Ludzie oddają książki z „pikantnymi” fotkami

Czytelnicy pozostawiają w książkach prezerwatywy i pieniądze. Zdarzają się też resztki placków ziemniaczanych. W Sobótce pewien mężczyzna oddał do biblioteki egzemplarz pobrudzony węglem. W Mietkowie czytelniczka tłumaczyła, że książkę zjadł pies.

fot. Niedawno jedna z czytelniczek oddała nam zniszczoną książkę – mówi Alicja Adamczak

Czytelnicy pozostawiają w książkach prezerwatywy i pieniądze. Zdarzają się też resztki placków ziemniaczanych. W Sobótce pewien mężczyzna oddał do biblioteki egzemplarz pobrudzony węglem. W Mietkowie czytelniczka tłumaczyła, że książkę zjadł pies.

Czy zmieniło się nasze podejście do książek? Zdaniem bibliotekarzy minimalnie. Wiele zależy od poziomu edukacji i wychowania czytelników. Z reguły ludzie szanują wypożyczone egzemplarze, jednak nie można tego powiedzieć o wszystkich.

– Mieliśmy przypadek, kiedy pani oddała książkę z przyklejonymi do kartek ziarnami kukurydzy. Kobieta po naszych uwagach zaczęła przepraszać. Próbowała usunąć nieczystości, ale w rezultacie tylko rozmazała kukurydzę – opowiada Michał Hajdukiewicz, kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobótce.

Ludzie pozostawiają w dziełach literackich różne przedmioty, które służyły jako zakładki. Są to recepty, notatki studenckie, skserowane dokumenty, zdjęcia do legitymacji i paragony ze sklepów. Zdarzają się rzeczy wstydliwe np. prezerwatywy.

– Znajdujemy w egzemplarzach bilety komunikacji autobusowej i plastykowe żetony. Trafił nam się również banknot 50-złotowy. Mieliśmy też czytelnika, który chyba przechowywał książki w komórce. Kartki były pobrudzone miałem węglowym – dodaje Michał Hajdukiewicz.

Tłuste plamy na okładce

Różny jest poziom zniszczeń egzemplarzy. Niedawno do biblioteki w Mietkowie czytelniczka odniosła potarganą trójwymiarową książkę o wartości 40 złotych.

– Rodzice oddają nam lektury pobrudzone olejem. Mieliśmy też przypadek zniszczenia okładki przez psa. Kiedyś w książce znaleźliśmy archiwalną fotografię rodzinną z początku dwudziestego wieku – mówi Alicja Adamczak, kustosz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mietkowie.

Zdaniem bibliotekarzy pewne jest, że dziś bardziej szanujemy książki, niż jeszcze 30-60 lat temu. Wpływa na to lepsza estetyka pozycji wydawniczych. Z biblioteki w Mietkowie korzysta ok. 400 czytelników. Książek nie szanuje około pięć procent ludzi.

Panie w bikini przy grillu

Sytuacja podobnie wygląda w placówce w Jordanowie Śląskim.

– Kartki niektórych powieści przesiąknięte są dymem tytoniowym. W książkach można znaleźć stare pocztówki, rachunki i nawet kawałki placków ziemniaczanych – wylicza Monika Piechura z Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Jordanowie Śląskim.

Biblioteki w Sobótce, Jordanowie i Mietkowie nie są odosobnionym przypadkiem. Znanego aktora Jana Nowickiego zbulwersował włos łonowy znaleziony w wypożyczonym wolumenie. Bibliotekarkom zdarza się znaleźć zdjęcia bardziej „pikantne” np. roznegliżowanych latem pań lub panów przy grillu. Czytelnicy fotografują się na mocno zaprawianych alkoholem wieczorach kawalerskich, weselach i imieninach. Później wstydzą się zapytać o zaginioną lub kompromitującą fotkę.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...