Nowe zalecenia w sprawie pochówków. Zaczyna brakować płynów dezynfekujących

Zakłady pogrzebowe nie mają żadnych odgórnych wytycznych w sprawie koronawirusa. Kończą się preparaty dezynfekujące, bo wszystkie środki zostały skierowane do szpitali.

Firmy pogrzebowe we własnym zakresie zaopatrują się w sterylne ubrania chroniące przed zakażeniem

Zakłady pogrzebowe nie mają żadnych rządowych wytycznych w sprawie koronawirusa. Kończą się preparaty dezynfekujące, bo wszystkie środki zostały skierowane do szpitali.

Właściciele firm pochówkowych z Sobótki i Jordanowa Śląskiego twierdzą, że mniej osób przychodzi na pogrzeby. Odwołano stypy w restauracjach. Nie składa się rodzinie kondolencji. W internecie pojawiły się też nieoficjalne informacje, że pogrzeby będą odbywać się bez udziału bliskich.

– Bardzo mało ludzi bierze udział w pogrzebach. Rodziny nie witają się, jak dawniej. Mamy jednak problem, bo naszej branży nikt nie informuje, w jaki sposób mamy się zabezpieczać. Wszystko robimy we własnym zakresie – mówi przedsiębiorca pogrzebowy z Sobótki, który chce pozostać anonimowy.

Ogólnie zaleca się, aby maksymalna liczba uczestników ceremonii nie była wyższa niż 50. W wielu firmach pochówkowych i kostnicach pojawił się problem z zakupem preparatów odkażających.

– Pracownicy mają bardziej uważać i częściej myć ręce. Należy używać też płynów odkażających. Niestety zaczyna ich brakować na rynku. Środki miały się pojawić na stacjach benzynowych, ale ich nie ma. Nie ma też żadnych urzędowych wytycznych w sprawie obostrzeń związanych z koronawirusem – tłumaczy Damian Lech, właściciel firmy pogrzebowej „Gloria”.

Według obostrzeń sanepidu dotykanie zwłok jest niedozwolone poza czynnościami związanymi z umyciem, ubraniem i ułożeniem zwłok. Trumna po umieszczeniu ciała powinna ona być szczelnie zamknięta i umyta z zewnątrz płynem dezynfekującym. Po każdym przewozie zwłok pojazd musi być odkażony preparatami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.

Metropolita wrocławski Józef Kupny, wydał zalecenie dla księży z Archidiecezji Wrocławskiej, aby skrócić msze pogrzebowe. Możliwa jest również rezygnacja w uroczystościach w kaplicy. Po mszy w kościele uczestnicy mają pojawić się dopiero przy grobie zmarłego. Kuria tłumaczy, że kaplice są małe i często zatłoczone.

Najgorsza sytuacja z pochówkami panuje obecnie we Włoszech, gdzie odwołano pogrzeby. Zwłoki trafiają od razu do krematorium lub na cmentarz.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.