Mieszkańcy boją się rozbudowy terenów górniczych

Jednym z tematów sesji była rozbudowa Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych (SKSM). Ludzie obawiają się większego zapylenia okolicy, hałasu i obniżenia wartości mieszkań.

Zdaniem mieszkańców rozbudowa kamieniołomów negatywnie wpłynie na środowisko (fot. bom)

Jednym z tematów sesji była rozbudowa Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych (SKSM). Ludzie obawiają się większego zapylenia okolicy, hałasu i obniżenia wartości mieszkań.

Chodzi o Pagórki Wschodnie – teren górniczy należący do kopalni. W pobliżu znajdują się ulice Polna, Świdnicka i Zmorskiego. Miejsce przeznaczone jest pod tzw. eksploatację powierzchniową (wydobycie skał). Powiększenie obszaru przez SKSM zaniepokoiło okolicznych mieszkańców. Na sesji głos zabrała pełnomocniczka właściciela działki zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie kopalni. W pobliżu ma powstać aż 52 mieszkania.

– Planowana rozbudowa kamieniołomów w znacznym stopniu zmniejsza odległość wyrobiska. Jeżeli państwo podejmą uchwałę, praktycznie uniemożliwią dokonanie inwestycji. Jednak problem nie dotyczy tylko właściciela działki, lecz drastycznie wpłynie na teren wokół wyrobiska – przekonywała Małgorzata Wiśniowska, pełnomocniczka.

Według mieszkańców powiększenie wyrobiska negatywnie będzie oddziaływać. Pojawi się kurz, hałas a drogi zostaną zniszczone przez ciężarówki z kruszywem.

– Wyrażacie zatem państwo zgodę, aby naszymi gminnymi drogami odbywał się dramatyczny, wysokotonażowy ruch. Doprowadzi to do dewastacji ulic Garncarskiej, Chopina i Świdnickiej. Podjęcie przez radnych uchwały spowoduje brak atrakcyjności terenu – wyliczała pełnomocniczka.

Zaproszony na sesję Janusz Kozyrski – prezes zarządu SKSM zapewnił, że na terenie spółki nie ma przekroczonych norm hałasu. Ostre rygory narzuca ustawa i inspekcja ochrony środowiska. Kopalnia skutecznie też eliminuje zapylenie.

– Nie będziemy zwiększać terenu górniczego, nie będziemy budować nowej kopalni, nie będziemy też nikomu sprzedawać zakładu. Jeżeli w jakikolwiek sposób nasza działalność jest niezgodna z prawem i negatywnie wpłynie na środowisko, to sami zlikwidujemy złe skutki – przekonywał Janusz Kozyrski.

Na razie nie wiadomo, jak zagospodarowany będzie teren Pagórków Wschodnich. Po sesji szef SKSM zapewnił, że o każdym planowanym ruchu odnośnie terenu będzie informował mieszkańców.

O rozbudowie kamieniołomów ludzie głównie dowiedzieli się z Facebooka. Wielu oburza fakt braku informacji ze strony spółki górniczej i Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce.

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...