Ludzie oddają książki z „pikantnymi” fotkami

Czytelnicy pozostawiają w książkach prezerwatywy i pieniądze. Zdarzają się też resztki placków ziemniaczanych. W Sobótce pewien mężczyzna oddał do biblioteki egzemplarz pobrudzony węglem. W Mietkowie czytelniczka tłumaczyła, że książkę zjadł pies.

fot. Niedawno jedna z czytelniczek oddała nam zniszczoną książkę – mówi Alicja Adamczak

Czytelnicy pozostawiają w książkach prezerwatywy i pieniądze. Zdarzają się też resztki placków ziemniaczanych. W Sobótce pewien mężczyzna oddał do biblioteki egzemplarz pobrudzony węglem. W Mietkowie czytelniczka tłumaczyła, że książkę zjadł pies.

Czy zmieniło się nasze podejście do książek? Zdaniem bibliotekarzy minimalnie. Wiele zależy od poziomu edukacji i wychowania czytelników. Z reguły ludzie szanują wypożyczone egzemplarze, jednak nie można tego powiedzieć o wszystkich.

– Mieliśmy przypadek, kiedy pani oddała książkę z przyklejonymi do kartek ziarnami kukurydzy. Kobieta po naszych uwagach zaczęła przepraszać. Próbowała usunąć nieczystości, ale w rezultacie tylko rozmazała kukurydzę – opowiada Michał Hajdukiewicz, kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobótce.

Ludzie pozostawiają w dziełach literackich różne przedmioty, które służyły jako zakładki. Są to recepty, notatki studenckie, skserowane dokumenty, zdjęcia do legitymacji i paragony ze sklepów. Zdarzają się rzeczy wstydliwe np. prezerwatywy.

– Znajdujemy w egzemplarzach bilety komunikacji autobusowej i plastykowe żetony. Trafił nam się również banknot 50-złotowy. Mieliśmy też czytelnika, który chyba przechowywał książki w komórce. Kartki były pobrudzone miałem węglowym – dodaje Michał Hajdukiewicz.

Tłuste plamy na okładce

Różny jest poziom zniszczeń egzemplarzy. Niedawno do biblioteki w Mietkowie czytelniczka odniosła potarganą trójwymiarową książkę o wartości 40 złotych.

– Rodzice oddają nam lektury pobrudzone olejem. Mieliśmy też przypadek zniszczenia okładki przez psa. Kiedyś w książce znaleźliśmy archiwalną fotografię rodzinną z początku dwudziestego wieku – mówi Alicja Adamczak, kustosz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mietkowie.

Zdaniem bibliotekarzy pewne jest, że dziś bardziej szanujemy książki, niż jeszcze 30-60 lat temu. Wpływa na to lepsza estetyka pozycji wydawniczych. Z biblioteki w Mietkowie korzysta ok. 400 czytelników. Książek nie szanuje około pięć procent ludzi.

Panie w bikini przy grillu

Sytuacja podobnie wygląda w placówce w Jordanowie Śląskim.

– Kartki niektórych powieści przesiąknięte są dymem tytoniowym. W książkach można znaleźć stare pocztówki, rachunki i nawet kawałki placków ziemniaczanych – wylicza Monika Piechura z Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Jordanowie Śląskim.

Biblioteki w Sobótce, Jordanowie i Mietkowie nie są odosobnionym przypadkiem. Znanego aktora Jana Nowickiego zbulwersował włos łonowy znaleziony w wypożyczonym wolumenie. Bibliotekarkom zdarza się znaleźć zdjęcia bardziej „pikantne” np. roznegliżowanych latem pań lub panów przy grillu. Czytelnicy fotografują się na mocno zaprawianych alkoholem wieczorach kawalerskich, weselach i imieninach. Później wstydzą się zapytać o zaginioną lub kompromitującą fotkę.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...