Martwe ptaki w pobliżu dworca autobusowego

Kilka dni temu jedna z mieszkanek zauważyła martwe gołębie i inne ptaki niedaleko kościoła św. Anny. Kogo należy zawiadomić w takiej sytuacji? – pyta pani Zofia.

W przypadku znalezienia martwych zwierząt sprawę należy zgłosić w urzędzie gminy lub zawiadomić policję (fot. zdjęcie ilustracyjne, bom)

Kilka dni temu jedna z mieszkanek zauważyła martwe gołębie niedaleko kościoła św. Anny. Kogo należy zawiadomić w takiej sytuacji? – pyta pani Zofia.

Kobieta zauważyła martwe zwierzęta przy wejściu do kościoła i na trawniku obok postoju taksówek. Kolejny ptak leżał przy schodach (przejście z dworca na ulicę Chopina).

– Jeden martwy ptak w okolicy to rozumiem. Mógł paść ze starości, ale tyle nieżywych w jednym miejscu? Być może ktoś strzela z wiatrówki, albo rolnicy stosują jakieś opryski? W telewizji często słyszymy o masowym truciu zwierząt – opowiada mieszkanka Sobótki.

Mieszkanka Sobótki nie zauważyła na ciele ptaków krwi lub jakichś obrażeń. W lecznicy weterynaryjnej zapytaliśmy, czy były jakieś zgłoszenia w tej sprawie i co należy robić w takich sytuacjach?

– Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń. W takich sytuacjach należy bezpośrednio powiadomić urząd gminy lub policję. Nasza lecznica ma podpisaną usługę na leczenie zwierząt, a nie na przeprowadzanie specjalistycznych sekcji – przekonuje Agnieszka Nowacka z lecznicy Załoga Czworonoga.

Obecnie w okolicy dworca nie ma śladu po martwych ptakach. Prawdopodobnie zabrała je firma sprzątająca. Zdaniem weterynarzy częstą przyczyną padania gołębi są choroby zakaźne. Nie wyklucza się też ataków drapieżnych ptaków, lisów i kotów.

W ostatnich latach nasiliła się też liczba postrzeleń zwierząt z wiatrówki np. w Strzegomianach.

– Firma oczyszczająca nie powinna zabierać zwłok zwierząt. W takich sytuacjach należy powiadomić gminę, która zdecyduje, co robić dalej – mówi Agnieszka Nowacka.

Jeżeli jest podejrzenie choroby zakaźnej lub sprawę karną prowadzi prokuratura, to dalsze czynności przejmuje powiatowy lekarz weterynarii, który wydaje zlecenie sekcji ptaków. On również wyznacza biegłych w sprawach sądowych. W tym wypadku nie miał ciała – nie ma sprawy.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.