Od 25 marca obowiązują w Polsce ważne zasady. Za ich nieprzestrzeganie grozi wysoka kara

Od dziś do 11 kwietnia nie można się swobodnie przemieszczać poza celami zdrowotnymi i zawodowymi. Za nieprzestrzeganie ograniczeń obowiązuje mandat lub kara finansowa do 5 tys. zł.

zdjęcie ilustracyjne (fot. Radio Białystok)

Od 25 marca do 11 kwietnia nie można się swobodnie przemieszczać poza celami zdrowotnymi i zawodowymi. Za nieprzestrzeganie ograniczeń obowiązuje mandat lub kara finansowa do 5 tys. zł.

Rząd wprowadził ostre zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach i zamknięcie granic.

– Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup żywności, lekarstw czy opieki nad bliskimi – informuje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Ograniczenia w przemieszczaniu się:

Od dziś (25 marca) nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Dojazdy do pracy autobusem

Autobusy i busy nadal kursują. Jednak tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można jednak spotykać się z najbliższymi.

Msza święta tylko w radiu, telewizji i internecie

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Rząd zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem mediów czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby ludzi nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o zachowania odległości pracowników i nieograniczony dostęp do środków do dezynfekcji.

Można biegać, spacerować i chodzić na ryby

Przepisy odnoszą się do codziennych potrzeb. Do takich można zaliczyć spacer, bieganie czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).

Ograniczenia dotyczą placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się ludzi, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Źródła: policja, Ministerstwo Zdrowia

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.