Ostra dyskusja na zebraniu burmistrza z mieszkańcami (zdjęcia)

Brak toalet w Sobótce, fatalne rozwiązania drogowe i próba likwidacji przychodni przy Strzelców – zarzucali mieszkańcy włodarzowi Jaroszowi.

Mieszkańcy pytali burmistrza m.in. kiedy w Sobótce pojawią się toalety i co dalej z ośrodkiem zdrowia przy Strzelców (fot. bom, RK)

Brak toalet w mieście, fatalne rozwiązania drogowe i próba likwidacji przychodni przy ulicy Strzelców – to niektóre zarzuty mieszkańców wobec burmistrza Jarosza.

Niedawno w urzędzie gminy odbyło się spotkanie podsumowujące rok pracy włodarza Mirosława Jarosza. Wcześniej zebrania zorganizowano w kilkunastu miejscowościach w gminie. W Sobótce głos zabrali niezadowoleni lokatorzy i zwolnieni pracownicy wodociągów.

– Wdrażacie program Czysta Gmina. Gdzie na ulicy Cmentarnej jest miejski szalet? Od 40 lat sprzątamy nieczystości po turystach. Oprócz tego nawierzchnia ulicy jest w fatalnym stanie. Gdzie jest gmina? – skarżyła się jedna z mieszkanek.

Kobieta pokazała zdjęcia zablokowanej przez inne pojazdy ulicy Cmentarnej i dodała, że interwencje policji nie przynoszą żadnego rezultatu. Ulica jest wąska, ma 4-5 metrów szerokości.

– Policja jest od pilnowania porządku. Składamy wniosek o budowę ścieżek rowerowych i wówczas kompleksowo będziemy remontować drogi – zapowiedział Jakub Zawada, odpowiedzialny za inwestycje w Urzędzie Miasta i Gminy Sobótka.

Mieszkańcy skarżyli się, że urzędnicy ich lekceważą i nie odpisują na pisma. Wyliczali też fatalne inwestycje np. parking rowerowy (przy Cmentarnej), który jest blokowany przez samochody. Fatalną wizytówką miasta jest też dworzec autobusowy.

– Proszę o cierpliwość. Ja wiem, że państwo czekacie na remonty od 40 lat, czyli jak poczekacie jeszcze rok, dwa lata, to nic się nie stanie. Wstyd mi, że do tej pory poprzednie władze nie pomyślały, aby w Sobótce postawić toalety – argumentował burmistrz.

Ubikacja ma być ogólnodostępna w budynku socjalnym, który ma powstać przy Armii Krajowej. W kwestii dróg i parkingów, gmina obiecała zawiadomić służby m.in. policję o wszelkich nieprawidłowościach.

Sprawa wodociągów w sądzie. Pracownicy chcą zeznawać

Na zebraniu udział w dyskusji wzięli zwolnieni pracownicy wodociągów. Ich zdaniem wypowiedzenia były bezpodstawne.

– Stwierdzono, że zatrucie bakterią e-coli nastąpiło z winy pracowników. Informuję, że sanepid pobrał próbki z pięciu miejscach. Bakterii nie stwierdzono jedynie na Stacji Uzdatniania Wody w Sobótce, gdzie pracowaliśmy. Była ona we wszystkich innych miejscach. Nikt z urzędników nie pomyślał, że e-cola mogła gdziekolwiek dostać się do rurociągu. Przecież sieć ma 160 km długości. Najłatwiej obciążyć pracowników! – grzmiał Mirosław Lech, były pracownik wodociągów.

Sprawa toczy się przed sądem i nie wiadomo, kiedy się zakończy. Mirosław Lech tłumaczył, że zagrożenie e-colą w dalszym ciągu istnieje.

– Na spotkaniach burmistrz przekonywał, że to pracownicy wodociągów są winni. Mówił pan to w Sobótce Zachodniej i w telewizji Zagórskiego. Śledztwo trwa już 7 miesięcy i nic! Czekamy na przesłuchania prokuratora. Chętnie opowiemy, co tak naprawdę się działo – zapowiedział Mirosław Lech.

Po pojawieniu się bakterii coli burmistrz zwolnił 4 pracowników. Jednemu z nich brakowało zaledwie czterech miesięcy do okresu ochronnego. Zwolniono też dyrektora zakładu, który jednak szybko znalazł pracę.

Podnoszą czynsz lekarzom. Co dalej z przychodnią?

W dalszej części pojawiły się informacje o likwidacji ośrodka zdrowia przy Strzelców. Ludzie pytali, czy gmina ma takie plany?

– Nie jest moim priorytetem niszczenie przychodni. Chcę, aby wszyscy ludzie byli przyjmowani przez lekarzy – zapewnił burmistrz.

Głos zabrał Hubert Kurdziel, który startował w wyborach na burmistrza Sobótki. Dawny konkurent pytał włodarza o szczegóły w kwestii przychodni.

– Jakim sposobem chce pan usprawnić ośrodek zdrowia? Czy działania podwyższające standard ma spowodować podwyżka czynszu? – pytał Hubert Kurdziel.

Mirosław Jarosz tłumaczył, że do tej pory czynsze w przychodni były zbyt niskie i gmina na tym traciła. Ostatecznie zdecydowano o podwyżce. Mieszkańcy obawiają się, że przychodnia zostanie zamknięta.

Hubert Kurdziel przekonywał, że pracownicy i lekarze utrzymują przychodnię, która nie jest nowoczesna a wzrost opłat narzucony prywatnej spółce jest bezzasadny. Nie wiadomo, jakie będą tego skutki.

Na zebraniu mieszkańcy pytali też m.in. o kwestię bezpieczeństwa ruchu drogowego, zniżek za odpady komunalne, lokalizację targowiska i inne.

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.