Piłeś alkohol? Lepiej nie odpalaj fajerwerków

Reakcja osoby pijanej jest opóźniona nawet o 2 sekundy. Może to mieć fatalne skutki podczas odpalania petardy lub rakiety.

Niewielka petarda wybuchając w zaciśniętej dłoni może spowodować rozległe uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych (fot. zdjęcie ilustracyjne, istock)

Reakcja osoby pijanej jest opóźniona nawet o 2 sekundy. Może to mieć fatalne skutki podczas odpalania petardy lub rakiety.

W noc sylwestrową niewiele osób wyobraża sobie zabawę bez fajerwerków. Policja przestrzega, aby pamiętać, że materiały pirotechniczne w rękach osoby nietrzeźwej, to olbrzymie zagrożenie. Ludzie po alkoholu mają opóźnione reakcje psychomotoryczne.

– Apelujemy o rozsądek i rozwagę. Nigdy nie należy odpalać petardy po raz drugi, gdy ta nie zdetonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrażać życiu innych i powodować straty materialne – informuje rzecznik policji.

Zdaniem chirurgów obrażenia powstałe w wyniku eksplozji sztucznych ogni są szczególnie skomplikowane. Niewielka petarda wybuchając w zaciśniętej dłoni może spowodować rozległe uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.

– Niewłaściwie posługiwanie się fajerwerkami może powodować poparzenia twarzy, urwanie dłoni i palców. Po eksplozji wiele narządów nadaje się już tylko do amputacji – ostrzega lekarz z wrocławskiego Wojskowego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Weigla.

Eksplozja materiału pirotechnicznego w pobliżu twarzy w skrajnych przypadkach może doprowadzić do pęknięcia błony bębenkowej. Osoba ranna odczuwa ból, podwyższone ciśnienie, szum w uszach i strach. W takich przypadkach pobyt w szpitalu i długa rekonwalescencja jest koniecznością.

Zdaniem lekarzy, na nic zdają się ostrzeżenia przed nieostrożnym odpalaniem rac. Co roku liczba poszkodowanych utrzymuje się na stałym poziomie. Do tragedii prowadzi brak wyobraźni połączony z wypitym alkoholem.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...