Mieszkańcy boją się rozbudowy terenów górniczych

Jednym z tematów sesji była rozbudowa Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych (SKSM). Ludzie obawiają się większego zapylenia okolicy, hałasu i obniżenia wartości mieszkań.

Zdaniem mieszkańców rozbudowa kamieniołomów negatywnie wpłynie na środowisko (fot. bom)

Jednym z tematów sesji była rozbudowa Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych (SKSM). Ludzie obawiają się większego zapylenia okolicy, hałasu i obniżenia wartości mieszkań.

Chodzi o Pagórki Wschodnie – teren górniczy należący do kopalni. W pobliżu znajdują się ulice Polna, Świdnicka i Zmorskiego. Miejsce przeznaczone jest pod tzw. eksploatację powierzchniową (wydobycie skał). Powiększenie obszaru przez SKSM zaniepokoiło okolicznych mieszkańców. Na sesji głos zabrała pełnomocniczka właściciela działki zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie kopalni. W pobliżu ma powstać aż 52 mieszkania.

– Planowana rozbudowa kamieniołomów w znacznym stopniu zmniejsza odległość wyrobiska. Jeżeli państwo podejmą uchwałę, praktycznie uniemożliwią dokonanie inwestycji. Jednak problem nie dotyczy tylko właściciela działki, lecz drastycznie wpłynie na teren wokół wyrobiska – przekonywała Małgorzata Wiśniowska, pełnomocniczka.

Według mieszkańców powiększenie wyrobiska negatywnie będzie oddziaływać. Pojawi się kurz, hałas a drogi zostaną zniszczone przez ciężarówki z kruszywem.

– Wyrażacie zatem państwo zgodę, aby naszymi gminnymi drogami odbywał się dramatyczny, wysokotonażowy ruch. Doprowadzi to do dewastacji ulic Garncarskiej, Chopina i Świdnickiej. Podjęcie przez radnych uchwały spowoduje brak atrakcyjności terenu – wyliczała pełnomocniczka.

Zaproszony na sesję Janusz Kozyrski – prezes zarządu SKSM zapewnił, że na terenie spółki nie ma przekroczonych norm hałasu. Ostre rygory narzuca ustawa i inspekcja ochrony środowiska. Kopalnia skutecznie też eliminuje zapylenie.

– Nie będziemy zwiększać terenu górniczego, nie będziemy budować nowej kopalni, nie będziemy też nikomu sprzedawać zakładu. Jeżeli w jakikolwiek sposób nasza działalność jest niezgodna z prawem i negatywnie wpłynie na środowisko, to sami zlikwidujemy złe skutki – przekonywał Janusz Kozyrski.

Na razie nie wiadomo, jak zagospodarowany będzie teren Pagórków Wschodnich. Po sesji szef SKSM zapewnił, że o każdym planowanym ruchu odnośnie terenu będzie informował mieszkańców.

O rozbudowie kamieniołomów ludzie głównie dowiedzieli się z Facebooka. Wielu oburza fakt braku informacji ze strony spółki górniczej i Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce.

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...