Ludzie chcą wiedzieć, kto w okolicy przebywa na kwarantannie. Dyskryminacja?

Do redakcji dzwonią mieszkańcy i proszą o podanie nazwisk lub adresów ludzi objętych kwarantanną w Sobótce. Najczęściej tłumaczą, że mają dzieci, które chcą uchronić przed zakażeniem.

W Zawierciu firma sprzątająca oznaczyła pojemniki na odpady, z których mają korzystać ludzie przebywający na kwarantannie (fot. tvn24)

Do redakcji dzwonią mieszkańcy i proszą o podanie nazwisk lub adresów ludzi objętych kwarantanną w Sobótce. Najczęściej tłumaczą, że mają dzieci, które chcą uchronić przed zakażeniem.

Od kwietnia liczba zachorowań w gminach Mietków i Sobótka utrzymuje się na stałym poziomie. W Jordanowie Śląskim w ogóle nie było żadnego przypadku Covid-19. Zmienia się tylko liczba osób objętych kwarantanną.

Nie brakuje jednak ludzi, którzy chcą wiedzieć, czy np. sąsiad nie przebywa na kwarantannie.

– Sąsiad jeździ do pracy do Niemiec. Ostatnio miał kaszel i kichał. Synowa się obawia,że może przywieść zarazę. W jakiej instytucji udzielą nam informacji na temat ludzi na kwarantannie? Dzwoniliśmy do sanepidu, ale nic nam nie powiedzieli – pyta jedna z czytelniczek.

Miesiąc temu, kiedy w mediach najwięcej informacji dotyczyło liczby zachorowań i zgonów, sporo osób wpadło w panikę. Na niektórych forach pojawiły się nawet postulaty, aby oznaczać domy ludzi objętych kwarantanną.

Zaledwie garstka internautów tłumaczyła wówczas, że to przejaw dyskryminacji, który podlega pod Kodeks Karny. Obowiązuje również RODO i ustawa o ochronie danych osobowych.

Dalej poszedł Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, który specjalne oznaczył pojemniki na odpady, z których korzystają ludzie pozostający w izolacji z powodu koronawirusa.

– Znakują nas, jak naziści Żydów – ubolewa jedna z lokatorek.

Lokalne media i mieszkańcy są oburzeni i zwracają uwagę na fakt, że to piętnowanie zakażonych. Miasto uznało, że nie ma w tym nic dziwnego, a wszystko znajduje się w wytycznych Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego.

– Dla mnie takie zachowanie jest karygodne i przypomina czasy okupacji, kiedy ludzie musieli na ubraniach nosić odpowiednie znaki. Oczywiście sanepid miał naciski, aby podawać informacje o ludziach chorych bądź w izolacji. Nasze informacje dotyczą wyłącznie liczb – tłumaczy Anna Wojtasińska – Żygadło, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej.

Według wskazań Głównej Inspekcji Sanitarnej zaleca się zapewnienie worków w określonym kolorze albo oznaczonych specjalnym symbolem, aby identyfikować odpady z gospodarstw domowych od osób na kwarantannie.

Dostęp do informacji o mieszkańcach przebywających w izolacji ma sanepid, wojewoda, policja i ośrodki pomocy społecznej.

Naciski odnośnie ujawniania informacji mają również rzecznicy prasowi szpitali.

– Nigdy nie ujawniałam danych i nie zamierzam tego robić. Obawiamy się, że pacjenci z koronawirusem będą stygmatyzowani. Coraz częściej słychać o aktach nienawiści wobec ludzi chorych i pracowników służby zdrowia – argumentuje Urszula Małecka, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Większość gmin w Polsce nie posłuchała zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i nie oznacza worków na śmieci dla osób przebywających w izolacji.

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *