Czy muszę zakładać maseczkę w samochodzie? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci.

Gazeta Ślężańska przygotowała program „Zapytaj eksperta”, w którym specjaliści odpowiedzą na nadesłane przez Państwa pytania dotyczące zagadnień prawnych dotyczących Covid-19.

Maria Hornung i Agata Słowik odpowiadają na pytania czytelników Gazety Śleżańskiej (fot. RK)

Gazeta Ślężańska przygotowała program „Zapytaj eksperta”, w którym specjaliści odpowiadają  na nadesłane przez Państwa pytania dotyczące zagadnień prawnych dotyczących Covid-19.

Stałymi ekspertami są adwokat Maria Hornung i radca prawny Agata Słowik, które prowadzą swoją kancelarię prawną w Sobótce przy ulicy św. Jakuba 3.

– Z uwagi na prowadzone przez rząd prace legislacyjne, mające na celu dokonywanie zmian przepisów regulujących organizację państwa w okresie zagrożenia epidemiologicznego, w związku z wirusem Covid -19 wskazujemy, iż poniższe odpowiedzi zostały udzielone na podstawie stanu prawnego obowiązującego w Polsce od 7 maja. Tym samym rekomendujemy śledzenie zmian regulacji prawnych związanych z poniższymi zapytaniami. Oczywiście w przypadku wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji – informuje Agata Słowik, radca prawny.

Poniżej odpowiedzi na pytania nadesłane przez czytelników Gazety Śleżańskiej.

Czy muszę nosić maseczkę w samochodzie?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w samochodzie nie trzeba nosić maski, jeśli jest w nim jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem do lat 4, a także wówczas, gdy autem poruszają się osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie. W pozostałych przypadkach zakrywanie nosa i ust w samochodzie jest obowiązkowe.

Prowadzę mały sklepik na wiosce. Czy mam obowiązek zapewnić rękawiczki dla klientów?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii właściciele sklepów są obowiązani zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. To znaczy, że jeśli jest problem z zapewnieniem rękawiczek wystarczy wystawienie płynu do dezynfekcji rąk. Ponadto zaleca się, aby klienci korzystali z własnych rękawiczek.

Nie odebrałem przesyłki, zawierającej wyrok z uzasadnieniem, czy biegnie dla mnie termin do wniesienia apelacji?

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego bieg terminów procesowych i sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres. Powyższe dotyczy terminów procesowych i sądowych we wszystkich sprawach: cywilnych, karnych, administracyjnych. Regulacja ta obowiązuje od dnia 31 marca. Terminy zaczną biec dalej dopiero z chwilą odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Termin do złożenia apelacji zarówno w postępowaniu cywilnym jak i karnym biegnie od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Z treści Pana pytania wynika, że nie odebrał Pan przesyłki zatem nie doszło do doręczenia. W sytuacji gdy nie odbierze Pan przesyłki poleconej po dwukrotnym awizo, pismo zostanie uznane za doręczone i zostanie zwrócone do Sądu. W takiej sytuacji będzie Pan mógł złożyć apelację w przepisanym 14-dniowym terminie po odwołaniu stan epidemicznego, jednakże bez uprzedniej wizyty w Sądzie i wglądzie w akta nie będzie Pan dysponował uzasadnieniem wyroku. Dlatego zalecałabym odebranie przesyłki i złożenie apelacji w terminie 14 dniu po odwołaniu stanu epidemicznego. Wskazać również należy, iż niekoniecznie trzeba czekać ze złożeniem apelacji do odwołania stanu epidemicznego, wszystkie czynności procesowe dokonane w tym czasie są skuteczne, zatem apelację można złożyć wcześniej.

Ile osób może przebywać w windzie?

Wprowadzone regulacje nie mówią wprost o zasadach korzystania z windy w czasie pandemii, jednakże mając na względzie obowiązujące zasady dotyczące przemieszczania się należy zachować odległość nie mniejszą niż 2 m od drugiej osoby. Powyższa zasada nie dotyczy domowników oraz sytuacji gdy zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem do ukończenia 13-tego roku życia bądź nad osobą niepełnosprawną. Zatem wydaje się, że korzystając z windy należy zachować się zgodnie z powyższymi zasadami. Czyli powinniśmy podróżować nią sami bądź z osobami najbliższymi. Jeśli to możliwe zaleca się rezygnację z korzystania z windy. Jeśli jednak już zdecydujemy się na korzystanie z niej musimy pamiętać o unikaniu dotykania okolic twarzy dłońmi, którymi naciskaliśmy klamkę, guziki w windzie lub w domofonie.

Znajomy mi mówił, że jeśli nie przyjmę mandatu za brak maseczki to sprawa trafi do sanepidu A nie sądu. Czy to prawda?

Za brak maseczki funkcjonariusz Policji może wystawić nam mandat na podstawie art. 54 kodeksu wykroczeń, który dotyczy wykroczeń przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, za które podlega się karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Jeśli nie zgadzamy się z mandatem możemy go nie przyjąć wówczas sprawa zostanie skierowana do Sądu, który oceni czy rzeczywiście złamaliśmy przepisy.
Pana kolega miał jednak rację, gdyż funkcjonariusz ma prawo skierować wniosek o ukaranie do inspektora sanitarnego, który może wszcząć postępowanie administracyjne. Przepisy w tym przypadku są znacznie bardziej rygorystyczne – ustawa z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi umożliwia nałożenie grzywny od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Czy można zrobić grilla na ogrodzie w gronie 3 znajomych? Już tyle było tych przepisów zmienianych, że zwariowałam.

Jeżeli grill odbywa się na terenie własnej posesji i uczestniczą w nim tylko domownicy, to jest to możliwe, w przypadków znajomych – nie, gdyż zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem wszelkie imprezy, spotkania i zebrania z wyjątkiem tych z domownikami są zabronione.

Czy to prawda, że wystarczy powiedzieć o (nawet nie udokumentowanych) problemach z oddychaniem podczas noszenia maski, aby uniknąć grzywny?

Tak, to prawda. Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *