Ludzie napisali petycję. Chcą remontu dwóch ulic

Mieszkańcy ulic Wschodniej i Słonecznej w Rogowie Sobóckim chcą, aby na drodze położyć asfalt, zamiast łatać dziury tłuczniem. Napisali petycję do gminy, pod którą podpisały się 32 osoby.

fot. Latem na Wschodniej, gdzie mieszkamy, kurzy się strasznie. W deszczowe dni kałuże utrudniają powrót do domu – mówi Ryszard Gryzło

Mieszkańcy ulic Wschodniej i Słonecznej w Rogowie Sobóckim chcą, aby na drodze położyć asfalt, zamiast łatać dziury tłuczniem. Napisali petycję do gminy, pod którą podpisały się 32 osoby.

Oprócz nawierzchni bitumicznej, mieszkańcy chcą zamontowania oświetlenia. Przy Słonecznej jest zaledwie kilka latarń. Na Wschodniej nie ma ich w ogóle. Kolejnym punktem jest udrożnienie rowu melioracyjnego. Obecnie na mieszkańcach spoczywa łatanie dziur i doraźne uszczelnianie rowów.

– Od 3 lat urząd gminy pośredniczy w załatwianiu kamienia. Jednak sami musimy wynająć koparkę i zasypywać dziury. Latem kurzy się strasznie. W deszczowe dni kałuże utrudniają powrót do domu. Trzeba zrobić też odwodnienie rowów melioracyjnych – opowiada Ryszard Gryzło, mieszkaniec ul. Wschodniej.

Pierwszą petycję przedłożono w gminie w lutym. Została ona odrzucona, bo urzędnicy uznali, że jest źle napisana. Kolejną wysłano w marcu. Ta została przyjęta. Gmina na odpowiedź ma miesiąc.

– W miejscowości jest 28 ulic. Z tego zaledwie pięć ma nawierzchnię asfaltową. Chciałbym wiedzieć, które drogi są w pierwszej kolejności typowane do remontów i kto w gminie o tym decyduje. Czy zostanie opracowana wieloletnia koncepcja naprawy dróg gminnych ? – pyta Andrzej Bzymek, sołtys.

Petycja dotarła również do radnej Danuty Szczęch-Drozd, która informuje, że Gminna Spółka Wodna w Sobótce zamierza przeprowadzić prace melioracyjne jeszcze w tym roku. Rowy mają zostać udrożnione w części południowej wsi, ponieważ najczęściej tutaj występują zagrożenia podtopieniami podczas ulewnych deszczy. Radna jest również za naprawami ulic.

– Nadrzędne powinny być prace przy ul. Słonecznej. Część budynków powstało tam jeszcze przed wojną. Przez tę ulicę prowadzi dojazd do Wschodniej, gdzie budowane są domy. Nowe lokalizacje powinny mieć nawierzchnię i oświetlenie według możliwości finansowych gminy – podkreśla radna.

W Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce (UMiG) poinformowano nas, że remonty ulic w Rogowie na 2019 rok nie były przewidziane. Prace na Słonecznej już wcześniej zgłoszone zapisano w programie gospodarczym, jako zadania rezerwowe. Ulica Wschodnia po petycji również zostanie tam umieszczona.

– To zadania, o których wiemy, że są do wykonania, ale nie zostały wytypowane przez samorząd na rok budżetowy. Prace mogłyby ruszyć, jeśliby nastąpiło nadzwyczajne zwiększenie budżetu gminy. W każdej z 24 miejscowości na terenie gminy Sobótka występują podobne niedogodności – informuje Grzegorz Białczak, z referatu inwestycji w UMiG.

Obecnie ludzie czekają na odpowiedź gminy w sprawie petycji. Do sprawy wrócimy.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...