Piłeś alkohol? Lepiej nie odpalaj fajerwerków

Reakcja osoby pijanej jest opóźniona nawet o 2 sekundy. Może to mieć fatalne skutki podczas odpalania petardy lub rakiety.

Niewielka petarda wybuchając w zaciśniętej dłoni może spowodować rozległe uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych (fot. zdjęcie ilustracyjne, istock)

Reakcja osoby pijanej jest opóźniona nawet o 2 sekundy. Może to mieć fatalne skutki podczas odpalania petardy lub rakiety.

W noc sylwestrową niewiele osób wyobraża sobie zabawę bez fajerwerków. Policja przestrzega, aby pamiętać, że materiały pirotechniczne w rękach osoby nietrzeźwej, to olbrzymie zagrożenie. Ludzie po alkoholu mają opóźnione reakcje psychomotoryczne.

– Apelujemy o rozsądek i rozwagę. Nigdy nie należy odpalać petardy po raz drugi, gdy ta nie zdetonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrażać życiu innych i powodować straty materialne – informuje rzecznik policji.

Zdaniem chirurgów obrażenia powstałe w wyniku eksplozji sztucznych ogni są szczególnie skomplikowane. Niewielka petarda wybuchając w zaciśniętej dłoni może spowodować rozległe uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.

– Niewłaściwie posługiwanie się fajerwerkami może powodować poparzenia twarzy, urwanie dłoni i palców. Po eksplozji wiele narządów nadaje się już tylko do amputacji – ostrzega lekarz z wrocławskiego Wojskowego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Weigla.

Eksplozja materiału pirotechnicznego w pobliżu twarzy w skrajnych przypadkach może doprowadzić do pęknięcia błony bębenkowej. Osoba ranna odczuwa ból, podwyższone ciśnienie, szum w uszach i strach. W takich przypadkach pobyt w szpitalu i długa rekonwalescencja jest koniecznością.

Zdaniem lekarzy, na nic zdają się ostrzeżenia przed nieostrożnym odpalaniem rac. Co roku liczba poszkodowanych utrzymuje się na stałym poziomie. Do tragedii prowadzi brak wyobraźni połączony z wypitym alkoholem.

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...