Nie będzie już Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce

Według organizatorów wyczerpała się formuła imprezy. Ostatnia – trzynasta edycja odbyła się 15 grudnia w hotelu Ślęża Pensjon w Sobótce.

Podczas festiwalu na uczestników czekało wiele niespodzianek kulinarnych. Jak impreza będzie wyglądała za rok? Jeszcze nie wiadomo (fot. bom)

Według organizatorów wyczerpała się formuła imprezy. Ostatnia – trzynasta edycja festiwalu odbyła się 15 grudnia w hotelu Ślęża Pensjon w Sobótce.

Od kilkunastu lat na festiwal przyjeżdżali rzemieślnicy i twórcy ludowi z całego Dolnego Śląska. W trakcie odbywały się prezentacje oryginalnych wyrobów spożywczych, konkursy na „Ślężański Produkt Lokalny”, czy festiwal stołów wigilijnych. W 2009 roku wystawiono jasełka, w których wystąpiło sześćdziesięciu gimnazjalistów. Rok później w kiermaszu wzięło udział blisko 300 wystawców. W trakcie odbywał się jarmark bożonarodzeniowy. Jednak w tym roku organizatorzy zapowiedzieli koniec imprezy. Nieoficjalnie mówi się, że co roku zmniejszała się liczba handlowców i kupujących.

– Wyczerpała się formuła festiwalu. Zmniejsza się liczba odbiorców, choć wystawcy są zadowoleni. W przyszłym roku Lokalna Grupa Działania chce zorganizować wędrowne przedsięwzięcie, które będzie odbywać się w trzech gminach – zapowiada Elżbieta Pasławska, szefowa LGD „Ślężanie”.

Przyszły kiermasz ma być organizowany podczas dożynek (sierpień – wrzesień). Jego główną ideą ma być promocja produktów lokalnych. Najlepsi producenci będą w dalszym ciągu otrzymywać certyfikaty.

W likwidację organizowanego od lat festiwalu rzemiosł w Sobótce nie wierzą mieszkańcy i ludzie z kół gospodyń wiejskich.

– Jesteśmy w szoku! To bardzo smutna informacja. Na festiwal przyjeżdżamy, co roku. Mamy nadzieję, że organizatorzy jeszcze przemyślą swoją decyzję. Jakoś trudno w to uwierzyć – mówią Anna i Jan z Wojnarowic.

Zdziwienia nie kryją członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Maniowa Małego „Grodzisko”. Ich zdaniem handlowcy zaprzyjaźnili się ze sobą. Wymieniają się też informacjami.

– Festiwal spowodował, że społeczności lokalne zaczęły pielęgnować tradycję. Impreza była super. Dla mnie to największa szkoda świata – rozkłada ręce Mirosława Dziemianowicz ze stowarzyszenia „Grodzisko”.

Nieznana jest jeszcze forma przyszłorocznej imprezy. Nie wiadomo też, którzy twórcy będą zapraszani. Nazwa przyszłego wydarzenia będzie opracowana na walnym spotkaniu grupy, które odbędzie się w przyszłym roku. Powołany zostanie też specjalny zespół do spraw produktu lokalnego.

Nadal będzie organizowany Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Jordanowie Śląskim. Za rok ma się odbyć druga edycja imprezy.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...