Konopie lecznicze i zupki wegańskie z kolędami w tle

Nowością Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce były przetwory z konopi. Susz, oleje do sałatek, mąka i ciasteczka cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Ponad tysiąc osób odwiedziło jarmark i festiwal produktu lokalnego w Sobótce. Na zdjęciu Stowarzyszenie Przyjaciół Maniowa Małego „Grodzisko” (fot. bom)

Nowością Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce były przetwory z konopi. Susz, oleje do sałatek, mąka i ciasteczka cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W tym roku festiwal zorganizowano w hotelu Ślęża Pension. Do udziału zaproszono kilkadziesiąt osób z całego regionu. Wrażenie robiła różnorodność produktów. Oferowano m.in. miody, ciasta, wina, piwa, sery i wędliny. Ciekawostką były stoiska plantatorów konopi z gminy Jordanowa Śląskiego i Rogowa Sobóckiego.

– Istnieje większa świadomość o produktach z konopi. Niestety Czesi wyprzedzają nas o kilka lat. W Polsce nadal stan wiedzy o produktach z rośliny jest niski. Konopie nadal jednoznacznie się kojarzą – mówi Marcin Tylecki z Janówka.

Z rośliny produkuje się kosmetyki, medykamenty, słodycze, mieszanki herbaciane, mąkę i olej. Nasiona są superskładnikiem diety ze względu na idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 oraz zawartość dziesięciu aminokwasów, co sprawia, że są doskonałym źródłem białka.

– Olej ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Najlepiej pić go rano. Wiele osób używa go do sałatek. Jest świetnym zamiennikiem oleju lnianego i ma więcej aminokwasów – tłumaczy Paulina Tylecka.

Zupa wegańska, grzyby i zioła

Na festiwal zaproszono koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia działające w gminach.

– Wystawiany chleby na naturalnym zakwasie, ogórki własnej produkcji, smalec z grzybami, zioła i zupę wegańską – zachwala Mirosława Dziemianowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Maniowa Małego „Grodzisko”.

Podczas imprezy przyznano 3 certyfikaty: Winnicy Niemczańskiej za dobrej jakości trunki. Dla Lesława Lecha z Rogowa Sobóckiego za propagowanie uprawy konopi i sklepowi Ślężańskiemu z Sobótki.

– Młodzi ludzie ze Ślężańskiego mają pasje i ciekawe pomysły. Promują też produkty lokalne – wylicza Elżbieta Pasławska organizatorka festiwalu.

Kolędy na rockowo. Zabawa do wieczora

Po godzinie 15. w rynku rozpoczął się jarmark miejski. Do udziału zaproszono szkoły z gminy Sobótka i zespoły m.in. A Capriccio, Rock Dog i Castle Dreams.

– W tym roku rozszerzyliśmy formułę jarmarku zapraszając do udziału wystawców z produktami świątecznymi – informuje Michał Hajdukiewicz, dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce.

Atmosfera imprezy udzieliła się wszystkim. Pracownicy urzędu gminy wspólnie z uczniami zaśpiewali „Cichą noc”. Gromkie brawa za wystawienie jasełek zebrali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobótce.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...