Ludzie chcą wiedzieć, kto w okolicy przebywa na kwarantannie. Dyskryminacja?

Do redakcji dzwonią mieszkańcy i proszą o podanie nazwisk lub adresów ludzi objętych kwarantanną w Sobótce. Najczęściej tłumaczą, że mają dzieci, które chcą uchronić przed zakażeniem.

W Zawierciu firma sprzątająca oznaczyła pojemniki na odpady, z których mają korzystać ludzie przebywający na kwarantannie (fot. tvn24)

Do redakcji dzwonią mieszkańcy i proszą o podanie nazwisk lub adresów ludzi objętych kwarantanną w Sobótce. Najczęściej tłumaczą, że mają dzieci, które chcą uchronić przed zakażeniem.

Od kwietnia liczba zachorowań w gminach Mietków i Sobótka utrzymuje się na stałym poziomie. W Jordanowie Śląskim w ogóle nie było żadnego przypadku Covid-19. Zmienia się tylko liczba osób objętych kwarantanną.

Nie brakuje jednak ludzi, którzy chcą wiedzieć, czy np. sąsiad nie przebywa na kwarantannie.

– Sąsiad jeździ do pracy do Niemiec. Ostatnio miał kaszel i kichał. Synowa się obawia,że może przywieść zarazę. W jakiej instytucji udzielą nam informacji na temat ludzi na kwarantannie? Dzwoniliśmy do sanepidu, ale nic nam nie powiedzieli – pyta jedna z czytelniczek.

Miesiąc temu, kiedy w mediach najwięcej informacji dotyczyło liczby zachorowań i zgonów, sporo osób wpadło w panikę. Na niektórych forach pojawiły się nawet postulaty, aby oznaczać domy ludzi objętych kwarantanną.

Zaledwie garstka internautów tłumaczyła wówczas, że to przejaw dyskryminacji, który podlega pod Kodeks Karny. Obowiązuje również RODO i ustawa o ochronie danych osobowych.

Dalej poszedł Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, który specjalne oznaczył pojemniki na odpady, z których korzystają ludzie pozostający w izolacji z powodu koronawirusa.

– Znakują nas, jak naziści Żydów – ubolewa jedna z lokatorek.

Lokalne media i mieszkańcy są oburzeni i zwracają uwagę na fakt, że to piętnowanie zakażonych. Miasto uznało, że nie ma w tym nic dziwnego, a wszystko znajduje się w wytycznych Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego.

– Dla mnie takie zachowanie jest karygodne i przypomina czasy okupacji, kiedy ludzie musieli na ubraniach nosić odpowiednie znaki. Oczywiście sanepid miał naciski, aby podawać informacje o ludziach chorych bądź w izolacji. Nasze informacje dotyczą wyłącznie liczb – tłumaczy Anna Wojtasińska – Żygadło, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej.

Według wskazań Głównej Inspekcji Sanitarnej zaleca się zapewnienie worków w określonym kolorze albo oznaczonych specjalnym symbolem, aby identyfikować odpady z gospodarstw domowych od osób na kwarantannie.

Dostęp do informacji o mieszkańcach przebywających w izolacji ma sanepid, wojewoda, policja i ośrodki pomocy społecznej.

Naciski odnośnie ujawniania informacji mają również rzecznicy prasowi szpitali.

– Nigdy nie ujawniałam danych i nie zamierzam tego robić. Obawiamy się, że pacjenci z koronawirusem będą stygmatyzowani. Coraz częściej słychać o aktach nienawiści wobec ludzi chorych i pracowników służby zdrowia – argumentuje Urszula Małecka, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Większość gmin w Polsce nie posłuchała zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i nie oznacza worków na śmieci dla osób przebywających w izolacji.

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.