Nowe koło gospodyń dostało dotacje

W Maniowie Małym niedaleko Mietkowa powstało koło gospodyń wiejskich. Panie chcą wspólnie działać dla wsi i organizować imprezy. Już odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne dla najmłodszych.

fot. Panie z koła chcą uczyć następne pokolenia i kultywować tradycje

W Maniowie Małym niedaleko Mietkowa powstało koło gospodyń wiejskich. Panie chcą wspólnie działać dla wsi i organizować imprezy. Już odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne dla najmłodszych.

Obecnie do grupy należy trzynaście kobiet w różnym wieku. Na konto fundacji wpłynęła kwota 3 tys. zł dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Skąd taki pomysł?

– Maniów Mały jest bogaty dzięki swej różnorodności. Mieszkają tu ludzie z różnych rejonów Polski, ale również z Niemiec i Francji. Z biegiem czasu tradycje te przenikały się i stworzyły swoistą mieszankę kulturową, którą chcemy jednocześnie zachować i promować – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Maniowa Małego.

Pierwsze zebranie założycielskie odbyło się w grudniu. Było przygotowywane w wielkim pośpiechu, ponieważ ustawodawca wyznaczył bardzo mało czasu na załatwienie wszelkich formalności. Z tego powodu niewielu mieszkańców mogło się zapisać.

– Dla mnie to super sprawa. Jestem matką, która ma małe dzieci i nie pracuję zawodowo. Wyjście z domu i spotkanie się z innymi kobietami wiele znaczy. Chcemy się rozwijać, a także uczyć następne pokolenia, jak kultywować nasze tradycje. Poszanowanie historii będzie łączyć się z nowoczesnością – dodaje pani Dominika.

Pieniądze z ARiMR zostaną przeznaczone na organizowanie różnego rodzaju zajęć i warsztatów, m.in. robienia faworków, rogalików i chrustów dla dzieci. Reszta funduszy może być przeznaczona na zakup i uszycie strojów (fartuszków).

– Chcemy zdobyć środki na swoją działalność. Ustawa daje możliwość legalnej sprzedaży naszych wyrobów i zamierzamy z tego korzystać podczas różnego rodzaju imprez – przekonuje Alicja Adamczak, jedna ze współzałożycielek Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowie Małym.

W województwie dolnośląskim z takiej formy skorzystało 125 kół. W gminie Mietków tylko nowe koło w Maniowie Małym. W całej Polsce zarejestrowanych jest ponad cztery tysiące kół.

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...