Miejscowości odcięte od komunikacji. Wypełnij ankietę

Mieszkańcy Rękowa, Starego Zamku, Olbrachtowic i innych miejscowości w gminie Sobótka skarżą się na brak połączeń autobusowych.

Nieczynny od lat przystanek w Olbrachtowicach (fot. bom)

Mieszkańcy Rękowa, Starego Zamku, Olbrachtowic i innych wsi w gminie Sobótka skarżą się na brak połączeń autobusowych.

Ludzie mają problemy z dojazdem do pracy czy lekarza specjalisty w dużych miastach. Mieszkańcy mogą wypełniać ankiety w sprawie przywrócenia komunikacji autobusowej. Są one dostępne u sołtysów i w sklepach.

– Wszyscy pytają, kiedy zostanie uruchomiona komunikacja przez Ręków. Jest duże zainteresowanie tematem. Gmina Sobótka wystąpiła z wnioskiem do urzędu marszałkowskiego o dopłatę do przewozów. Trwają rozmowy w tej sprawie – mówi Olga Guściora, sołtys Rękowa.

Padł pomysł, aby Polbus dowoził ludzi do pracy w Biskupicach Podgórnych. Pani sołtys chwali to rozwiązanie. Trasa miałaby przebiegać m.in. przez Sobótkę, Rogów Sobócki, Michałowice, Kryształowice, Stary Zamek, Reków, Olbrachtowice, Kryształowice do Mirosławic, Wierzbic, Małuszowa i Biskupic Podgórnych.

Mieszkańcy mają nadzieję, że kursy ruszą 1 września.

– Coraz częściej problem z dojazdem ma młodzież. Wyjazdy rodziców do pracy nie pokrywają się godzinowo z wyjazdami młodych ludzi do szkół we Wrocławiu – dodaje pani sołtys.

O wykluczeniu komunikacyjnym od dawna mówią mieszkańcy Olbrachtowic. Padł pomysł, aby ludzi do Sobótki podwoził szkolny gimbus. To rozwiązane nie wszystkim przypadło do gustu.

– Połączenie z innymi miejscowościami to podstawa. Padła propozycja przewozu gimbusem do Sobótki, ale większości ludzi dojeżdża do ośrodka zdrowia w Kobierzycach. Sporo spraw załatwiamy w tej gminie – przekonuje Emil Pawlina, sołtys Olbrachtowic.

Zdaniem Ewy Kawy, społeczniczki z Olbrachrtowic młodzi uciekają z wioski, co pogłębia wykluczenie komunikacyjne. Wielu osób dojeżdża autem do sąsiedniej gminy, aby dojechać pociągiem lub autobusem do Wrocławia. Wędrówki do Solnej (gmina Kobierzyce) to normalność.

– Moja rodzina to 4 osoby. Nie mamy prawa jazdy z powodu przeciwwskazań lekarskich. Dwie osoby są niepełnosprawne, jak mamy funkcjonować? – pyta pani Ewa.

Ankiety trafią do Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce. Mają posłużyć do wytyczenia trasy autobusowej. Można je składać do 1 lipca.

 

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *