Mieszkańcy liczą, że asfalt długo wytrzyma (zdjęcia)

Trwa długo wyczekiwany remont ulicy Chwałkowskiej w Sobótce Zachodniej. Jednak mieszkańcy już mają wątpliwości, czy jest on prawidłowo wykonywany.

Lokatorzy cierpliwie czekają na zakończenie remontu. Mają nadzieję, że asfalt wytrzyma ciężki transport (fot.bom)

Trwa długo wyczekiwany remont ulicy Chwałkowskiej w Sobótce Zachodniej. Jednak mieszkańcy już mają wątpliwości, czy jest on prawidłowo robiony.

O kłopotach lokatorów pisaliśmy w 2018 roku. Ciężarówki przewożące tłuczeń z pobliskiej kopalni niszczyły drogi. Rozpadała się nawierzchnia i chodniki. Potężny tonaż spowodował zapadanie się studzienek kanalizacyjnych.

– Przez Chwałkowską codziennie przejeżdża kilkadziesiąt potężnych pojazdów przewożących kamień. Największą uciążliwością jest błoto odpadające z kół ciężarówek. Życie uprzykrza też pył. Wcześniej panował tu mniejszy ruch, teraz nie da się żyć – opowiadała Helena Głuszczak, jedna z lokatorek.

O bolączkach ludzi wiele razy rozmawiano na sesji rady gminy. Napięcie rosło, aż w końcu ludzie postanowili zablokować ulicę. Pod wnioskiem podpisało się 40 osób. Andrzej Szawan – ówczesny kierownik działu inwestycji uspokoił, że zlecono już dokumentację prac. Remont Chwałkowskiej ruszył w tym roku.

– Mamy wątpliwości, czy prace odbywają się prawidłowo. Warstwa nawierzchni powinna zostać wybrana do głębokości 60 cm. Tymczasem jest ona płytsza. Czy położony asfalt wytrzyma duży tonaż? – pyta Bogusław Pilarski, mieszkaniec Sobótki Zachodniej.

Część osób czeka na koniec remontu i do chwili jego zakończenia nie chce się wypowiadać. Większość mieszkańców zadowolona jest z remontu ulic Zmorskiego i Marii Skłodowskiej-Curie.

– Wykonano solidną robotę. Nawierzchnia głównych ulic Sobótki Zachodniej wytrzyma wiele lat. Martwimy się o Chwałkowską. Mamy nadzieję, że nie będzie jak w Garncarsku, gdzie po remoncie asfalt jest w rozsypce – dodaje inny mieszkaniec.

W Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce zapytaliśmy o sprawy techniczne dotyczące remontu. Urzędnik odpowiedzialny za drogi zapewnił, że wszystko jest zgodne z planem.

– Projekt różni się nieco od remontu ulicy Zmorskiego głównie ze względu na podbudowę. Przez wiele lat na Chwałkowskiej poruszały się samochody ciężarowe, dlatego mogłoby się okazać, że nowa podbudowa będzie gorsza. Po badaniach trwałości gruntu i zagęszczenia, stwierdziliśmy, że nie jest to konieczne. Potwierdził to również inspektor nadzoru budowlanego – zapewnia Adam Bak podinspektor do spraw dróg w sobóckim magistracie.

Na wyremontowanej ulicy powstaną też chodniki. Mieszkańcy czekają na spełnienie obietnic i mają nadzieję, że asfalt długo będzie im służył. Liczą też, że kopalnia nakaże myć kierowcom pojazdy przewożące kamień.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.