Nie ma zagrożenia groźnym barszczem w okolicach Ślęży

Niebezpieczną roślinę zauważono w okolicach Strzelina, Kostomłotów, Oławy i w gminie Miłków. Barszcz wydziela trujące opary drażniące skórę i układ oddechowy.

Barszcz wydziela parzące substancje i nie wolno się do niego zbliżać (fot.crazynauka.pl)

Niebezpieczną roślinę zauważono w okolicach Kostomłotów, Oławy i w gminie Miłków. Barszcz wydziela trujące opary drażniące skórę i układ oddechowy.

Kilka lat temu roślinę zauważono na podmokłych terenach Masywu Ślęży. Wydano komunikaty ostrzegawcze, aby barszczu unikać. Kontakt z nim powoduje poparzenia skóry i zaczerwieniania przypominające siniaki.

W skrajnych wypadkach występują wymioty i bóle głowy. Jak wygląda sytuacja w tym roku?

– Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń odnośnie barszczu. Roślina rośnie głównie przy rzekach i terenach podmokłych. Rzadko spotykana na naszym terenie – mówi Marian Susz, strażnik leśny z posterunku w Sobótce.

W 2018 roku w okolicach Wrocławia zgłoszono ponad pięćdziesiąt przypadków występowania barszczu Sosnowskiego. Sporo go rosło w Kobierzycach, Tyńcu Małym i w Bielanach Wrocławskich. Zdarzały się poparzenia ludzi.

– Jestem lekarzem rodzinnym i w tym roku nie odnotowałam żadnego przypadku poparzenia tą rośliną – zaznacza Helena Zadrożna z Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej przy ulicy Strzelców w Sobótce.

Barszcz to roślina inwazyjna, która osiąga ponad cztery metry wysokości. Wyglądem przypomina koper. To jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. Powoduje oparzenia skóry 2 – 3 stopnia i trudno gojące się rany.

W 2015 roku odnotowano śmiertelny przypadek 67-letniej kobiety, która podczas koszenia łąki poparzyła się barszczem.

Poszkodowaną przewieziono na szpitalny oddział ratunkowy do Jeleniej Góry, a następnie do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Przez siedem dni jej stan był stabilny, ale po tygodniu nagle się pogorszył. Kobieta zmarła. Jako przyczynę zgonu podano wielonarządową niewydolności spowodowaną chorobą oparzeniową.

 

 

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *