Na sesji o zniszczonych drogach w Sobótce Zachodniej

Klub seniora powstanie w miejscu dawnego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Sobótce. Obiekt przy ulicy Chopina ma zostać wyremontowany jeszcze w tym roku – poinformowano na sesji.

fot. Małżeństwo holendrów od 27 lat wspiera niepełnosprawnych mieszkańców. Oddziałowi Caritas w Sobótce przekazywali odzież i sprzęt do rehabilitacji

Klub seniora powstanie w miejscu dawnego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Sobótce. Obiekt przy ulicy Chopina ma zostać wyremontowany jeszcze w tym roku – poinformowano na sesji.

Chwilą ciszy uczczono pamięć Aliny Domańskiej – artystki z Sobótki, która w 1981 roku stworzyła Pracownię Tkactwa Artystycznego. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zmarła na początku marca. W dalszej części sesji za współpracę podziękowano Catherinie i Cornelisowi van Doorn – honorowym obywatelom Sobótki. Małżeństwo holendrów od 27 lat wspiera niepełnosprawnych mieszkańców. Oddziałowi Caritas przekazywali odzież oraz sprzęt do rehabilitacji.

– Państwo van Doorn ze względu na swój wiek (75 lat) i zdrowie nie są już w stanie kontynuować swojej działalności w Polsce. Prawie jedną trzecią swojego życia poświęcili na niesieniu pomocy potrzebującym w naszej gminie. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za poniesiony trud – mówiła Hanna Piwowarska, przewodnicząca rady.

Klub seniora dla 15 osób

Podczas omawiania budżetu Magdalena Sączawa-Szwedowska, skarbnik gminy poinformowała o dofinansowaniu w wysokości 119 tys. zł z rządowego programu „Senior plus”.

– Klub seniora powstanie przy ulicy Chopina 14 na potrzeby piętnastu osób, w budynku dawnego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Pieniądze zostaną zainwestowane w roboty rozbiórkowe i budowlane – poinformowała skarbniczka.

Obiekt ma być wyposażony w sprzęt dla osób starszych, m.in. w stoły, krzesła, lodówkę, urządzenia kuchenne oraz szafę przesuwną. Prace mają się zakończyć w tym roku. W punkcie dotyczącym zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w obrębie Strzegomian głos zabrał radny Ryszard Saltarski.

– Teren obejmuje obszar 7 hektarów. Obecnie to obszar prywatny – rolniczy. Znajduje się tam około pięćdziesiąt działek budowlanych. Ktoś kiedyś popełnił błąd wytyczając tam drogę. Jest ona za wąska i w złym miejscu. Dlaczego gmina ma ponosić koszty? Może właściciele działek pokryją część funduszy na budowę nowej drogi – przekonywał radny.

Ryszard Saltarski dodał, że podobnych spraw spornych w gminie jest dużo. W przyszłości może to wywołać lawinę roszczeń.

Brakuje latarń. Tiry rozjeżdżają Sobótkę Zachodnią

W punkcie „wolne wnioski i komunikaty” radna Hanna Piwowarska poinformowała, co należy zrobić, gdy powstanie problem z dostępem do lekarza. Głos w innej sprawie zabrał Ryszard Saltarski.

– Panie burmistrzu na początku kadencji obiecano nam, że wszystkie nasze wnioski będą niezwłocznie załatwiane. Niestety przykro mi stwierdzić, ale złożyłem kilka wniosków i dalej nic się nie zmieniło – przekonywał radny.

Ryszard Saltarski ponowił wniosek o uzupełnienia oświetlenia przy ulicy Akacjowej i w rynku w Sobótce Zachodniej. Poinformował też o fatalnym stanie dróg i o uciążliwości transportu ciężarowego. Krytyki nie przyjął burmistrz Mirosław Jarosz.

– Uczestniczył pan ze mną w 4 spotkaniach, na których dokładnie otrzymał pan odpowiedź. Odnośnie oświetlenia – nie jest to od nas zależne, ponieważ spółka Tauron działa, jak działa. Jeśli chodzi o drogi rozmawialiśmy już w tych kwestiach z sąsiednimi gminami i nie jesteśmy w stanie pewnych spraw przeskoczyć – ripostował burmistrz.

Włodarz gminy zapowiedział, że w tej sprawie będą organizowane spotkania. Weźmie w nich też udział radny Saltarski.

 

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...