Folklor ponad wszystko. 30 kapel ludowych zagrało na barce rzecznej – galeria

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Dolnośląskim Święcie Folkloru „Śpiewanie nad Wodą”. Przegląd zorganizowano nad Zalewem Mietkowskim.

Co łączyło wszystkich uczestników przeglądu? Folklor, który daje poczucie wspólnoty i jest częścią historii (fot. bom, DUW, GOK Mietków, DPS Borzygniew)

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Dolnośląskim Święcie Folkloru „Śpiewanie nad Wodą”. Przegląd zorganizowano nad Zalewem Mietkowskim.

Łącznie w ciągu dwóch dni przegląd obejrzało ponad 2 tysiące osób. Sceną główną była zacumowana przy brzegu barka. Co łączyło wszystkich uczestników? Folklor, który daje poczucie wspólnoty i jest częścią historii.

– Tradycja przetrwa, jeśli będziemy ją systematycznie wdrażać. My nauczyliśmy się piosenek od rodziców. Proszę zauważyć, że muzyka discopolo wiąże się z folklorem i ma w Polsce coraz więcej zwolenników – mówi Irena Sałajczyk, kierownik zespołu Niezapominajki z gminy Gromadka.

Jednym z przykładów rozwoju kultury ludowej jest Mąkolno niedaleko Złotego Stoku. W wiosce od 7 lat działa dziecięcy zespół ludowy. Grupa wydaje płyty i bierze udział w dziesiątkach festiwali w całej Polsce.

– Muzyka musi być dziś atrakcyjna. Musieliśmy przekonać dzieci, aby na czas prób w świetlicy zrezygnowały ze smartfonów. Publiczne występy zachęciły ich do tego – tłumaczy Janina Frankowicz z zespołu Wesołe Nutki.

W trakcie przeglądu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wręczył odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” najstarszym członkom zespołu Listek Koniczyny z Mietkowa. Kwestę na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zorganizowało stowarzyszenie medyczne, które działa przy wrocławskim hospicjum. Do udziału zaproszono kilkadziesiąt grup biesiadnych i zespołów folklorystycznych nie tylko z Dolnego Śląska.

– Ogółem zaprosiliśmy 30 zespołów z Dolnego Śląska, ziemi lubuskiej i innych regionów. Dzięki współpracy z władzami powiatu wrocławskiego i kierownictwem ośrodka w Borzygniewie udało się zorganizować to przedsięwzięcie – informuje Mirosław Stawski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie.

Na imprezę zaproszono pszczelarza, który opowiadał ciekawostki o owadach. Były też warsztaty ludowe i zajęcia dla młodzieży z kaligrafii.

– Organizując święto folkloru na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego wróciliśmy do tradycji. Już myślimy, jak przyciągnąć więcej ludzi za rok – zaznacza Hubert Kurdziel, dyrektor ośrodka w Borzygniewie.

Była to już 24 edycja imprezy. Współfinansowano ją ze środków powiatu wrocławskiego.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...