Kamieniołom Kantyna nie zostanie zabezpieczony płotem. Zbyt duże koszty

Jedna z akcji ratunkowych na Kantynie (fot. RK)

Ogrodzenie terenu nie jest możliwe ze względu na skały. Tablice ostrzegawcze i inne zabezpieczenia są natychmiast niszczone. Niedawno na dzikim kąpielisku doszło do śmiertelnego wypadku.

W ciągu 30 lat w nieczynnym kamieniołomie utopiło się kilkanaście osób. Do wypadków często dochodziło przez alkohol i lekkomyślność. W 2012 roku na Kantynie utopił się 27-letni mieszkaniec Pieszyc. Nie wystraszyło to grupy młodych ludzi, którzy już na drugi dzień skakali ze skalnych półek.

– Kamieniołom ma ponad 32 metry głębokości. Nurkując można natrafić na wraki samochodów. Jeziorko przyciąga wielu amatorów nurkowania. Odbywają się tam nieformalne szkolenia nurków – mówi Paweł Zarzycki z legnickiego klubu płetwonurków.

Kantyna położona jest na terenie o powierzchni 50 hektarów, między gminami Sobótka i Marcinowice, co według pełnomocnika właściciela terenu utrudnia to kwestie prawne. Aby uniemożliwić wjazd pojazdów właściciel usypał wał i wyciął część drzew.

– To teren prywatny, nieprzystosowany do jakiegokolwiek wypoczynku. Nie ma możliwości jego ogrodzenia ze względu na skały. Wszelkie zabezpieczenia są natychmiast dewastowane. To zbyt duże koszta. Podczas interwencji często wzywamy policję – informuje Michał Konarski, pełnomocnik właściciela.

Na terenie powiatu wrocławskiego jest wiele dzikich kąpielisk np. plaża w Domanicach (gmina Mietków), żwirownia w Chrząstawie Wielkiej czy jezioro Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim (gmina Czernica).

Sporo ludzi woli niestrzeżone miejsca, bo nie musi stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa. Nie wszystkich też stać na aquaparki i pływalnie miejskie.

– Na basenach jest sporo ograniczeń i nie ma luzu. Nad zalew w Mietkowie przyjeżdżają wszyscy, którzy lubią biwakować, łowić ryby i grillować do późnej nocy. Korzystanie z dzikich, bezludnych plaż jest darmowe i szczególnie ważne w czasach epidemii – argumentuje pani Dagmara, mieszkanka Kątów Wrocławskich.

W 2019 roku w Polsce utonęło 456 osób, w tym 49 kobiet. Najwięcej w jeziorach (120 osób) i w miejscach niestrzeżonych (72).

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.