Dzielnicowi pomagają bezdomnym

Policjanci patrolujący ogródki działkowe przy ulicy Chopina w Sobótce odnaleźli mężczyznę, który spał w altance. Udało się go przekonać, aby wrócił do domu. Innego mieszkańca, który o mało nie zamarzł znaleziono na poboczu ulicy Turystycznej.

fot. Podczas akcji zima policja w całym kraju sprawdza pustostany i miejsca, w których przebywają bezdomni. Istotą działań jest pomoc potrzebującym, a nie represje (policja – zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci patrolujący ogródki działkowe przy ulicy Chopina w Sobótce odnaleźli mężczyznę, który spał w altance. Udało się go przekonać, aby wrócił do domu. Innego mieszkańca, który o mało nie zamarzł znaleziono na poboczu ulicy Turystycznej.

Trwa policyjna akcja „Zima”. W całej Polsce dzielnicowi wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej wyruszyli w teren. Niskie temperatury mogą spowodować zagrożenie życia u osób po alkoholu, bezdomnych, samotnych i starszych.

– Akcja ruszyła 1 listopada i potrwa do końca zimy. Jej celem jest udzielenie pomocy osobom, które tego potrzebują. Przy współpracy ośrodka pomocy społecznej i rad osiedli patrolujemy np. ogródki działkowe i różne miejsca, w których nocują bezdomni – mówi Mirosław Kozak, zastępca komendanta policji w Sobótce.

Funkcjonariusze patrolują m.in. ogródki przy Korczaka oraz parki przy Słonecznej, Strzelców i Mickiewicza. Odwiedzają też dworzec PKS i pustostany przy ulicach Kabata, Zamkowej i Modrzewiowej.

Ubodzy koczują w altankach

Jak tłumaczy Mirosław Kozak istotą działań jest pomoc potrzebującym, a nie represje. Dzielnicowi stale utrzymują kontakt z zarządcami terenu, aby dowiedzieć się, gdzie przebywają bezdomni. W ten sposób udało się odnaleźć pięćdziesięciolatka, który spał w altance przy Chopina. Do innego mężczyzny leżącego na poboczu ulicy Turystycznej wezwano pogotowie. Lekarz stwierdził, że nic mu nie jest. Policjanci odwieźli go pod adres, który podał. Jednak po kilku godzinach mieszkaniec wrócił na Turystyczną, gdzie znów położył się na poboczu. Tym razem odwieziono go do wrocławskiej komendy, aby wytrzeźwiał.
Ilu ludziom biednym, samotnym i chorym pomaga Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobótce? Na czym polega pomoc?

– Osób korzystających z naszego wsparcia, w tym z powodu ubóstwa, samotnych lub chorych jest wiele. Obecnie w naszym systemie zarejestrowanych jest 300 rodzin. W tym 613 osób w rodzinach. Pomoc polega nie tylko na świadczeniach finansowych, ale również na usługach opiekuńczych, pomocy w załatwieniu spraw urzędowych, kierowanie do odpowiednich instytucji, możliwość skorzystania z pomocy i wsparcia psychologa, terapeuty, prawnika, prowadzenie pracy socjalnej – informuje Katarzyna Dwornik-Piszczałka, dyrektorka placówki.

Pomoc społeczna wspiera mieszkańców

Czy do ośrodka przy Strzelców bezpośrednio zgłaszają się bezdomni, którzy wymagają opieki? W 2018 roku sześć osób z gminy Sobótka przebywało w schroniskach dla bezdomnych.

– Informujemy zarówno o pomocy finansowej, jak i możliwości skierowania ludzi do schronisk w Świdnicy bądź w Szczodrem. Z tymi placówkami mamy podpisaną umowę. Zdarza się sytuacja, że osoba potrzebująca pomocy zgłasza się bezpośrednio do nas, więc też informujemy ją o możliwościach wsparcia – dodaje dyrektorka OPS.

W ośrodku przy Strzelców łącznie zarejestrowanych jest około 613 osób. W placówce wypłacane są świadczenia 500 plus, wychowawcze i z funduszu alimentacyjnego. Oprócz tego dodatki mieszkaniowe. Ze wsparcia korzysta cztery tysiące ludzi.

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...