Gmina szacuje straty po pożarze. Straż wypompowała 40 cm wody z zalewu

Do dziś tli się słoma po pożarze, który wybuchł pod koniec sierpnia w Jordanowie Śląskim. Łącznie spłonęło 26 stogów. Gmina poniosła straty w wysokości ok. 80 tysięcy złotych.

fot. Opanowanie pożaru słomy było niezwykle trudne, bo łomienie przenosiły się na kolejne sterty (fot. OSP KRSG Pustków Wilczkowski)

Do dziś tli się słoma po pożarze, który wybuchł 30 sierpnia w Jordanowie Śląskim. Spłonęło ponad dwadzieścia potężnych stert słomy. Gmina poniosła straty w wysokości ok. 80 tysięcy złotych.

Płomienie pojawiły się w zakładzie przetwórstwa słomy DM Celus. Początkowo pożar gasiło 16 jednostek ochotniczych straży pożarnych z okolicy. Później na pomoc wezwano zawodowych strażaków m.in. z Wrocławia, Milicza, Dzierżoniowa, Świdnicy i powiatu wrocławskiego. Ogień przenosił się na sąsiednie stogi, co utrudniało gaszenie. Łącznie w akcji wzięło udział 160 jednostek straży pożarnej.

– Straż pobierała wodę z zalewu. Przez to ubyło ok. czterdziestu centymetrów wody. To pokazuje, ile siły włożono w pokonanie pożaru. Podczas akcji ranny został jeden strażak, który złamał nogę – mówi Paweł Filipczak, wójt gminy Jordanów Śląski.

Do dziś nad miejscem pożaru unosi się dym. Straty w wysokości ok. 30 tysięcy złotych poniosła Ochotnicza Straż Pożarna z Jordanowa Śląskiego (zniszczone i podziurawione zostały węże gaśnicze). Spore straty poniosła też gmina.

– Paliło się miesiąc. W dogaszaniu pomogły opady deszczu. Było to najprawdopodobniej podpalenie. Podobne pożary w tym samym czasie odnotowano między Pustkowem a Budziszowem i niedaleko Rękowa. Być może mamy do czynienia z jakimś maniakiem lub piromanem. Strażacy dzielnie prowadzili nierówną walkę, która trwała aż dziewięć dni. Spłonęło 22 stert słomy, sześć uratowano – informuje Marek Dąbek, naczelnik OSP Jordanów Śląski.

Podczas akcji nastąpiły wielkie utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 8. Obecnie Państwowa Straż Pożarna analizuje przyczyny wybuchu ognia i akcję ratunkową.

To nie jedyny pożar, który wybuchł w zakładzie produkcji peletu w Jordanowie Śląskim. Bele słomy płonęły również jesienią w 2012 roku. Wówczas właściciel wycenił straty na ok. 2 miliony złotych.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...