Godzinę trwać ma podróż z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy

Koleje Dolnośląskie ogłosiły przetarg na zakup 11 nowoczesnych pociągów. Wśród nich będą pierwsze w Polsce składy o napędzie hybrydowym.

Obecnie na odcinku Wrocław – Sobótka przewożony jest tłuczeń z kamieniołomów (fot. arch, bom)

Koleje Dolnośląskie ogłosiły przetarg na zakup 11 nowoczesnych pociągów. Wśród nich będą pierwsze w Polsce składy o napędzie hybrydowym.

Pociągi hybrydowe będą obsługiwać trasę z Trzebnicy do Świdnicy przez Wrocław i Sobótkę. Pierwsze nowe szynobusy pojawią się na Dolnym Śląsku w połowie 2022 roku.

– Hybrydowy napęd pociągów pozwoli na przemieszczanie się w granicach miast i gmin nie emitując żadnych zanieczyszczeń – mówił na konferencji Patryk Wild, przewodniczący sejmikowej komisji polityki rozwoju regionalnego.

Kolej chce kupić 6 trójczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym (hybrydowym, HZT), które będą mogły zabrać minimum 320 pasażerów i 5 pięcioczłonowych składów o napędzie elektrycznym (EZT), które będą obsługiwać minimum 550 pasażerów.

– Decyzja o zakupie nowego taboru pomoże w stworzeniu kolei aglomeracyjnej w obrębie Wrocławia, ale też w Zagłębiu Miedziowym. Prowadzimy rozmowy z samorządami, które są zainteresowane rozwojem transportu kolejowego – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

Obecnie trwa demontaż starych torów, wymiana podłoża i oczyszczanie nasypów kolejowych z chaszczy. Zaawansowanie prac widać na trasie Świdnica – Sobótka Zachodnia. W okolicach Świdnicy trwa układanie nowych torów.

W przyszłym roku budowlańcy mają również wejść na odcinek Wrocław-Sobótka. Czas przejazdu składem z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy ma trwać ok. godzinę.

Źródło: UMWD, KD

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.