Latem więcej psów i kotów wyrzuca się z domów. Właściciele są bezkarni

Każdego lata rośnie liczba porzucanych zwierząt. W ostatnim czasie bezdomne psy biegały po Sulistrowiczkach i Sobótce. Obecnie mają już nowych właścicieli.

fot. Zdaniem weterynarzy z Sobótki najwięcej zgłoszeń do porzuconych zwierząt jest w weekendy

Każdego lata rośnie liczba porzucanych zwierząt. W ostatnim czasie bezdomne psy biegały po Sulistrowiczkach i Sobótce. Obecnie czworonogi mają już nowych właścicieli.

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, każdego roku latem o 30-40 procent rośnie liczba porzucanych czworonogów. Dla wielu „właścicieli” to pozbycie się problemu na czas urlopu. Niestety nie pomagają kampanie społeczne. Psy i koty wywożone są do lasu, pozostawiane przy drogach lub na stacjach benzynowych.

– Jeden z psów błąkał się po Sulistrowiczkach. Dokarmiali go mieszkańcy i turyści. W sprawie czworonoga interweniowała pani sołtys. Udało się znaleźć dla niego nowego właściciela. Został nim mieszkaniec Jordanowa Śląskiego – mówi Agnieszka Nowacka z lecznicy weterynaryjnej Załoga Czworonoga w Sobótce.

Zdaniem lekarzy w Sobótce i okolicach na masową skalę wyrzuca się kotki w ciąży. Niedawno weterynarze mięli zgłoszenie do ciężarnej kotki, która leżała w rowie w Sobótce Zachodniej. Wcześniej potrącił ją samochód. Zwierzę udało się uratować. Do niecodziennej sytuacji doszło w okolicy Ślęży.

– Turyści w dobrej wierze złapali błąkającego się psa sądząc, że jest on bezdomny. Okazało się jednak, że czworonóg tam mieszka i ma właściciela – opowiada Jarosław Nowacki z lecznicy w Sobótce.

Najwięcej zgłoszeń do porzuconych lub potrąconych przez auta zwierząt jest w weekendy. W tym czasie w gminie Sobótka jest olbrzymi napływ turystów. Problemem z ustaleniem miejsca zamieszkania czworonoga jest brak czipa. Właściciele nie umieszczają też informacji z adresem lub numerem telefonu na obroży.

– My bezpłatnie i z własnej inicjatywy rozdajemy blaszki z informacją o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Przypina się je do obroży. Szkoda, że ludzie nie umieszczają adresu – dodaje Agnieszka Nowacka.

Zwykle właściciele porzucanych psów i kotów pozostają bezkarni. Wolontariusze z fundacji broniących praw zwierząt tłumaczą, że brakuje im czasu na żmudne procedury policyjne i sądowe.

Siedem lat temu wprowadzono w życie znowelizowaną ustawę o ochronie zwierząt, która zaostrzyła kary za znęcanie się nad czworonogami (porzucenie jest formą znęcania). Właściciel, który pozostawił psa może trafić do więzienia nawet na dwa lata. Jeżeli sprawca takiego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak sądy rzadko sięgają po maksymalny możliwy wymiar kary.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...