Niechętnie nosimy maseczki. W gminach sypią się mandaty

Mieszkańcy skarżą się na policję, która karze ich mandatami za brak maseczki na ulicy. Wielu przekonuje, że bardziej ceni sobie wolność, a osłonka na twarzy nie powstrzyma wirusa.

Policja zapowiada, że w trosce o zdrowie są zmuszeni dyscyplinować osoby, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa (zdjęcie ilustracyjne, pixabay)

Mieszkańcy skarżą się na policję, która karze mandatami za brak maseczki na ulicy. Wielu przekonuje, że bardziej ceni sobie wolność, a osłonka na twarzy nie powstrzyma wirusa.

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy. Zakaz obowiązuje w urzędach, sklepach, autobusach i punktach usługowych. Obostrzenia obowiązują do odwołania.

– Obowiązkiem nie jest noszenie maseczki, a zakrywanie ust i nosa przy pomocy np. szalika. Ja zasłaniam twarz chusteczką higieniczną. Gdy noszę maseczkę parują mi okulary i cięzko się oddycha. Uważam, że noszenie maseczek na ulicy nie ma większego sensu – argumentuje pani Grażyna z Sobótki.

W majowy weekend sporo ludzi nie miało osłonek na twarz przy schronisku Pod Wieżycą. „Na luz” dali też turyści, którzy przyjechali nad Zalew Mietkowski.

– Wieczorem wracałem ze spaceru z psem, minęło mnie ze dwadzieścia osób, w tym kilku biegaczy. Tylko jedna osoba miała na twarzy założoną maseczkę – opowiada nasz czytelnik z Mietkowa.

Ludzie skarżą się, że policja surowo karze ich mandatami za brak maseczki. Wielu tłumaczy, że to przejaw „współczesnego totalitaryzmu”.

– Rząd wymyślił sobie noszenie maseczek. Moja osłonka po 3 minutach oddychania nasiąka wilgocią. Po kilkunastu minutach muszę ją zmieniać. W przeciwnym razie staje się siedliskiem bakterii – przekonuje Michał Gorys z Jordanowa Śląskiego.

Za brak maseczki funkcjonariusz może ukarać nas mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Możemy też odmówić przyjęcia mandatu, wówczas sprawa trafi do sądu, który może nałożyć na nas grzywną do pięciu tys. zł.

Najwyższą karę może nałożyć sanepid – nawet do 30 tys. zł.

Iloma mandatami ukarano już mieszkańców Sobótki, Mietkowa i Jordanowa Śląskiego?

– Policja nie prowadzi ewidencji w rozbiciu na poszczególne podkategorie. Nie jest możliwe dokładne wskazanie ile interwencji dotyczyło łamania przepisów w związku z nieprzestrzeganiem prawa wprowadzonego w celu skutecznej walki z koronawirusem – informuj Łukasz Dutkowiak z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Codziennie funkcjonariusze we Wrocławiu i powiecie wrocławskim interweniują od 200 do blisko 400 razy. Wczoraj mundurowi pouczyli kilkanaście osób w związku z zachowaniem niezgodnym z obowiązującymi przepisami.

Trzy osoby ukarano mandatem karnym.

Kto nie musi nosić maseczki?

– chorzy na z mukowiscydozą, pierwotną dyskinezą rzęsek, POChP, ciężką postacią astmy

– kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4

– dzieci do ukończenia 4 roku życia

– osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)

– osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów

– żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe

– na terenie obiektów sportowych sędziowie, osoby uprawiające sport oraz ich trenerzy

– kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów

– duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych

– żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *