Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych – Poznaj zwierzęta, które spotykasz na co dzień
fot. DZPK
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich ciekawskich świata przyrody, dzieci i młodzież oraz dorosłych, do zabawy pt. „Dowiedz się więcej o zwierzętach, które spotykasz na co dzień”. Poprzez zabawę z nami możesz dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o zwierzętach żyjących w naszych domach czy ogrodach. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza uwrażliwi Was na otaczającą przyrodę i pomoże rozpoznać oraz chronić pożyteczne gatunki.
Są zwierzęta, które świadomie trzymamy i takie, które kryją się w naszych domach bez zaproszenia. Niektóre są przez chwilę, inne zostają z nami na dłużej, czyniąc nasz dom swoim. Wiele z nich jest dla nas całkowicie niegroźnych, a nawet pożytecznych, choć czasem budzą w nas lęk bądź odrazę. Na początek zajmiemy się owadami. To grupa zwierząt, które mają ciekawe taktyki przetrwania, komunikowania się oraz kamuflażu.
Na pewno każdy z nas widział go wielokrotnie. Delikatne, przeźroczyste skrzydełka, zrobione jakby z siateczki. Duże połyskujące oczy, przypominają złote, błyszczące kuleczki, stąd ich nazwa – złotooki.
Charakterystyczne są także wyrastające na ich głowie długie i cienkie czułki. Można je spotkać w ogrodach i na łąkach. Ponieważ dorosłe owady latają o zmierzchu, trudno je zobaczyć w dzień. W ogrodach najczęściej możemy spotkać złotooka pospolitego. Jest zielony, a podczas zimowego spoczynku zmienia barwę na żółtobrązową. Te delikatne owady są wrażliwe na mróz, dlatego jesienią szukając miejsc do przezimowania, trafiają między innymi do naszych domów, garaży czy na strychy. Można także wykonać dla nich domki, by pomóc im przetrwać zimę. Złotooki to drapieżne i pożyteczne owady, dlatego dobrze je zostawić w spokoju, a wiosną pozwolić im wyfrunąć. Osobniki dorosłe oprócz pyłku tak jak ich larwy zjadają mszyce, czerwce, jaja stonek i inne larwy owadów, które niszczą rośliny w naszych ogrodach. Jedna larwa złotooka wystarczy na ponad 20 liści jabłoni, by uchronić ogród przed plagą przędziorka owocowca, atakującego jabłonie, śliwy czy grusze. Ciekawym jest to, że larwa złotooka po wyssaniu ciał mszyc przykleja je sobie do boków ciała, by się zamaskować. Więcej o nich i nie tylko można dowiedzieć się z książki pt. „Pożyteczne owady i inne zwierzęta”
Kazimierza Wiecha.
Zadanie nr 1:
Przestaw litery, by odgadnąć nazwy owadów:
1. CRWSIŚZEZ
2. OKNSAIPKI
3. OKTOZOŁ
4. EZLRTIM
5. ORKEKS
6. KŻAWA