Nie ma zagrożenia groźnym barszczem w okolicach Ślęży

Niebezpieczną roślinę zauważono w okolicach Strzelina, Kostomłotów, Oławy i w gminie Miłków. Barszcz wydziela trujące opary drażniące skórę i układ oddechowy.

Barszcz wydziela parzące substancje i nie wolno się do niego zbliżać (fot.crazynauka.pl)

Niebezpieczną roślinę zauważono w okolicach Kostomłotów, Oławy i w gminie Miłków. Barszcz wydziela trujące opary drażniące skórę i układ oddechowy.

Kilka lat temu roślinę zauważono na podmokłych terenach Masywu Ślęży. Wydano komunikaty ostrzegawcze, aby barszczu unikać. Kontakt z nim powoduje poparzenia skóry i zaczerwieniania przypominające siniaki.

W skrajnych wypadkach występują wymioty i bóle głowy. Jak wygląda sytuacja w tym roku?

– Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń odnośnie barszczu. Roślina rośnie głównie przy rzekach i terenach podmokłych. Rzadko spotykana na naszym terenie – mówi Marian Susz, strażnik leśny z posterunku w Sobótce.

W 2018 roku w okolicach Wrocławia zgłoszono ponad pięćdziesiąt przypadków występowania barszczu Sosnowskiego. Sporo go rosło w Kobierzycach, Tyńcu Małym i w Bielanach Wrocławskich. Zdarzały się poparzenia ludzi.

– Jestem lekarzem rodzinnym i w tym roku nie odnotowałam żadnego przypadku poparzenia tą rośliną – zaznacza Helena Zadrożna z Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej przy ulicy Strzelców w Sobótce.

Barszcz to roślina inwazyjna, która osiąga ponad cztery metry wysokości. Wyglądem przypomina koper. To jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. Powoduje oparzenia skóry 2 – 3 stopnia i trudno gojące się rany.

W 2015 roku odnotowano śmiertelny przypadek 67-letniej kobiety, która podczas koszenia łąki poparzyła się barszczem.

Poszkodowaną przewieziono na szpitalny oddział ratunkowy do Jeleniej Góry, a następnie do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Przez siedem dni jej stan był stabilny, ale po tygodniu nagle się pogorszył. Kobieta zmarła. Jako przyczynę zgonu podano wielonarządową niewydolności spowodowaną chorobą oparzeniową.

 

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.