Nauczyciele popierają strajk. Co z uczniami?

W Sobótce kończy się referendum w sprawie strajku pracowników oświaty. Większość nauczycieli opowiada się za strajkiem. Ma on rozpocząć się 8 kwietnia.

fot. (ZNP, plakat)

W Sobótce kończy się referendum w sprawie strajku pracowników oświaty. Większość nauczycieli opowiada się za strajkiem. Ma on rozpocząć się 8 kwietnia.

Referendum przeprowadzono we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy – w Rogowie Sobóckim, Świątnikach i Sobótce. Według zapowiedzi Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), strajk ma trwać do skutku. Zakończy się on dopiero, kiedy rząd spełni postulaty dotyczące podwyżek.

– Referendum przeprowadzono w pięciu placówkach. Okazało się, że jest wysokie poparcie protestu w granicach 70-90 procent pracowników szkół i przedszkoli. Strajk rozpocznie się prawdopodobnie 8 kwietnia. Ma on potrwać do odwołania i może nakładać się na egzaminy uczniów – zapowiada Jadwiga Zawada, prezes okręgu ZNP.

W czasie strajku placówki mają być nieczynne. Jednak nie jest wykluczona zmiana terminu protestu. Łącznie na Dolnym Śląsku strajki mają się odbyć we wszystkich placówkach, które weszły w spór zbiorowy z resortem oświaty (82 procent wszystkich szkół i przedszkoli).

– Jestem nauczycielką od 43 lat i w pełni popieram protest. Jest nie do pomyślenia, aby młodzi nauczyciele, którzy są pełni zapału zarabiali 1700 złotych. Pedagodzy muszą się ciągle dokształcać a samorządów nie stać na szkolenie nauczycieli, ponieważ obcięto nam subwencje. Zaznaczam jednak, że nie chciałabym, aby na strajku ucierpiały dzieci, bo one są tutaj najważniejsze – podkreśla Lidia Sączawa, nauczycielka ze Świątnik.

W dniach 10, 11 i 12 kwietnia mają się rozpocząć egzaminy gimnazjalne. Termin egzaminów ośmioklasistów wyznaczono na 15, 16 i 17 kwietnia. Matury ruszą szóstego maja. Wielu nauczycieli wierzy jednak, że rząd dogada się z protestującymi i radykalny protest zostanie odwołany.

– Jeżeli dojdzie do strajku, będziemy musieli uczniom zorganizować opiekę. Dla nas to ogromny problem, bo chodzi o ważne egzaminy. Przez to uruchamia się kolejny tryb, który nie jest już do zatrzymania. Egzaminy nie mogą się odbyć w późniejszych terminach. Jestem jednak optymistą i wierzę, że rząd ze związkami dojdą do porozumienia – mówi Mirosław Jarosz, burmistrz gminy Sobótka.

Zdaniem rządu spełnienie postulatu 1000 zł podwyżki dla nauczycieli w tym roku nie ma szans.

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...