Gmina szacuje straty po pożarze. Straż wypompowała 40 cm wody z zalewu

Do dziś tli się słoma po pożarze, który wybuchł pod koniec sierpnia w Jordanowie Śląskim. Łącznie spłonęło 26 stogów. Gmina poniosła straty w wysokości ok. 80 tysięcy złotych.

fot. Opanowanie pożaru słomy było niezwykle trudne, bo łomienie przenosiły się na kolejne sterty (fot. OSP KRSG Pustków Wilczkowski)

Do dziś tli się słoma po pożarze, który wybuchł 30 sierpnia w Jordanowie Śląskim. Spłonęło ponad dwadzieścia potężnych stert słomy. Gmina poniosła straty w wysokości ok. 80 tysięcy złotych.

Płomienie pojawiły się w zakładzie przetwórstwa słomy DM Celus. Początkowo pożar gasiło 16 jednostek ochotniczych straży pożarnych z okolicy. Później na pomoc wezwano zawodowych strażaków m.in. z Wrocławia, Milicza, Dzierżoniowa, Świdnicy i powiatu wrocławskiego. Ogień przenosił się na sąsiednie stogi, co utrudniało gaszenie. Łącznie w akcji wzięło udział 160 jednostek straży pożarnej.

– Straż pobierała wodę z zalewu. Przez to ubyło ok. czterdziestu centymetrów wody. To pokazuje, ile siły włożono w pokonanie pożaru. Podczas akcji ranny został jeden strażak, który złamał nogę – mówi Paweł Filipczak, wójt gminy Jordanów Śląski.

Do dziś nad miejscem pożaru unosi się dym. Straty w wysokości ok. 30 tysięcy złotych poniosła Ochotnicza Straż Pożarna z Jordanowa Śląskiego (zniszczone i podziurawione zostały węże gaśnicze). Spore straty poniosła też gmina.

– Paliło się miesiąc. W dogaszaniu pomogły opady deszczu. Było to najprawdopodobniej podpalenie. Podobne pożary w tym samym czasie odnotowano między Pustkowem a Budziszowem i niedaleko Rękowa. Być może mamy do czynienia z jakimś maniakiem lub piromanem. Strażacy dzielnie prowadzili nierówną walkę, która trwała aż dziewięć dni. Spłonęło 22 stert słomy, sześć uratowano – informuje Marek Dąbek, naczelnik OSP Jordanów Śląski.

Podczas akcji nastąpiły wielkie utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 8. Obecnie Państwowa Straż Pożarna analizuje przyczyny wybuchu ognia i akcję ratunkową.

To nie jedyny pożar, który wybuchł w zakładzie produkcji peletu w Jordanowie Śląskim. Bele słomy płonęły również jesienią w 2012 roku. Wówczas właściciel wycenił straty na ok. 2 miliony złotych.

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...