Miejscowości odcięte od komunikacji. Wypełnij ankietę

Mieszkańcy Rękowa, Starego Zamku, Olbrachtowic i innych miejscowości w gminie Sobótka skarżą się na brak połączeń autobusowych.

Nieczynny od lat przystanek w Olbrachtowicach (fot. bom)

Mieszkańcy Rękowa, Starego Zamku, Olbrachtowic i innych wsi w gminie Sobótka skarżą się na brak połączeń autobusowych.

Ludzie mają problemy z dojazdem do pracy czy lekarza specjalisty w dużych miastach. Mieszkańcy mogą wypełniać ankiety w sprawie przywrócenia komunikacji autobusowej. Są one dostępne u sołtysów i w sklepach.

– Wszyscy pytają, kiedy zostanie uruchomiona komunikacja przez Ręków. Jest duże zainteresowanie tematem. Gmina Sobótka wystąpiła z wnioskiem do urzędu marszałkowskiego o dopłatę do przewozów. Trwają rozmowy w tej sprawie – mówi Olga Guściora, sołtys Rękowa.

Padł pomysł, aby Polbus dowoził ludzi do pracy w Biskupicach Podgórnych. Pani sołtys chwali to rozwiązanie. Trasa miałaby przebiegać m.in. przez Sobótkę, Rogów Sobócki, Michałowice, Kryształowice, Stary Zamek, Reków, Olbrachtowice, Kryształowice do Mirosławic, Wierzbic, Małuszowa i Biskupic Podgórnych.

Mieszkańcy mają nadzieję, że kursy ruszą 1 września.

– Coraz częściej problem z dojazdem ma młodzież. Wyjazdy rodziców do pracy nie pokrywają się godzinowo z wyjazdami młodych ludzi do szkół we Wrocławiu – dodaje pani sołtys.

O wykluczeniu komunikacyjnym od dawna mówią mieszkańcy Olbrachtowic. Padł pomysł, aby ludzi do Sobótki podwoził szkolny gimbus. To rozwiązane nie wszystkim przypadło do gustu.

– Połączenie z innymi miejscowościami to podstawa. Padła propozycja przewozu gimbusem do Sobótki, ale większości ludzi dojeżdża do ośrodka zdrowia w Kobierzycach. Sporo spraw załatwiamy w tej gminie – przekonuje Emil Pawlina, sołtys Olbrachtowic.

Zdaniem Ewy Kawy, społeczniczki z Olbrachrtowic młodzi uciekają z wioski, co pogłębia wykluczenie komunikacyjne. Wielu osób dojeżdża autem do sąsiedniej gminy, aby dojechać pociągiem lub autobusem do Wrocławia. Wędrówki do Solnej (gmina Kobierzyce) to normalność.

– Moja rodzina to 4 osoby. Nie mamy prawa jazdy z powodu przeciwwskazań lekarskich. Dwie osoby są niepełnosprawne, jak mamy funkcjonować? – pyta pani Ewa.

Ankiety trafią do Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce. Mają posłużyć do wytyczenia trasy autobusowej. Można je składać do 1 lipca.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.