Od 25 marca obowiązują w Polsce ważne zasady. Za ich nieprzestrzeganie grozi wysoka kara

Od dziś do 11 kwietnia nie można się swobodnie przemieszczać poza celami zdrowotnymi i zawodowymi. Za nieprzestrzeganie ograniczeń obowiązuje mandat lub kara finansowa do 5 tys. zł.

zdjęcie ilustracyjne (fot. Radio Białystok)

Od 25 marca do 11 kwietnia nie można się swobodnie przemieszczać poza celami zdrowotnymi i zawodowymi. Za nieprzestrzeganie ograniczeń obowiązuje mandat lub kara finansowa do 5 tys. zł.

Rząd wprowadził ostre zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach i zamknięcie granic.

– Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup żywności, lekarstw czy opieki nad bliskimi – informuje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Ograniczenia w przemieszczaniu się:

Od dziś (25 marca) nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Dojazdy do pracy autobusem

Autobusy i busy nadal kursują. Jednak tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można jednak spotykać się z najbliższymi.

Msza święta tylko w radiu, telewizji i internecie

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Rząd zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem mediów czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby ludzi nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o zachowania odległości pracowników i nieograniczony dostęp do środków do dezynfekcji.

Można biegać, spacerować i chodzić na ryby

Przepisy odnoszą się do codziennych potrzeb. Do takich można zaliczyć spacer, bieganie czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).

Ograniczenia dotyczą placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się ludzi, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Źródła: policja, Ministerstwo Zdrowia

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *