Drony filmują śluby, wesela i komunie

Coraz więcej firm reklamowych używa dronów. To dziś jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin fotograficznych. Maszyny latające wykorzystują również deweloperzy i architekci. W Europie drony stosują rolnicy do opryskiwania pól.

fot. Współczesne bezzałogowe maszyny mają sporo zabezpieczeń np. podczas utraty kontroli dron sam wróci na miejsce, z którego startował

Coraz więcej firm reklamowych używa dronów. To dziś jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin fotograficznych. Maszyny latające wykorzystują również deweloperzy i architekci. W Europie drony stosują rolnicy do opryskiwania pól.

Od paru lat modne jest filmowanie z lotu ptaka uroczystości ślubnych i komunijnych. Zdjęcia z dużej wysokości możemy oglądać w reportażach telewizyjnych i relacjach sportowych. Od niedawna drony monitorują również zakłady przemysłowe o znaczeniu strategicznym.

– Bezzałogowe statki powietrzne mogą latać nawet do pięciu kilometrów w górę. Jednak przeciętny ich zasięg wynosi 120-150 metrów. Drony zastępują już profesjonalny sprzęt, używany podczas relacji telewizyjnych – mówi Zbigniew Słodkowski, fotograf z Sobótki.

Osoby zajmujące się robieniem zdjęć z drona muszą przechodzić specjalne kursy. Nie wolno kierować statkiem powietrznym bez żadnych uprawnień. Do niedawna użytkownicy maszyn musieli przechodzić specjalistyczne badania.

– Koszt badań lotniczo-lekarskich wynosił 250 zł. Lekarze szczegółowo badali moje zdrowie, jakbym miał lecieć rakietą w kosmos. Od 1 lutego badania te nie są obowiązkowe – dodaje mieszkaniec Sobótki.

Urządzenia latające to spory wydatek. Drona do zdjęć amatorskich można już kupić za 1,5 tys. zł. Cena maszyn półprofesjonalnych (z nawigacją i kamerą) wynosi od czterech tysięcy wzwyż. Profesjonalny dron, który szybuje na dużych wysokościach z kamerą filmową, kosztuje 150-200 tysięcy złotych..

Gołębie zaatakowały drona

Zawodowe zdjęcia z urządzeń latających robi Michał Mirowski z Jordanowa Śląskiego. Jego firma kręciła reklamy m.in. salonu bmw, dożynki w Kobierzycach, teledyski i festiwal muzyczny w Kielcach. Podczas dużych imprez używa kilka urządzeń latających.

– Dziś drony mają wiele zastosowań. Używają ich architekci i projektanci. Obraz z kamery ułatwia pracę deweloperom. W razie awarii przemysłowych inspektorzy wysyłają drony do podglądu usterek. To bezpieczniejsze niż wysłanie tam ludzi. Kamery mają obiektywy, które mogą 30 razy powiększyć obraz – tłumaczy Michał Mirowski.

Firmy używające drony do celów komercyjnych muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Maszyny nie mogą latać nad jednostkami wojskowymi, zakładami przemysłowymi o znaczeniu strategicznym i lotniskami. Ochrona portów lotniczych w wielu krajach posiada specjalnie szkolone sokoły, które strącają drony.

– Zdarzają się przypadki awarii urządzeń podczas lotu. Urządzenie może runąć na ziemię podczas silnych turbulencji lub uszkodzeń śmigła. Dron spadnie, jeśli wadliwe są baterie. Inną przyczyną może być atak ptaków – opowiada pan Michał.

Do takiej sytuacji doszło podczas kręcenia jazdy konnej w Rogowie Sobóckiem. Drona zaatakowało stado gołębi. Operatorowi udało się jednak uciec maszyną.

Szczegółowe procedury latania

Za fotografowanie komercyjne np. parków narodowych trzeba zapłacić ok. 10 tys. złotych (opłata podstawowa). Będziemy mieć poważne problemy, jeśli urządzenie latające zostanie namierzone w okolicach ważnej jednostki wojskowej, granicy państwa lub zakładu zbrojeniowego. Specjalne wytyczne opracowało Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Nad obozem nie mogą latać drony cięższe niż 25 kg. Aby wykonać lot trzeba posiadać zgodę dyrektora muzeum. W wielu krajach latanie w porze nocnej jest zabronione.

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...