Dzieci zostają z rodzicami

Dzieci zostają z rodzicami

Dzieci z Sobótki nie zostaną odebrane rodzicom. Tak zdecydował wrocławski sąd. To jednak tymczasowa decyzja. Rodzina nadal będzie mieć kuratora. Na proces do Wrocławia przyjechali mieszkańcy, którzy wspierają rodzinę.

Przypomnijmy. W 2017 roku Sąd Rejonowy Wrocław – Krzyki wydał postanowienie o umieszczeniu dzieci w wieku 11, 8 i 6 lat w rodzinie zastępczej. Rodzice – Anna Siedlaczyk i Krzysztof Lancman nie zgodzili się z decyzją sądu. Z dokumentów kuratorów wynikało m.in. że w rodzinie panuje bieda. Matka zaniedbuje obowiązki rodzicielskie a córka Magda ma dysfunkcję na tle lękowym.

– W ocenie kuratorów w naszym domu panowało ubóstwo. Mam też rzekomo nie dbać o dzieci. Tak napisali w piśmie z 2017 roku. Kuratorzy mieli pretensje, że Adrian słabo się uczy. Prymusem nie jest, ale to nie jest powód do zabierania dzieci – mówiła Anna Siedlaczyk, matka.

Od prawomocnego orzeczenia odwołał się adwokat, który chciał wznowić postępowanie. Tak się też stało. Niedawno w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu odbyła się ostatnia rozprawa. Ze względu na dobro dzieci proces odbył się przy drzwiach zamkniętych. Do sądu przybyli rodzice i znajomi rodziny m.in. Hubert Kurdziel, były kandydat na burmistrza Sobótki, który wspiera rodzinę oraz Anna Lewandowska przewodnicząca rady rodziców.

– Codziennie w szkole obserwuję maluchy. Nie wyglądają na zagubione. Są uśmiechnięte i nie widać, aby miały jakieś problemy. Uważam, że dzieci powinny zostać w domu – przekonuje Anna Lewandowska.

Podobne zdanie mieli inni mieszkańcy.

– Wspieramy ich wszystkich. Powód, dla którego sąd chce im zabrać dzieci, jest absurdalny. Krzysztofa znam wiele lat. To porządny facet. Ania jest ułożona i spokojna. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Dzieci są grzeczne i spokojne – mówi Sandra Krzywińska z Sobótki.

Ostatecznie sąd zdecydował, że maluchy zostaną w domu. Kuratorzy będą nadal obserwować rodzinę. Anna Siedlaczyk ma więcej czasu poświęcać dzieciom. Pod koniec lutego sąd przesłucha świadków.

– Czy jestem szczęśliwa? Tak. Mamy nadzieję, że dostaniemy dobrego kuratora, który nie będzie robił problemów. Ostatni kuratorzy zrobili dużo złego – mówiła po rozprawie Anna Siedlaczyk.

Zdaniem mecenasa Dominika Sowuli decyzja sądu nie jest ostateczna. Na nowo zostanie przeprowadzone postępowanie dowodowe. Następne posiedzenie sądu zaplanowano w lutym. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności sąd podejmie ostateczną decyzję.

 

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...