Ostra dyskusja na zebraniu burmistrza z mieszkańcami (zdjęcia)

Brak toalet w Sobótce, fatalne rozwiązania drogowe i próba likwidacji przychodni przy Strzelców – zarzucali mieszkańcy włodarzowi Jaroszowi.

Mieszkańcy pytali burmistrza m.in. kiedy w Sobótce pojawią się toalety i co dalej z ośrodkiem zdrowia przy Strzelców (fot. bom, RK)

Brak toalet w mieście, fatalne rozwiązania drogowe i próba likwidacji przychodni przy ulicy Strzelców – to niektóre zarzuty mieszkańców wobec burmistrza Jarosza.

Niedawno w urzędzie gminy odbyło się spotkanie podsumowujące rok pracy włodarza Mirosława Jarosza. Wcześniej zebrania zorganizowano w kilkunastu miejscowościach w gminie. W Sobótce głos zabrali niezadowoleni lokatorzy i zwolnieni pracownicy wodociągów.

– Wdrażacie program Czysta Gmina. Gdzie na ulicy Cmentarnej jest miejski szalet? Od 40 lat sprzątamy nieczystości po turystach. Oprócz tego nawierzchnia ulicy jest w fatalnym stanie. Gdzie jest gmina? – skarżyła się jedna z mieszkanek.

Kobieta pokazała zdjęcia zablokowanej przez inne pojazdy ulicy Cmentarnej i dodała, że interwencje policji nie przynoszą żadnego rezultatu. Ulica jest wąska, ma 4-5 metrów szerokości.

– Policja jest od pilnowania porządku. Składamy wniosek o budowę ścieżek rowerowych i wówczas kompleksowo będziemy remontować drogi – zapowiedział Jakub Zawada, odpowiedzialny za inwestycje w Urzędzie Miasta i Gminy Sobótka.

Mieszkańcy skarżyli się, że urzędnicy ich lekceważą i nie odpisują na pisma. Wyliczali też fatalne inwestycje np. parking rowerowy (przy Cmentarnej), który jest blokowany przez samochody. Fatalną wizytówką miasta jest też dworzec autobusowy.

– Proszę o cierpliwość. Ja wiem, że państwo czekacie na remonty od 40 lat, czyli jak poczekacie jeszcze rok, dwa lata, to nic się nie stanie. Wstyd mi, że do tej pory poprzednie władze nie pomyślały, aby w Sobótce postawić toalety – argumentował burmistrz.

Ubikacja ma być ogólnodostępna w budynku socjalnym, który ma powstać przy Armii Krajowej. W kwestii dróg i parkingów, gmina obiecała zawiadomić służby m.in. policję o wszelkich nieprawidłowościach.

Sprawa wodociągów w sądzie. Pracownicy chcą zeznawać

Na zebraniu udział w dyskusji wzięli zwolnieni pracownicy wodociągów. Ich zdaniem wypowiedzenia były bezpodstawne.

– Stwierdzono, że zatrucie bakterią e-coli nastąpiło z winy pracowników. Informuję, że sanepid pobrał próbki z pięciu miejscach. Bakterii nie stwierdzono jedynie na Stacji Uzdatniania Wody w Sobótce, gdzie pracowaliśmy. Była ona we wszystkich innych miejscach. Nikt z urzędników nie pomyślał, że e-cola mogła gdziekolwiek dostać się do rurociągu. Przecież sieć ma 160 km długości. Najłatwiej obciążyć pracowników! – grzmiał Mirosław Lech, były pracownik wodociągów.

Sprawa toczy się przed sądem i nie wiadomo, kiedy się zakończy. Mirosław Lech tłumaczył, że zagrożenie e-colą w dalszym ciągu istnieje.

– Na spotkaniach burmistrz przekonywał, że to pracownicy wodociągów są winni. Mówił pan to w Sobótce Zachodniej i w telewizji Zagórskiego. Śledztwo trwa już 7 miesięcy i nic! Czekamy na przesłuchania prokuratora. Chętnie opowiemy, co tak naprawdę się działo – zapowiedział Mirosław Lech.

Po pojawieniu się bakterii coli burmistrz zwolnił 4 pracowników. Jednemu z nich brakowało zaledwie czterech miesięcy do okresu ochronnego. Zwolniono też dyrektora zakładu, który jednak szybko znalazł pracę.

Podnoszą czynsz lekarzom. Co dalej z przychodnią?

W dalszej części pojawiły się informacje o likwidacji ośrodka zdrowia przy Strzelców. Ludzie pytali, czy gmina ma takie plany?

– Nie jest moim priorytetem niszczenie przychodni. Chcę, aby wszyscy ludzie byli przyjmowani przez lekarzy – zapewnił burmistrz.

Głos zabrał Hubert Kurdziel, który startował w wyborach na burmistrza Sobótki. Dawny konkurent pytał włodarza o szczegóły w kwestii przychodni.

– Jakim sposobem chce pan usprawnić ośrodek zdrowia? Czy działania podwyższające standard ma spowodować podwyżka czynszu? – pytał Hubert Kurdziel.

Mirosław Jarosz tłumaczył, że do tej pory czynsze w przychodni były zbyt niskie i gmina na tym traciła. Ostatecznie zdecydowano o podwyżce. Mieszkańcy obawiają się, że przychodnia zostanie zamknięta.

Hubert Kurdziel przekonywał, że pracownicy i lekarze utrzymują przychodnię, która nie jest nowoczesna a wzrost opłat narzucony prywatnej spółce jest bezzasadny. Nie wiadomo, jakie będą tego skutki.

Na zebraniu mieszkańcy pytali też m.in. o kwestię bezpieczeństwa ruchu drogowego, zniżek za odpady komunalne, lokalizację targowiska i inne.

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *