Ludzie parkowali auta na płytach nagrobnych

Na odnowionym skwerze przy Pomniku Ziem Odzyskanych przybędzie ławek. Lampy ledowe mają oświetlać teren. Cały obszar będzie monitorowało kilka kamer.

fot. Poniemieckimi płytami wyłożony był parking przy nekropolii. Kilkadziesiąt nagrobków przeniesiono powyżej nowej części cmentarza

Na odnowionym skwerze przy Pomniku Ziem Odzyskanych przybędzie ławek. Lampy ledowe mają oświetlać teren. Cały obszar będzie monitorowało kilka kamer.

Nie wszystkim podoba się rewitalizacja skweru. Niektórzy twierdzą, że trwa tam wycinka drzew a trawniki przykrywa się kamiennymi płytami. Inni uważają, że renowacja idzie w dobrym kierunku.

– W końcu skwer zyska na wyglądzie. W parku straszyły połamane ławki. Gałęzie rosły dziko i nie były przycinane od lat. Rozumiem, że niektórych ludzi denerwują zmiany, ale trzeba poczekać na efekt końcowy. Moim zdaniem teren wypięknieje – uważa Stanisław Gębski, mieszkaniec ulicy Wrocławskiej.

Według urzędników usunięto wyłącznie drzewa, które przewróciła wichura. Wyrównano alejki szutrowe i położono na nich kostkę kamienną.

W części parkowej zamontowane zostaną 22 ławki. Na skwerze i przejściu dla pieszych na Świdnickiej zainstalowane zostaną kamery. Będą monitorowały parking i park. Wgląd do obrazu będzie mieć policja.

Na nagrobkach parkowały auta

Z miejsc postojowych przy cmentarzu usunięto już płyty nagrobne, które bulwersowały mieszkańców.

– Poniemieckimi płytami wyłożony był parking przy nekropolii. Kilkadziesiąt z nich złożono powyżej nowej części cmentarza. Być może w przyszłości powstanie lapidarium z wyeksponowanymi płytami. W ten sposób zachowamy pamięć o poprzednikach – mówi Grzegorz Białczak z referatu inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce.

Jak epitafia trafiły na parking? Po wojnie ówczesne władze likwidowały niemieckie cmentarze. Nie robiono jednak ekshumacji a nagrobki wywożono w różne miejsca. Zazwyczaj robiono z nich chodniki. Ziemię ze szczątkami plantowano i zwożono do baz przedsiębiorstw komunalnych. Obecnie parking w tym miejscu wyłożono kostką.

Zamontują windę dla niepełnosprawnych

Teren ma być przyjazny mieszkańcom. Nie będzie tam jednak siłowni zewnętrznej ani stolików do gier. Gmina jednak rozważa, czy w przyszłości nie zamontować tam urządzeń rekreacyjnych.

– Usunęliśmy starego typu ławki parkowe, które dawno już temu zostały zniszczone. Nowe będą z dobrej jakości drewna odpornego na nasze warunki atmosferyczne – dodaje Grzegorz Białczak.

W planach jest również przebudowa schodów przy ul. Wrocławskiej i Słowackiego. Zostanie tam zamontowana winda dla niepełnosprawnych. Zakres prac przy Słowackiego obejmuje również montaż nowej kanalizacji, sieci gazowej i wodociągowej. Prace mają się zakończyć pod koniec czerwca.

– Wartość zadania to kwota 4 mln 819 tys. zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 85 procent. Dziesięć procent z budżetu państwa. Zaledwie pięć procent pokryje nasza gmina – informuje Ewa Fiedler- Łeńska, zastępca burmistrza.

Przewidziana jest również wymiana ogrodzenia cmentarza. Przy skwerze zamontowane zostaną donice na kwiaty, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...