Kto wycina drzewa na parkingu Pod Wieżycą? Sprawę zgłoszono policji

Nieznany sprawca nielegalnie wyciął już 28 drzew. Gmina oszacowała straty na kilkanaście tysięcy złotych. Wandala mogłaby wytropić fotopułapka, ale leśniczy nie chce jej zamontować.

fot. Na parkingu przy Armii Krajowej wandal wyciął kilkadziesiąt młodych klonów, jesionów i brzózek

Nieznany sprawca nielegalnie wyciął już 28 drzew. Gmina oszacowała straty na kilkanaście tysięcy złotych. Wandala mogłaby wytropić fotopułapka, ale leśniczy nie chce jej zamontować.

Drzewa są wycinane na wysokości ponad metra wysokości. Do wycinki dochodzi nocą ok. godziny 23. Obok parkingu znajduje się nieczynny Szpital Leczenia Zeza i Niedowidzenia, monitorowany przez firmę ochroniarską. Na portierni znajduje się kamera.

– Kolega miał dyżur i słyszał, że ktoś tnie gałęzie. Niestety było ciemno i sprawcy nie widział. Nasza kamera nie obejmuje terenu parkingu przy Armii Krajowej – tłumaczy jeden z ochroniarzy.

Pierwsi bezprawną wycinkę zauważyli pracownicy zakładu komunalnego Hadlux, którzy zgłosili sprawę gminie. Dewastacją oburzeni są mieszkańcy. Twierdzą, że do podobnej sytuacji dochodzi w okolicach Przemiłowa. Tam również zauważono nielegalną przecinkę.

– Wandal nie zabiera gałęzi na opał lecz pozostawia na miejscu. Być może kieruje nim jakaś chęć zemsty. Robi wielkie szkody, nie tylko drzewom, ale również ptakom, które mają gniazda na tym terenie – mówi Kazimierz Burski, miłośnik przyrody z Sobótki.

Kilka dni temu teren wizytowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy (UMiG) w Sobótce i strażnik Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wszystkie drzewa pomierzono i oszacowano straty.

– Zrobiliśmy zdjęcia i sporządziliśmy szczegółowy opis. Zawiadomiliśmy policję w Sobótce. Straty spowodowane nielegalną wycinką wynoszą ok. 25 tys. złotych – informuje Agata Kaczyńska z działu ochrony środowiska UMiG w Sobótce.

Wiesław Pazgan – strażnik Ślężańskiego Parku Krajobrazowego zapowiada, że częściej będzie patrolował teren przy Armii Krajowej. Dodaje jednak, że parking należy do gminy i to urząd powinien zamontować monitoring.

– O fotopułapce rozmawiałem z leśniczym. Niestety nie jest to teren leśny i kamery nie założą. Gmina pobiera opłaty za parking, dlatego powinni postarać się o monitoring. Mieliby również podgląd na samochody – uzasadnia strażnik.

Kim jest sprawca? Miłośnicy przyrody uważają, że może to być osoba z zaburzeniami psychicznymi. Pracownicy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego tłumaczą, że parę lat wcześniej nieznany sprawca również wycinał drzewa na terenach leśnych. Nie wiadomo, czy został złapany.

 

 

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...