Nie będzie już Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce

Według organizatorów wyczerpała się formuła imprezy. Ostatnia – trzynasta edycja odbyła się 15 grudnia w hotelu Ślęża Pensjon w Sobótce.

Podczas festiwalu na uczestników czekało wiele niespodzianek kulinarnych. Jak impreza będzie wyglądała za rok? Jeszcze nie wiadomo (fot. bom)

Według organizatorów wyczerpała się formuła imprezy. Ostatnia – trzynasta edycja festiwalu odbyła się 15 grudnia w hotelu Ślęża Pensjon w Sobótce.

Od kilkunastu lat na festiwal przyjeżdżali rzemieślnicy i twórcy ludowi z całego Dolnego Śląska. W trakcie odbywały się prezentacje oryginalnych wyrobów spożywczych, konkursy na „Ślężański Produkt Lokalny”, czy festiwal stołów wigilijnych. W 2009 roku wystawiono jasełka, w których wystąpiło sześćdziesięciu gimnazjalistów. Rok później w kiermaszu wzięło udział blisko 300 wystawców. W trakcie odbywał się jarmark bożonarodzeniowy. Jednak w tym roku organizatorzy zapowiedzieli koniec imprezy. Nieoficjalnie mówi się, że co roku zmniejszała się liczba handlowców i kupujących.

– Wyczerpała się formuła festiwalu. Zmniejsza się liczba odbiorców, choć wystawcy są zadowoleni. W przyszłym roku Lokalna Grupa Działania chce zorganizować wędrowne przedsięwzięcie, które będzie odbywać się w trzech gminach – zapowiada Elżbieta Pasławska, szefowa LGD „Ślężanie”.

Przyszły kiermasz ma być organizowany podczas dożynek (sierpień – wrzesień). Jego główną ideą ma być promocja produktów lokalnych. Najlepsi producenci będą w dalszym ciągu otrzymywać certyfikaty.

W likwidację organizowanego od lat festiwalu rzemiosł w Sobótce nie wierzą mieszkańcy i ludzie z kół gospodyń wiejskich.

– Jesteśmy w szoku! To bardzo smutna informacja. Na festiwal przyjeżdżamy, co roku. Mamy nadzieję, że organizatorzy jeszcze przemyślą swoją decyzję. Jakoś trudno w to uwierzyć – mówią Anna i Jan z Wojnarowic.

Zdziwienia nie kryją członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Maniowa Małego „Grodzisko”. Ich zdaniem handlowcy zaprzyjaźnili się ze sobą. Wymieniają się też informacjami.

– Festiwal spowodował, że społeczności lokalne zaczęły pielęgnować tradycję. Impreza była super. Dla mnie to największa szkoda świata – rozkłada ręce Mirosława Dziemianowicz ze stowarzyszenia „Grodzisko”.

Nieznana jest jeszcze forma przyszłorocznej imprezy. Nie wiadomo też, którzy twórcy będą zapraszani. Nazwa przyszłego wydarzenia będzie opracowana na walnym spotkaniu grupy, które odbędzie się w przyszłym roku. Powołany zostanie też specjalny zespół do spraw produktu lokalnego.

Nadal będzie organizowany Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Jordanowie Śląskim. Za rok ma się odbyć druga edycja imprezy.

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...