiące, o tym że Lasy Państwowe zarabiają krocie na sprzedaży drewna. Oburzeni są okoliczni mieszkańcy, którzy zarzucają gminie bezczynność w tej sprawie.

– Nie możemy nic zrobić. Właścicielem terenu są Lasy Państwowe i nie mamy wpływu na ich działania – tłumaczył na spotkaniu z mieszkańcami Sobótki burmistrz Mirosław Jarosz.

W weekendy coraz więcej ludzi odwiedza Ślężę i okoliczne lasy. W szwach pęka parking na Przęłęczy Tąpadła. Tłok panuje również na Ślęży.

– Radunia nie jest tak oblegana turystycznie jak Ślęża. Wcześniej był tam piękny las, teraz tylko naga ziemia. Wiatr hula po łysych zboczach, ściółka spływa w dół doliny po kamieniach. Apokalipsa! – mówi Antoni Gajowicki, turysta z Wrocławia.

Według ludzi z wrocławskiego PTTK masyw stał się rejonem gigantycznego wyrębu.

– Czemu ma to służyć? Czy wszystko musi być podporządkowane kasie? To bezczelne wyciskanie zysku z tego malowniczego regionu. Chcemy wiedzieć, kto stoi za tymi działaniami – pytają turyści.

Właściciel – Nadleśnictwo Miękinia tłumaczy, że do 2016 roku „przebudowa” lasów odbywała się w sposób stopniowy a proces przemiany nie był gwałtowny. Jednak warunki pogodowe ostatnich lat (suche i ciepłe lato, bezśnieżne zimy) spowodowały deficyt wody prowadzący do suszy. To właśnie susza była głównym czynnikiem osłabienia świerków. Z tego powodu drzewa stały się podatne na ataki owadów – głównie kornika drukarza.

Bezśnieżne zimy i dodatnia temperatura sprzyjają rozmnażaniu się owada. Z tego powodu stopniowa przebudowa lasów przybrała gwałtowny charakter. Leśnicy z niepokojem obserwują ciepłą zimę, która nie napawa optymizmem.

Czy w miejsce wyciętych drzew powstaną nowe nasadzenia?

– Tak, to nie tylko nasza powinność ale obowiązek. Nadleśnictwo Miękinia, zgodnie z ustawą o lasach, jest zobowiązane do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania. W szczególności do ponownego wprowadzania roślinności w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu – mówi Katarzyna Łyszkiewicz – z Nadleśnictwa Miękinia, odpowiedzialna za kontakty z prasą.

W kwestii teorii, że Lasy Państwowe zarabiają olbrzymią kasę na wycince, Nadleśnictwo tłumaczy, że nadrzędnym celem nie jest zarobek.

– Zajmujemy się usuwaniem martwych drzew. Przy tego typu pracach zarówno pracochłonność jak i koszty wycinki są wyższe niż w zdrowym lesie. Dodatkowo często drewno z takiego pozyskania ma obniżoną cenę i jest niechętnie kupowane – dodaje Katarzyna Łyszkiewicz.

Ekolodzy pytają, czy kora ze szkodnikiem, która spadnie z martwych drzew na ściółkę nie będzie zagrażała nowym nasadzeniom?

– Nie, jeżeli drzewa zasiedlone przez kornika zostaną wycięte oraz wywiezione z lasu w odpowiednim terminie tzn. kiedy larwy są jeszcze w stadium młodocianym. Kora, która odpada nie stanowi zagrożenia, ponieważ larwa do rozwoju potrzebuje łyka i wilgoci. Oprócz tego osłona drzewa wysycha, co uniemożliwia rozwój kornikowi. Larwy leżące na ściółce stają się też pożywieniem np. ptaków – kończy rzeczniczka.

Nie wiadomo, jak długo potrwa wycinka.

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...