Kamieniołom Kantyna nie zostanie zabezpieczony płotem. Zbyt duże koszty

Jedna z akcji ratunkowych na Kantynie (fot. RK)

Ogrodzenie terenu nie jest możliwe ze względu na skały. Tablice ostrzegawcze i inne zabezpieczenia są natychmiast niszczone. Niedawno na dzikim kąpielisku doszło do śmiertelnego wypadku.

W ciągu 30 lat w nieczynnym kamieniołomie utopiło się kilkanaście osób. Do wypadków często dochodziło przez alkohol i lekkomyślność. W 2012 roku na Kantynie utopił się 27-letni mieszkaniec Pieszyc. Nie wystraszyło to grupy młodych ludzi, którzy już na drugi dzień skakali ze skalnych półek.

– Kamieniołom ma ponad 32 metry głębokości. Nurkując można natrafić na wraki samochodów. Jeziorko przyciąga wielu amatorów nurkowania. Odbywają się tam nieformalne szkolenia nurków – mówi Paweł Zarzycki z legnickiego klubu płetwonurków.

Kantyna położona jest na terenie o powierzchni 50 hektarów, między gminami Sobótka i Marcinowice, co według pełnomocnika właściciela terenu utrudnia to kwestie prawne. Aby uniemożliwić wjazd pojazdów właściciel usypał wał i wyciął część drzew.

– To teren prywatny, nieprzystosowany do jakiegokolwiek wypoczynku. Nie ma możliwości jego ogrodzenia ze względu na skały. Wszelkie zabezpieczenia są natychmiast dewastowane. To zbyt duże koszta. Podczas interwencji często wzywamy policję – informuje Michał Konarski, pełnomocnik właściciela.

Na terenie powiatu wrocławskiego jest wiele dzikich kąpielisk np. plaża w Domanicach (gmina Mietków), żwirownia w Chrząstawie Wielkiej czy jezioro Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim (gmina Czernica).

Sporo ludzi woli niestrzeżone miejsca, bo nie musi stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa. Nie wszystkich też stać na aquaparki i pływalnie miejskie.

– Na basenach jest sporo ograniczeń i nie ma luzu. Nad zalew w Mietkowie przyjeżdżają wszyscy, którzy lubią biwakować, łowić ryby i grillować do późnej nocy. Korzystanie z dzikich, bezludnych plaż jest darmowe i szczególnie ważne w czasach epidemii – argumentuje pani Dagmara, mieszkanka Kątów Wrocławskich.

W 2019 roku w Polsce utonęło 456 osób, w tym 49 kobiet. Najwięcej w jeziorach (120 osób) i w miejscach niestrzeżonych (72).

 

 

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *