Nowe zalecenia w sprawie pochówków. Zaczyna brakować płynów dezynfekujących

Zakłady pogrzebowe nie mają żadnych odgórnych wytycznych w sprawie koronawirusa. Kończą się preparaty dezynfekujące, bo wszystkie środki zostały skierowane do szpitali.

Firmy pogrzebowe we własnym zakresie zaopatrują się w sterylne ubrania chroniące przed zakażeniem

Zakłady pogrzebowe nie mają żadnych rządowych wytycznych w sprawie koronawirusa. Kończą się preparaty dezynfekujące, bo wszystkie środki zostały skierowane do szpitali.

Właściciele firm pochówkowych z Sobótki i Jordanowa Śląskiego twierdzą, że mniej osób przychodzi na pogrzeby. Odwołano stypy w restauracjach. Nie składa się rodzinie kondolencji. W internecie pojawiły się też nieoficjalne informacje, że pogrzeby będą odbywać się bez udziału bliskich.

– Bardzo mało ludzi bierze udział w pogrzebach. Rodziny nie witają się, jak dawniej. Mamy jednak problem, bo naszej branży nikt nie informuje, w jaki sposób mamy się zabezpieczać. Wszystko robimy we własnym zakresie – mówi przedsiębiorca pogrzebowy z Sobótki, który chce pozostać anonimowy.

Ogólnie zaleca się, aby maksymalna liczba uczestników ceremonii nie była wyższa niż 50. W wielu firmach pochówkowych i kostnicach pojawił się problem z zakupem preparatów odkażających.

– Pracownicy mają bardziej uważać i częściej myć ręce. Należy używać też płynów odkażających. Niestety zaczyna ich brakować na rynku. Środki miały się pojawić na stacjach benzynowych, ale ich nie ma. Nie ma też żadnych urzędowych wytycznych w sprawie obostrzeń związanych z koronawirusem – tłumaczy Damian Lech, właściciel firmy pogrzebowej „Gloria”.

Według obostrzeń sanepidu dotykanie zwłok jest niedozwolone poza czynnościami związanymi z umyciem, ubraniem i ułożeniem zwłok. Trumna po umieszczeniu ciała powinna ona być szczelnie zamknięta i umyta z zewnątrz płynem dezynfekującym. Po każdym przewozie zwłok pojazd musi być odkażony preparatami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.

Metropolita wrocławski Józef Kupny, wydał zalecenie dla księży z Archidiecezji Wrocławskiej, aby skrócić msze pogrzebowe. Możliwa jest również rezygnacja w uroczystościach w kaplicy. Po mszy w kościele uczestnicy mają pojawić się dopiero przy grobie zmarłego. Kuria tłumaczy, że kaplice są małe i często zatłoczone.

Najgorsza sytuacja z pochówkami panuje obecnie we Włoszech, gdzie odwołano pogrzeby. Zwłoki trafiają od razu do krematorium lub na cmentarz.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *