Dzieci zostają z rodzicami

Dzieci zostają z rodzicami

Dzieci z Sobótki nie zostaną odebrane rodzicom. Tak zdecydował wrocławski sąd. To jednak tymczasowa decyzja. Rodzina nadal będzie mieć kuratora. Na proces do Wrocławia przyjechali mieszkańcy, którzy wspierają rodzinę.

Przypomnijmy. W 2017 roku Sąd Rejonowy Wrocław – Krzyki wydał postanowienie o umieszczeniu dzieci w wieku 11, 8 i 6 lat w rodzinie zastępczej. Rodzice – Anna Siedlaczyk i Krzysztof Lancman nie zgodzili się z decyzją sądu. Z dokumentów kuratorów wynikało m.in. że w rodzinie panuje bieda. Matka zaniedbuje obowiązki rodzicielskie a córka Magda ma dysfunkcję na tle lękowym.

– W ocenie kuratorów w naszym domu panowało ubóstwo. Mam też rzekomo nie dbać o dzieci. Tak napisali w piśmie z 2017 roku. Kuratorzy mieli pretensje, że Adrian słabo się uczy. Prymusem nie jest, ale to nie jest powód do zabierania dzieci – mówiła Anna Siedlaczyk, matka.

Od prawomocnego orzeczenia odwołał się adwokat, który chciał wznowić postępowanie. Tak się też stało. Niedawno w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu odbyła się ostatnia rozprawa. Ze względu na dobro dzieci proces odbył się przy drzwiach zamkniętych. Do sądu przybyli rodzice i znajomi rodziny m.in. Hubert Kurdziel, były kandydat na burmistrza Sobótki, który wspiera rodzinę oraz Anna Lewandowska przewodnicząca rady rodziców.

– Codziennie w szkole obserwuję maluchy. Nie wyglądają na zagubione. Są uśmiechnięte i nie widać, aby miały jakieś problemy. Uważam, że dzieci powinny zostać w domu – przekonuje Anna Lewandowska.

Podobne zdanie mieli inni mieszkańcy.

– Wspieramy ich wszystkich. Powód, dla którego sąd chce im zabrać dzieci, jest absurdalny. Krzysztofa znam wiele lat. To porządny facet. Ania jest ułożona i spokojna. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Dzieci są grzeczne i spokojne – mówi Sandra Krzywińska z Sobótki.

Ostatecznie sąd zdecydował, że maluchy zostaną w domu. Kuratorzy będą nadal obserwować rodzinę. Anna Siedlaczyk ma więcej czasu poświęcać dzieciom. Pod koniec lutego sąd przesłucha świadków.

– Czy jestem szczęśliwa? Tak. Mamy nadzieję, że dostaniemy dobrego kuratora, który nie będzie robił problemów. Ostatni kuratorzy zrobili dużo złego – mówiła po rozprawie Anna Siedlaczyk.

Zdaniem mecenasa Dominika Sowuli decyzja sądu nie jest ostateczna. Na nowo zostanie przeprowadzone postępowanie dowodowe. Następne posiedzenie sądu zaplanowano w lutym. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności sąd podejmie ostateczną decyzję.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...