Drony filmują śluby, wesela i komunie

Coraz więcej firm reklamowych używa dronów. To dziś jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin fotograficznych. Maszyny latające wykorzystują również deweloperzy i architekci. W Europie drony stosują rolnicy do opryskiwania pól.

fot. Współczesne bezzałogowe maszyny mają sporo zabezpieczeń np. podczas utraty kontroli dron sam wróci na miejsce, z którego startował

Coraz więcej firm reklamowych używa dronów. To dziś jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin fotograficznych. Maszyny latające wykorzystują również deweloperzy i architekci. W Europie drony stosują rolnicy do opryskiwania pól.

Od paru lat modne jest filmowanie z lotu ptaka uroczystości ślubnych i komunijnych. Zdjęcia z dużej wysokości możemy oglądać w reportażach telewizyjnych i relacjach sportowych. Od niedawna drony monitorują również zakłady przemysłowe o znaczeniu strategicznym.

– Bezzałogowe statki powietrzne mogą latać nawet do pięciu kilometrów w górę. Jednak przeciętny ich zasięg wynosi 120-150 metrów. Drony zastępują już profesjonalny sprzęt, używany podczas relacji telewizyjnych – mówi Zbigniew Słodkowski, fotograf z Sobótki.

Osoby zajmujące się robieniem zdjęć z drona muszą przechodzić specjalne kursy. Nie wolno kierować statkiem powietrznym bez żadnych uprawnień. Do niedawna użytkownicy maszyn musieli przechodzić specjalistyczne badania.

– Koszt badań lotniczo-lekarskich wynosił 250 zł. Lekarze szczegółowo badali moje zdrowie, jakbym miał lecieć rakietą w kosmos. Od 1 lutego badania te nie są obowiązkowe – dodaje mieszkaniec Sobótki.

Urządzenia latające to spory wydatek. Drona do zdjęć amatorskich można już kupić za 1,5 tys. zł. Cena maszyn półprofesjonalnych (z nawigacją i kamerą) wynosi od czterech tysięcy wzwyż. Profesjonalny dron, który szybuje na dużych wysokościach z kamerą filmową, kosztuje 150-200 tysięcy złotych..

Gołębie zaatakowały drona

Zawodowe zdjęcia z urządzeń latających robi Michał Mirowski z Jordanowa Śląskiego. Jego firma kręciła reklamy m.in. salonu bmw, dożynki w Kobierzycach, teledyski i festiwal muzyczny w Kielcach. Podczas dużych imprez używa kilka urządzeń latających.

– Dziś drony mają wiele zastosowań. Używają ich architekci i projektanci. Obraz z kamery ułatwia pracę deweloperom. W razie awarii przemysłowych inspektorzy wysyłają drony do podglądu usterek. To bezpieczniejsze niż wysłanie tam ludzi. Kamery mają obiektywy, które mogą 30 razy powiększyć obraz – tłumaczy Michał Mirowski.

Firmy używające drony do celów komercyjnych muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Maszyny nie mogą latać nad jednostkami wojskowymi, zakładami przemysłowymi o znaczeniu strategicznym i lotniskami. Ochrona portów lotniczych w wielu krajach posiada specjalnie szkolone sokoły, które strącają drony.

– Zdarzają się przypadki awarii urządzeń podczas lotu. Urządzenie może runąć na ziemię podczas silnych turbulencji lub uszkodzeń śmigła. Dron spadnie, jeśli wadliwe są baterie. Inną przyczyną może być atak ptaków – opowiada pan Michał.

Do takiej sytuacji doszło podczas kręcenia jazdy konnej w Rogowie Sobóckiem. Drona zaatakowało stado gołębi. Operatorowi udało się jednak uciec maszyną.

Szczegółowe procedury latania

Za fotografowanie komercyjne np. parków narodowych trzeba zapłacić ok. 10 tys. złotych (opłata podstawowa). Będziemy mieć poważne problemy, jeśli urządzenie latające zostanie namierzone w okolicach ważnej jednostki wojskowej, granicy państwa lub zakładu zbrojeniowego. Specjalne wytyczne opracowało Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Nad obozem nie mogą latać drony cięższe niż 25 kg. Aby wykonać lot trzeba posiadać zgodę dyrektora muzeum. W wielu krajach latanie w porze nocnej jest zabronione.

 

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...