Gmina chce zlikwidować sołectwo. Rolnicy są przeciw

Jest projekt likwidacji sołectwa Sobótka. Wcześniej mają się odbyć konsultacje z mieszkańcami. Planom urzędników sprzeciwiają się rolnicy i rada sołecka.

fot.  Zdaniem rolników likwidacja sołectwa przeniesie więcej szkód niż pożytku

Jest projekt likwidacji sołectwa Sobótka. Wcześniej mają się odbyć konsultacje z mieszkańcami. Planom urzędników sprzeciwiają się rolnicy i rada sołecka.

Jak tłumaczy sołtys, jednym z powodów likwidacji ma być wysoka dieta, którą pobiera. Według gminy to 3300 zł rocznie. Ryszard Saltarski prostuje informację, twierdząc, że rocznie otrzymuje kwotę w wysokości 1800 zł. Sołectwo skupia około czterdziestu rolników z terenu Sobótki.

– Jesteśmy jednym z większych sołectw. Problemów rolniczych jest sporo. Rada sołecka jest współorganizatorem gminnych imprez, uroczystości i festynów. Moim zadaniem jest m.in. zbieranie podatków i organizacja dożynek – podkreśla Ryszard Saltarski.

Rolnicy stoją murem za sołtysem. Uważają, że likwidacja jednostki samorządu przyniesie więcej strat niż korzyści, a największym problemem będzie załatwianie spraw urzędowych.

– Już rok temu mieliśmy problemy z uzyskaniem odszkodowań za suszę. Radni tłumaczyli, że to nie ich sprawa. Kierowali nas do izb rolniczych. W takich sprawach sołtys załatwiał nasze problemy. Gmina wychodzi z założenia, że rolników jest mało, więc sołtys jest niepotrzebny – uważa Zygmunt Łukasik, rolnik z Sobótki Zachodniej.

Gospodarze twierdzą, że Ryszard Saltarski dobrze sprawuje funkcję. Reprezentuje ich w gminie i przedstawia ich sprawy. To plus, bo większość farmerów nie ma czasu na papierkową robotę.

– Rok temu jeden z radnych poinformował nas o zamiarze likwidacji sołectwa. Powód? Sprawy sołectwa nakładają się na zadania rady osiedla, ale co rada ma do rolników? Co oni wiedzą o uprawach? – pyta Andrzej Baliński, jeden z rolników.

Gmina tłumaczy, że likwidacja sołectw jest wymogiem prawnym. Sposób tworzenia lub powoływania jednostek pomocniczych: dzielnic, osiedli i sołectw określa ustawa o samorządzie gminnym.

– Na obszarze administracyjnym obejmującym gminę Sobótka funkcjonują 2 jednostki pomocnicze, czyli samorządy osiedlowe. Obejmują one Sobótkę centralną i Zachodnią. Na tym samym obszarze funkcjonuje również sołectwo. Jest to niezgodne z przepisami. Utrudnia to chociażby przeprowadzenie wyborów – uzasadnia Violetta Gaworczyk, sekretarz gminy.

Zdaniem urzędników absurdem jest, że w mieście funkcjonuje. Nie może jednocześnie działać rada sołecka i zarząd osiedlowy. Na przyszłej sesji radni mają zdecydować o przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Ostatnie zdanie w tej sprawie będzie należeć do mieszkańców.

– Dlatego przed podjęciem decyzji o likwidacji sołectwa, warto pochylić się nad prawnym, moralnym i etycznym skutkiem przerwania kadencji sołtysa i rady sołeckiej – kończy Ryszard Saltarski.

Sołectwo Sobótka powstało 50 lat temu po włączeniu wsi Górka i Strzeblów w granice miasta Sobótka.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...