Niechętnie nosimy maseczki. W gminach sypią się mandaty

Mieszkańcy skarżą się na policję, która karze ich mandatami za brak maseczki na ulicy. Wielu przekonuje, że bardziej ceni sobie wolność, a osłonka na twarzy nie powstrzyma wirusa.

Policja zapowiada, że w trosce o zdrowie są zmuszeni dyscyplinować osoby, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa (zdjęcie ilustracyjne, pixabay)

Mieszkańcy skarżą się na policję, która karze mandatami za brak maseczki na ulicy. Wielu przekonuje, że bardziej ceni sobie wolność, a osłonka na twarzy nie powstrzyma wirusa.

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy. Zakaz obowiązuje w urzędach, sklepach, autobusach i punktach usługowych. Obostrzenia obowiązują do odwołania.

– Obowiązkiem nie jest noszenie maseczki, a zakrywanie ust i nosa przy pomocy np. szalika. Ja zasłaniam twarz chusteczką higieniczną. Gdy noszę maseczkę parują mi okulary i cięzko się oddycha. Uważam, że noszenie maseczek na ulicy nie ma większego sensu – argumentuje pani Grażyna z Sobótki.

W majowy weekend sporo ludzi nie miało osłonek na twarz przy schronisku Pod Wieżycą. „Na luz” dali też turyści, którzy przyjechali nad Zalew Mietkowski.

– Wieczorem wracałem ze spaceru z psem, minęło mnie ze dwadzieścia osób, w tym kilku biegaczy. Tylko jedna osoba miała na twarzy założoną maseczkę – opowiada nasz czytelnik z Mietkowa.

Ludzie skarżą się, że policja surowo karze ich mandatami za brak maseczki. Wielu tłumaczy, że to przejaw „współczesnego totalitaryzmu”.

– Rząd wymyślił sobie noszenie maseczek. Moja osłonka po 3 minutach oddychania nasiąka wilgocią. Po kilkunastu minutach muszę ją zmieniać. W przeciwnym razie staje się siedliskiem bakterii – przekonuje Michał Gorys z Jordanowa Śląskiego.

Za brak maseczki funkcjonariusz może ukarać nas mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Możemy też odmówić przyjęcia mandatu, wówczas sprawa trafi do sądu, który może nałożyć na nas grzywną do pięciu tys. zł.

Najwyższą karę może nałożyć sanepid – nawet do 30 tys. zł.

Iloma mandatami ukarano już mieszkańców Sobótki, Mietkowa i Jordanowa Śląskiego?

– Policja nie prowadzi ewidencji w rozbiciu na poszczególne podkategorie. Nie jest możliwe dokładne wskazanie ile interwencji dotyczyło łamania przepisów w związku z nieprzestrzeganiem prawa wprowadzonego w celu skutecznej walki z koronawirusem – informuj Łukasz Dutkowiak z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Codziennie funkcjonariusze we Wrocławiu i powiecie wrocławskim interweniują od 200 do blisko 400 razy. Wczoraj mundurowi pouczyli kilkanaście osób w związku z zachowaniem niezgodnym z obowiązującymi przepisami.

Trzy osoby ukarano mandatem karnym.

Kto nie musi nosić maseczki?

– chorzy na z mukowiscydozą, pierwotną dyskinezą rzęsek, POChP, ciężką postacią astmy

– kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4

– dzieci do ukończenia 4 roku życia

– osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)

– osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów

– żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe

– na terenie obiektów sportowych sędziowie, osoby uprawiające sport oraz ich trenerzy

– kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów

– duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych

– żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.