Nowe koło gospodyń dostało dotacje

W Maniowie Małym niedaleko Mietkowa powstało koło gospodyń wiejskich. Panie chcą wspólnie działać dla wsi i organizować imprezy. Już odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne dla najmłodszych.

fot. Panie z koła chcą uczyć następne pokolenia i kultywować tradycje

W Maniowie Małym niedaleko Mietkowa powstało koło gospodyń wiejskich. Panie chcą wspólnie działać dla wsi i organizować imprezy. Już odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne dla najmłodszych.

Obecnie do grupy należy trzynaście kobiet w różnym wieku. Na konto fundacji wpłynęła kwota 3 tys. zł dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Skąd taki pomysł?

– Maniów Mały jest bogaty dzięki swej różnorodności. Mieszkają tu ludzie z różnych rejonów Polski, ale również z Niemiec i Francji. Z biegiem czasu tradycje te przenikały się i stworzyły swoistą mieszankę kulturową, którą chcemy jednocześnie zachować i promować – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Maniowa Małego.

Pierwsze zebranie założycielskie odbyło się w grudniu. Było przygotowywane w wielkim pośpiechu, ponieważ ustawodawca wyznaczył bardzo mało czasu na załatwienie wszelkich formalności. Z tego powodu niewielu mieszkańców mogło się zapisać.

– Dla mnie to super sprawa. Jestem matką, która ma małe dzieci i nie pracuję zawodowo. Wyjście z domu i spotkanie się z innymi kobietami wiele znaczy. Chcemy się rozwijać, a także uczyć następne pokolenia, jak kultywować nasze tradycje. Poszanowanie historii będzie łączyć się z nowoczesnością – dodaje pani Dominika.

Pieniądze z ARiMR zostaną przeznaczone na organizowanie różnego rodzaju zajęć i warsztatów, m.in. robienia faworków, rogalików i chrustów dla dzieci. Reszta funduszy może być przeznaczona na zakup i uszycie strojów (fartuszków).

– Chcemy zdobyć środki na swoją działalność. Ustawa daje możliwość legalnej sprzedaży naszych wyrobów i zamierzamy z tego korzystać podczas różnego rodzaju imprez – przekonuje Alicja Adamczak, jedna ze współzałożycielek Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowie Małym.

W województwie dolnośląskim z takiej formy skorzystało 125 kół. W gminie Mietków tylko nowe koło w Maniowie Małym. W całej Polsce zarejestrowanych jest ponad cztery tysiące kół.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...