Od 15 maja ruszają biblioteki. Poznaj nowe zasady

Limitowana liczba osób, brak dostępu czytelnika do półek i obowiązkowa dezynfekcja dłoni. Przy takich obostrzeniach od piątku czynne będą biblioteki w Sobótce.

Dostęp do księgozbioru został ograniczony. Wypożyczalnia mieścić się będzie na parterze (fot. Tomasz Nycz)

Limitowana liczba osób, brak dostępu czytelnika do półek i obowiązkowa dezynfekcja dłoni. Przy takich obostrzeniach od piątku czynne będą biblioteki w Sobótce.

Podczas trwającej od marca kwarantanny biblioteki w gminach utrzymywały stały kontakt z czytelnikami oferując różne aktywności on-line. 15 maja rusza Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ślężańskim Ośrodku Kultury przy ulicy Chopina w Sobótce.

– Jestem kojarzona z miejscem pracy. W sobotę na targu sporo osób pytało mnie, kiedy zostanie otwarta biblioteka. Bardzo mi miło, że jest takie oczekiwanie. Od początku zamknięcia podtrzymywaliśmy kontakt z czytelnikami poprzez nasze media społecznościowe oraz promowaliśmy e-zasoby, z których można korzystać w domu – mówi Ewa Dąbrowska, kierownik biblioteki w Sobótce.

Od piątku wznawia też działalność filia biblioteki w Sobótce Zachodniej przy ulicy Zmorskiego 2. W obu placówkach księgozbiór liczy około 20 tysięcy woluminów.

– Uzyskaliśmy zgodę sanepidu na otwarcie placówek w ścisłych reżimach sanitarnych. Kiedy rząd zaczął wprowadzać kolejny etap odmrożeń, czytelnicy zaczęli interesować się otwarciem bibliotek – informuje Michał Hajdukiewicz, dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury.

Dla zgodności z ogólnokrajowymi zasadami bezpieczeństwa czytelników i pracowników wypożyczalnia mieścić się będzie na parterze budynku.

Oto nowe zasady funkcjonowania placówek:

– Wypożyczalnia biblioteki przy Chopina funkcjonuje na parterze Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej.
– Pomieszczenia są stale wentylowane.
– Brak dostępu do księgozbioru i audiobooków – zbiory podaje bibliotekarz.
– Zasób oferty do wypożyczenia jest ograniczony.
– W wypożyczalni znajduje się płyn do dezynfekcji dłoni, lada biblioteczna posiada ochronną pleksi, bibliotekarze zabezpieczeni są w środki ochrony osobistej.
– Czytelnicy zobowiązani są do noszenia maseczek, zakładania rękawiczek jednorazowych i używania płynów do dezynfekcji oraz zachowania 2 metrów dystansu.
– W wypożyczalni jednorazowo mogą znajdować się dwie osoby (nie dotyczy personelu), a w filii może przebywać jedna osoba.
– Czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 4 książki lub audiobooki.

Oddawane zbiory czytelnik umieszcza w wyznaczonym pojemniku, gdzie poddane będą czterodniowej kwarantannie, a następnie odpisane z konta i włączone do księgozbioru.
– Zbiory wypożyczane są na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc.
– Czytelnicy powinni uwzględnić istnienie rygorów i ograniczyć wizyty w bibliotekach (2 razy w miesiącu).
– Zachęca się do korzystania z dostępnych platform ebooków: systemów Legimi i IBUK Libra.
– Czytelnie pozostają nieczynne.

– Do odwołania nie będą organizowane wydarzenia kulturalne, spotkania i zajęcia biblioteczne.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.