Dzielnicowi pomagają bezdomnym

Policjanci patrolujący ogródki działkowe przy ulicy Chopina w Sobótce odnaleźli mężczyznę, który spał w altance. Udało się go przekonać, aby wrócił do domu. Innego mieszkańca, który o mało nie zamarzł znaleziono na poboczu ulicy Turystycznej.

fot. Podczas akcji zima policja w całym kraju sprawdza pustostany i miejsca, w których przebywają bezdomni. Istotą działań jest pomoc potrzebującym, a nie represje (policja – zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci patrolujący ogródki działkowe przy ulicy Chopina w Sobótce odnaleźli mężczyznę, który spał w altance. Udało się go przekonać, aby wrócił do domu. Innego mieszkańca, który o mało nie zamarzł znaleziono na poboczu ulicy Turystycznej.

Trwa policyjna akcja „Zima”. W całej Polsce dzielnicowi wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej wyruszyli w teren. Niskie temperatury mogą spowodować zagrożenie życia u osób po alkoholu, bezdomnych, samotnych i starszych.

– Akcja ruszyła 1 listopada i potrwa do końca zimy. Jej celem jest udzielenie pomocy osobom, które tego potrzebują. Przy współpracy ośrodka pomocy społecznej i rad osiedli patrolujemy np. ogródki działkowe i różne miejsca, w których nocują bezdomni – mówi Mirosław Kozak, zastępca komendanta policji w Sobótce.

Funkcjonariusze patrolują m.in. ogródki przy Korczaka oraz parki przy Słonecznej, Strzelców i Mickiewicza. Odwiedzają też dworzec PKS i pustostany przy ulicach Kabata, Zamkowej i Modrzewiowej.

Ubodzy koczują w altankach

Jak tłumaczy Mirosław Kozak istotą działań jest pomoc potrzebującym, a nie represje. Dzielnicowi stale utrzymują kontakt z zarządcami terenu, aby dowiedzieć się, gdzie przebywają bezdomni. W ten sposób udało się odnaleźć pięćdziesięciolatka, który spał w altance przy Chopina. Do innego mężczyzny leżącego na poboczu ulicy Turystycznej wezwano pogotowie. Lekarz stwierdził, że nic mu nie jest. Policjanci odwieźli go pod adres, który podał. Jednak po kilku godzinach mieszkaniec wrócił na Turystyczną, gdzie znów położył się na poboczu. Tym razem odwieziono go do wrocławskiej komendy, aby wytrzeźwiał.
Ilu ludziom biednym, samotnym i chorym pomaga Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobótce? Na czym polega pomoc?

– Osób korzystających z naszego wsparcia, w tym z powodu ubóstwa, samotnych lub chorych jest wiele. Obecnie w naszym systemie zarejestrowanych jest 300 rodzin. W tym 613 osób w rodzinach. Pomoc polega nie tylko na świadczeniach finansowych, ale również na usługach opiekuńczych, pomocy w załatwieniu spraw urzędowych, kierowanie do odpowiednich instytucji, możliwość skorzystania z pomocy i wsparcia psychologa, terapeuty, prawnika, prowadzenie pracy socjalnej – informuje Katarzyna Dwornik-Piszczałka, dyrektorka placówki.

Pomoc społeczna wspiera mieszkańców

Czy do ośrodka przy Strzelców bezpośrednio zgłaszają się bezdomni, którzy wymagają opieki? W 2018 roku sześć osób z gminy Sobótka przebywało w schroniskach dla bezdomnych.

– Informujemy zarówno o pomocy finansowej, jak i możliwości skierowania ludzi do schronisk w Świdnicy bądź w Szczodrem. Z tymi placówkami mamy podpisaną umowę. Zdarza się sytuacja, że osoba potrzebująca pomocy zgłasza się bezpośrednio do nas, więc też informujemy ją o możliwościach wsparcia – dodaje dyrektorka OPS.

W ośrodku przy Strzelców łącznie zarejestrowanych jest około 613 osób. W placówce wypłacane są świadczenia 500 plus, wychowawcze i z funduszu alimentacyjnego. Oprócz tego dodatki mieszkaniowe. Ze wsparcia korzysta cztery tysiące ludzi.

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...