Gmina chce zlikwidować sołectwo. Rolnicy są przeciw

Jest projekt likwidacji sołectwa Sobótka. Wcześniej mają się odbyć konsultacje z mieszkańcami. Planom urzędników sprzeciwiają się rolnicy i rada sołecka.

fot.  Zdaniem rolników likwidacja sołectwa przeniesie więcej szkód niż pożytku

Jest projekt likwidacji sołectwa Sobótka. Wcześniej mają się odbyć konsultacje z mieszkańcami. Planom urzędników sprzeciwiają się rolnicy i rada sołecka.

Jak tłumaczy sołtys, jednym z powodów likwidacji ma być wysoka dieta, którą pobiera. Według gminy to 3300 zł rocznie. Ryszard Saltarski prostuje informację, twierdząc, że rocznie otrzymuje kwotę w wysokości 1800 zł. Sołectwo skupia około czterdziestu rolników z terenu Sobótki.

– Jesteśmy jednym z większych sołectw. Problemów rolniczych jest sporo. Rada sołecka jest współorganizatorem gminnych imprez, uroczystości i festynów. Moim zadaniem jest m.in. zbieranie podatków i organizacja dożynek – podkreśla Ryszard Saltarski.

Rolnicy stoją murem za sołtysem. Uważają, że likwidacja jednostki samorządu przyniesie więcej strat niż korzyści, a największym problemem będzie załatwianie spraw urzędowych.

– Już rok temu mieliśmy problemy z uzyskaniem odszkodowań za suszę. Radni tłumaczyli, że to nie ich sprawa. Kierowali nas do izb rolniczych. W takich sprawach sołtys załatwiał nasze problemy. Gmina wychodzi z założenia, że rolników jest mało, więc sołtys jest niepotrzebny – uważa Zygmunt Łukasik, rolnik z Sobótki Zachodniej.

Gospodarze twierdzą, że Ryszard Saltarski dobrze sprawuje funkcję. Reprezentuje ich w gminie i przedstawia ich sprawy. To plus, bo większość farmerów nie ma czasu na papierkową robotę.

– Rok temu jeden z radnych poinformował nas o zamiarze likwidacji sołectwa. Powód? Sprawy sołectwa nakładają się na zadania rady osiedla, ale co rada ma do rolników? Co oni wiedzą o uprawach? – pyta Andrzej Baliński, jeden z rolników.

Gmina tłumaczy, że likwidacja sołectw jest wymogiem prawnym. Sposób tworzenia lub powoływania jednostek pomocniczych: dzielnic, osiedli i sołectw określa ustawa o samorządzie gminnym.

– Na obszarze administracyjnym obejmującym gminę Sobótka funkcjonują 2 jednostki pomocnicze, czyli samorządy osiedlowe. Obejmują one Sobótkę centralną i Zachodnią. Na tym samym obszarze funkcjonuje również sołectwo. Jest to niezgodne z przepisami. Utrudnia to chociażby przeprowadzenie wyborów – uzasadnia Violetta Gaworczyk, sekretarz gminy.

Zdaniem urzędników absurdem jest, że w mieście funkcjonuje. Nie może jednocześnie działać rada sołecka i zarząd osiedlowy. Na przyszłej sesji radni mają zdecydować o przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Ostatnie zdanie w tej sprawie będzie należeć do mieszkańców.

– Dlatego przed podjęciem decyzji o likwidacji sołectwa, warto pochylić się nad prawnym, moralnym i etycznym skutkiem przerwania kadencji sołtysa i rady sołeckiej – kończy Ryszard Saltarski.

Sołectwo Sobótka powstało 50 lat temu po włączeniu wsi Górka i Strzeblów w granice miasta Sobótka.

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...