Ludzie parkowali auta na płytach nagrobnych

Na odnowionym skwerze przy Pomniku Ziem Odzyskanych przybędzie ławek. Lampy ledowe mają oświetlać teren. Cały obszar będzie monitorowało kilka kamer.

fot. Poniemieckimi płytami wyłożony był parking przy nekropolii. Kilkadziesiąt nagrobków przeniesiono powyżej nowej części cmentarza

Na odnowionym skwerze przy Pomniku Ziem Odzyskanych przybędzie ławek. Lampy ledowe mają oświetlać teren. Cały obszar będzie monitorowało kilka kamer.

Nie wszystkim podoba się rewitalizacja skweru. Niektórzy twierdzą, że trwa tam wycinka drzew a trawniki przykrywa się kamiennymi płytami. Inni uważają, że renowacja idzie w dobrym kierunku.

– W końcu skwer zyska na wyglądzie. W parku straszyły połamane ławki. Gałęzie rosły dziko i nie były przycinane od lat. Rozumiem, że niektórych ludzi denerwują zmiany, ale trzeba poczekać na efekt końcowy. Moim zdaniem teren wypięknieje – uważa Stanisław Gębski, mieszkaniec ulicy Wrocławskiej.

Według urzędników usunięto wyłącznie drzewa, które przewróciła wichura. Wyrównano alejki szutrowe i położono na nich kostkę kamienną.

W części parkowej zamontowane zostaną 22 ławki. Na skwerze i przejściu dla pieszych na Świdnickiej zainstalowane zostaną kamery. Będą monitorowały parking i park. Wgląd do obrazu będzie mieć policja.

Na nagrobkach parkowały auta

Z miejsc postojowych przy cmentarzu usunięto już płyty nagrobne, które bulwersowały mieszkańców.

– Poniemieckimi płytami wyłożony był parking przy nekropolii. Kilkadziesiąt z nich złożono powyżej nowej części cmentarza. Być może w przyszłości powstanie lapidarium z wyeksponowanymi płytami. W ten sposób zachowamy pamięć o poprzednikach – mówi Grzegorz Białczak z referatu inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce.

Jak epitafia trafiły na parking? Po wojnie ówczesne władze likwidowały niemieckie cmentarze. Nie robiono jednak ekshumacji a nagrobki wywożono w różne miejsca. Zazwyczaj robiono z nich chodniki. Ziemię ze szczątkami plantowano i zwożono do baz przedsiębiorstw komunalnych. Obecnie parking w tym miejscu wyłożono kostką.

Zamontują windę dla niepełnosprawnych

Teren ma być przyjazny mieszkańcom. Nie będzie tam jednak siłowni zewnętrznej ani stolików do gier. Gmina jednak rozważa, czy w przyszłości nie zamontować tam urządzeń rekreacyjnych.

– Usunęliśmy starego typu ławki parkowe, które dawno już temu zostały zniszczone. Nowe będą z dobrej jakości drewna odpornego na nasze warunki atmosferyczne – dodaje Grzegorz Białczak.

W planach jest również przebudowa schodów przy ul. Wrocławskiej i Słowackiego. Zostanie tam zamontowana winda dla niepełnosprawnych. Zakres prac przy Słowackiego obejmuje również montaż nowej kanalizacji, sieci gazowej i wodociągowej. Prace mają się zakończyć pod koniec czerwca.

– Wartość zadania to kwota 4 mln 819 tys. zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 85 procent. Dziesięć procent z budżetu państwa. Zaledwie pięć procent pokryje nasza gmina – informuje Ewa Fiedler- Łeńska, zastępca burmistrza.

Przewidziana jest również wymiana ogrodzenia cmentarza. Przy skwerze zamontowane zostaną donice na kwiaty, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...