Latem więcej psów i kotów wyrzuca się z domów. Właściciele są bezkarni

Każdego lata rośnie liczba porzucanych zwierząt. W ostatnim czasie bezdomne psy biegały po Sulistrowiczkach i Sobótce. Obecnie mają już nowych właścicieli.

fot. Zdaniem weterynarzy z Sobótki najwięcej zgłoszeń do porzuconych zwierząt jest w weekendy

Każdego lata rośnie liczba porzucanych zwierząt. W ostatnim czasie bezdomne psy biegały po Sulistrowiczkach i Sobótce. Obecnie czworonogi mają już nowych właścicieli.

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, każdego roku latem o 30-40 procent rośnie liczba porzucanych czworonogów. Dla wielu „właścicieli” to pozbycie się problemu na czas urlopu. Niestety nie pomagają kampanie społeczne. Psy i koty wywożone są do lasu, pozostawiane przy drogach lub na stacjach benzynowych.

– Jeden z psów błąkał się po Sulistrowiczkach. Dokarmiali go mieszkańcy i turyści. W sprawie czworonoga interweniowała pani sołtys. Udało się znaleźć dla niego nowego właściciela. Został nim mieszkaniec Jordanowa Śląskiego – mówi Agnieszka Nowacka z lecznicy weterynaryjnej Załoga Czworonoga w Sobótce.

Zdaniem lekarzy w Sobótce i okolicach na masową skalę wyrzuca się kotki w ciąży. Niedawno weterynarze mięli zgłoszenie do ciężarnej kotki, która leżała w rowie w Sobótce Zachodniej. Wcześniej potrącił ją samochód. Zwierzę udało się uratować. Do niecodziennej sytuacji doszło w okolicy Ślęży.

– Turyści w dobrej wierze złapali błąkającego się psa sądząc, że jest on bezdomny. Okazało się jednak, że czworonóg tam mieszka i ma właściciela – opowiada Jarosław Nowacki z lecznicy w Sobótce.

Najwięcej zgłoszeń do porzuconych lub potrąconych przez auta zwierząt jest w weekendy. W tym czasie w gminie Sobótka jest olbrzymi napływ turystów. Problemem z ustaleniem miejsca zamieszkania czworonoga jest brak czipa. Właściciele nie umieszczają też informacji z adresem lub numerem telefonu na obroży.

– My bezpłatnie i z własnej inicjatywy rozdajemy blaszki z informacją o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Przypina się je do obroży. Szkoda, że ludzie nie umieszczają adresu – dodaje Agnieszka Nowacka.

Zwykle właściciele porzucanych psów i kotów pozostają bezkarni. Wolontariusze z fundacji broniących praw zwierząt tłumaczą, że brakuje im czasu na żmudne procedury policyjne i sądowe.

Siedem lat temu wprowadzono w życie znowelizowaną ustawę o ochronie zwierząt, która zaostrzyła kary za znęcanie się nad czworonogami (porzucenie jest formą znęcania). Właściciel, który pozostawił psa może trafić do więzienia nawet na dwa lata. Jeżeli sprawca takiego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak sądy rzadko sięgają po maksymalny możliwy wymiar kary.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...