Kto wycina drzewa na parkingu Pod Wieżycą? Sprawę zgłoszono policji

Nieznany sprawca nielegalnie wyciął już 28 drzew. Gmina oszacowała straty na kilkanaście tysięcy złotych. Wandala mogłaby wytropić fotopułapka, ale leśniczy nie chce jej zamontować.

fot. Na parkingu przy Armii Krajowej wandal wyciął kilkadziesiąt młodych klonów, jesionów i brzózek

Nieznany sprawca nielegalnie wyciął już 28 drzew. Gmina oszacowała straty na kilkanaście tysięcy złotych. Wandala mogłaby wytropić fotopułapka, ale leśniczy nie chce jej zamontować.

Drzewa są wycinane na wysokości ponad metra wysokości. Do wycinki dochodzi nocą ok. godziny 23. Obok parkingu znajduje się nieczynny Szpital Leczenia Zeza i Niedowidzenia, monitorowany przez firmę ochroniarską. Na portierni znajduje się kamera.

– Kolega miał dyżur i słyszał, że ktoś tnie gałęzie. Niestety było ciemno i sprawcy nie widział. Nasza kamera nie obejmuje terenu parkingu przy Armii Krajowej – tłumaczy jeden z ochroniarzy.

Pierwsi bezprawną wycinkę zauważyli pracownicy zakładu komunalnego Hadlux, którzy zgłosili sprawę gminie. Dewastacją oburzeni są mieszkańcy. Twierdzą, że do podobnej sytuacji dochodzi w okolicach Przemiłowa. Tam również zauważono nielegalną przecinkę.

– Wandal nie zabiera gałęzi na opał lecz pozostawia na miejscu. Być może kieruje nim jakaś chęć zemsty. Robi wielkie szkody, nie tylko drzewom, ale również ptakom, które mają gniazda na tym terenie – mówi Kazimierz Burski, miłośnik przyrody z Sobótki.

Kilka dni temu teren wizytowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy (UMiG) w Sobótce i strażnik Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wszystkie drzewa pomierzono i oszacowano straty.

– Zrobiliśmy zdjęcia i sporządziliśmy szczegółowy opis. Zawiadomiliśmy policję w Sobótce. Straty spowodowane nielegalną wycinką wynoszą ok. 25 tys. złotych – informuje Agata Kaczyńska z działu ochrony środowiska UMiG w Sobótce.

Wiesław Pazgan – strażnik Ślężańskiego Parku Krajobrazowego zapowiada, że częściej będzie patrolował teren przy Armii Krajowej. Dodaje jednak, że parking należy do gminy i to urząd powinien zamontować monitoring.

– O fotopułapce rozmawiałem z leśniczym. Niestety nie jest to teren leśny i kamery nie założą. Gmina pobiera opłaty za parking, dlatego powinni postarać się o monitoring. Mieliby również podgląd na samochody – uzasadnia strażnik.

Kim jest sprawca? Miłośnicy przyrody uważają, że może to być osoba z zaburzeniami psychicznymi. Pracownicy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego tłumaczą, że parę lat wcześniej nieznany sprawca również wycinał drzewa na terenach leśnych. Nie wiadomo, czy został złapany.

 

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...