Folklor ponad wszystko. 30 kapel ludowych zagrało na barce rzecznej – galeria

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Dolnośląskim Święcie Folkloru „Śpiewanie nad Wodą”. Przegląd zorganizowano nad Zalewem Mietkowskim.

Co łączyło wszystkich uczestników przeglądu? Folklor, który daje poczucie wspólnoty i jest częścią historii (fot. bom, DUW, GOK Mietków, DPS Borzygniew)

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Dolnośląskim Święcie Folkloru „Śpiewanie nad Wodą”. Przegląd zorganizowano nad Zalewem Mietkowskim.

Łącznie w ciągu dwóch dni przegląd obejrzało ponad 2 tysiące osób. Sceną główną była zacumowana przy brzegu barka. Co łączyło wszystkich uczestników? Folklor, który daje poczucie wspólnoty i jest częścią historii.

– Tradycja przetrwa, jeśli będziemy ją systematycznie wdrażać. My nauczyliśmy się piosenek od rodziców. Proszę zauważyć, że muzyka discopolo wiąże się z folklorem i ma w Polsce coraz więcej zwolenników – mówi Irena Sałajczyk, kierownik zespołu Niezapominajki z gminy Gromadka.

Jednym z przykładów rozwoju kultury ludowej jest Mąkolno niedaleko Złotego Stoku. W wiosce od 7 lat działa dziecięcy zespół ludowy. Grupa wydaje płyty i bierze udział w dziesiątkach festiwali w całej Polsce.

– Muzyka musi być dziś atrakcyjna. Musieliśmy przekonać dzieci, aby na czas prób w świetlicy zrezygnowały ze smartfonów. Publiczne występy zachęciły ich do tego – tłumaczy Janina Frankowicz z zespołu Wesołe Nutki.

W trakcie przeglądu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wręczył odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” najstarszym członkom zespołu Listek Koniczyny z Mietkowa. Kwestę na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zorganizowało stowarzyszenie medyczne, które działa przy wrocławskim hospicjum. Do udziału zaproszono kilkadziesiąt grup biesiadnych i zespołów folklorystycznych nie tylko z Dolnego Śląska.

– Ogółem zaprosiliśmy 30 zespołów z Dolnego Śląska, ziemi lubuskiej i innych regionów. Dzięki współpracy z władzami powiatu wrocławskiego i kierownictwem ośrodka w Borzygniewie udało się zorganizować to przedsięwzięcie – informuje Mirosław Stawski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie.

Na imprezę zaproszono pszczelarza, który opowiadał ciekawostki o owadach. Były też warsztaty ludowe i zajęcia dla młodzieży z kaligrafii.

– Organizując święto folkloru na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego wróciliśmy do tradycji. Już myślimy, jak przyciągnąć więcej ludzi za rok – zaznacza Hubert Kurdziel, dyrektor ośrodka w Borzygniewie.

Była to już 24 edycja imprezy. Współfinansowano ją ze środków powiatu wrocławskiego.

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...