Myśliwi kontra ekolodzy

Aktywiści broniący praw zwierząt utrudniają życie myśliwym – ścinają w lasach ambony i blokują polowania. W trakcie dochodzi do utarczek słownych między ekologami a myśliwymi. Awantury często kończą się interwencją policji. O co chodzi stronom konfliktu?

fot. Na pewno częstsza edukacja uświadamiałaby ludziom potrzebę istnienia łowiectwa – mówi Monika Szima-Efinowicz (pierwsza z lewej)

Aktywiści broniący praw zwierząt utrudniają życie myśliwym – ścinają w lasach ambony i blokują polowania. W trakcie dochodzi do utarczek słownych między ekologami a myśliwymi. Awantury często kończą się interwencją policji. O co chodzi stronom konfliktu?

Dla ekologów to święta wojna, czyli walka dobra ze złem. Ich głównym celem jest walka z myśliwską „mafią” i blokada polowań. Na Facebooku pod zdjęciem łowczych i upolowanych zwierząt pojawiło się 30 tysięcy komentarzy w stylu: „Bestie! Bydlaki! Zwyrodnialcy” i inne ostre słowa.

– Naszą misją jest zmienić odbiór społeczny działalności myśliwych. Uważamy, że jest to środowisko zdeprawowane i korzystające z niezasłużonych przywilejów. Ilość przypadków łamania prawa przez członków Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) jest porażająca. Zbieramy informacje i katalogujemy, gdy nadejdzie czas złożymy wniosek do prokuratury, w którym wykażemy, że działalność PZŁ może mieć znamiona grupy przestępczej – informuje Rafał Gaweł, założyciel Ruchu Przeciw Myśliwym.

Zdaniem myśliwych zadymy robią pseudo-ekolodzy, którzy nie mają nic wspólnego z przyrodą. Blokadami polowań i organizacją pikiet załatwiają swoje interesy. Część aktywistów jest sponsorowana przez organizacje zagraniczne produkujące np. sztuczne futerka, dlatego zieloni atakują wszystkie osoby noszące prawdziwe. Wiąże się to z lobbingiem firm produkujących sztuczne ubrania.

– Problemy zaczęły się ponad rok temu. Na Dolnym Śląsku pojawiły się blokady polowań. Bywa, że na terenie naszego obwodu zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, złośliwe odzywki ze strony ludzi zupełnie niezorientowanych w temacie przyrody – mówi Mateusz Maziak z Koła Łowieckiego „Ślęża”.

Myśliwi edukują mieszkańców

Według myśliwych złą sytuację powoduje brak świadomości o działalności kół w Polsce, które wykonują ważną dziedzinę gospodarki łowieckiej oraz chronią przyrodę. W gminie Sobótka przeciętnie raz w roku organizowane są spotkania edukacyjne w szkołach. Koło „Ślęża” wraz z biblioteką w Sobótce przygotowało zajęcia dla mieszkańców. Myśliwi wyjaśnili zasady bezpieczeństwa podczas polowań.

– Na pewno częstsza edukacja uświadamiałaby ludziom potrzebę istnienia łowiectwa, gdyby tak jeszcze ta potrzebna wiedza trafiła do podstaw programowych i podręczników, ludzie rozumieliby więcej. Uniknęlibyśmy niepotrzebnych konfliktów społecznych – tłumaczy Monika Szima -Efinowicz z Koła Łowieckiego „Ślęża”.

Niestety dużo gorzej wypadło spotkanie w jednym z renomowanych wrocławskich liceów, gdzie młodzież wyzwała myśliwych od morderców. Sytuacja uspokoiła się dopiero po 15 minutach, kiedy uczniowie dowiedzieli się o plusach działań łowieckich. Łowiectwo zajmuje się regulacją ekosystemu m.in. poprzez odłowy kontrolowana jest liczebność zwierzyny. To powoduje, że nadmierna liczba dzikich zwierząt nie niszczy upraw, nie atakuje trzody chlewnej czy domowego ptactwa.

– Wielu rolników z gmin Sobótka, Kobierzyce i Żórawina przychodzi do myśliwych po pomoc, bo lisy mordują kury w kurnikach. I tylko myśliwi mogą ten problem rozwiązać – dodaje Mateusz Maziak

Zgody nie będzie

Na stronach Facebooka można zobaczyć drastyczne zdjęcia zabitych małych lisów i uśmiechniętych myśliwych. Pod fotką setki ludzi fatalnie komentuje polowania.

– To typowa manipulacja organizacji walczących z myśliwymi. Zdjęcie zrobiono podczas polowania w Czechach. Jednak hejt jest na Polaków. Dosyć często w internecie można spotkać się z taką sytuacją – opowiada Natalia Wójcik z Koła Łowieckiego „Knieja” w Poznaniu.

Aktywistów szczególnie drażni zabieranie dzieci na polowania. Niedawno senatorowie przyjęli w sumie siedem poprawek nowelizacji prawa łowieckiego. Zdecydowano, że w polowaniach nie będą brały udziału dzieci. Osoby, które polują mają też obowiązkowo przechodzić badania lekarskie. Organizatorzy blokad polowań nie będą za to karani.

Tymczasem powiększa się przepaść między myśliwymi, a ruchami ekologicznymi. Czy jest możliwy konsensus?

– Tylko wtedy, gdyby przestali odbierać życie niewinnym istotom. Jednak to lubią i celebrują zabijanie jako życiową pasję, nie widząc w tym nic złego. Podobnie jak w szczuciu żywych zwierząt. Nie razi ich zabijanie w towarzystwie małych dzieci i pokazywanie im martwych ciał zwierząt – uzasadnia Dorota Danowska, aktywistka praw zwierząt.

Zdaniem polujących zgoda byłaby możliwa, gdyby pseudo-ekolodzy wyzbyli się nienawiści i zaprzestali manipulacji np. fałszywego powoływania się na autorytety. Łowczy uważają, że protesty nie zniszczą wielowiekowej tradycji. Dla nich to sposób na życie połączony z gospodarką łowiecką, kuchnią, muzyką i kynologią. To również kultywowanie rodzinnych tradycji.

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...