Konopie lecznicze i zupki wegańskie z kolędami w tle

Nowością Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce były przetwory z konopi. Susz, oleje do sałatek, mąka i ciasteczka cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Ponad tysiąc osób odwiedziło jarmark i festiwal produktu lokalnego w Sobótce. Na zdjęciu Stowarzyszenie Przyjaciół Maniowa Małego „Grodzisko” (fot. bom)

Nowością Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce były przetwory z konopi. Susz, oleje do sałatek, mąka i ciasteczka cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W tym roku festiwal zorganizowano w hotelu Ślęża Pension. Do udziału zaproszono kilkadziesiąt osób z całego regionu. Wrażenie robiła różnorodność produktów. Oferowano m.in. miody, ciasta, wina, piwa, sery i wędliny. Ciekawostką były stoiska plantatorów konopi z gminy Jordanowa Śląskiego i Rogowa Sobóckiego.

– Istnieje większa świadomość o produktach z konopi. Niestety Czesi wyprzedzają nas o kilka lat. W Polsce nadal stan wiedzy o produktach z rośliny jest niski. Konopie nadal jednoznacznie się kojarzą – mówi Marcin Tylecki z Janówka.

Z rośliny produkuje się kosmetyki, medykamenty, słodycze, mieszanki herbaciane, mąkę i olej. Nasiona są superskładnikiem diety ze względu na idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 oraz zawartość dziesięciu aminokwasów, co sprawia, że są doskonałym źródłem białka.

– Olej ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Najlepiej pić go rano. Wiele osób używa go do sałatek. Jest świetnym zamiennikiem oleju lnianego i ma więcej aminokwasów – tłumaczy Paulina Tylecka.

Zupa wegańska, grzyby i zioła

Na festiwal zaproszono koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia działające w gminach.

– Wystawiany chleby na naturalnym zakwasie, ogórki własnej produkcji, smalec z grzybami, zioła i zupę wegańską – zachwala Mirosława Dziemianowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Maniowa Małego „Grodzisko”.

Podczas imprezy przyznano 3 certyfikaty: Winnicy Niemczańskiej za dobrej jakości trunki. Dla Lesława Lecha z Rogowa Sobóckiego za propagowanie uprawy konopi i sklepowi Ślężańskiemu z Sobótki.

– Młodzi ludzie ze Ślężańskiego mają pasje i ciekawe pomysły. Promują też produkty lokalne – wylicza Elżbieta Pasławska organizatorka festiwalu.

Kolędy na rockowo. Zabawa do wieczora

Po godzinie 15. w rynku rozpoczął się jarmark miejski. Do udziału zaproszono szkoły z gminy Sobótka i zespoły m.in. A Capriccio, Rock Dog i Castle Dreams.

– W tym roku rozszerzyliśmy formułę jarmarku zapraszając do udziału wystawców z produktami świątecznymi – informuje Michał Hajdukiewicz, dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce.

Atmosfera imprezy udzieliła się wszystkim. Pracownicy urzędu gminy wspólnie z uczniami zaśpiewali „Cichą noc”. Gromkie brawa za wystawienie jasełek zebrali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobótce.

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...