Planszówki uczą logiki i zbliżają ludzi

Planszówki uczą logiki i zbliżają ludzi

Gry planszowe uczą logiki i samodzielnego myślenia. Są alternatywą dla internetowych gier, które często izolują młodzież i mogą powodować depresję.

Niedawno spotkanie z grami planszowymi zorganizowano w szkole podstawowej w Sobótce. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.

– Udostępniliśmy gry logiczne, które rozwijają myślenie strategiczne. To alternatywa dla internetu, ponieważ przy grach planszowych człowiek rozmawia z innymi grającymi. Przez sieć rozmawia się, ale pisząc. Tutaj mamy kontakt z żywym człowiek, to bardzo ważne – tłumaczy Dorota Piszczałka, nauczycielka i współorganizatorka imprezy.

Celem turnieju było m.in. zachęcenie rodziców i dzieci do spędzania wspólnego czasu, ale nie przed ekranem komputera. Część gier pochodziła z prywatnych kolekcji i Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce. Pomogło też Stowarzyszenie Druga Runda z Wrocławia, które od lat organizuje turnieje.

– Co dają gry? Można ciekawie spędzić czas z kolegami. Ekran komputera niszczy wzrok, a fale elektromagnetyczne źle wpływają na organizm ludzki. Fajnie jest na żywo pograć – mówi Adam, uczeń z Sobótki.

Zdaniem uczestników gry internetowe często są brutalne i ograniczają myślenie. Planszówki mają pozytywną cechę – rozwijają wyobraźnię i umożliwiają kontakt z drugim człowiekiem.

– Twarzą w twarz rozmawiamy ze sobą. To duży plus. Oczywiście tracimy dużo czasu, ale to duża korzyść, o którą właśnie dbamy – uzasadnia Marzena Rybka, nauczycielka języka polskiego.

Na świecie istnieje kilkanaście tysięcy gier planszowych. Można w nich zagłębić się np. w rozwiązywanie zagadek kryminalnych, przeżywać przygody w kosmosie lub towarzysko pograć na prywatce.

– Gry są różne. Wiele z nich rozwija wśród dzieci refleks i logiczne myślenie. Gra z rodzicami wzmacnia relacje rodzinne a dzięki temu dzieci rozwijają się szybciej – uważa Michał Piszczałka ze Stowarzyszenia Druga Runda.

Istnieją też zaawansowane planszówki dla dorosłych, których scenariusze przypominają horrory lub dreszczowce. Są zróżnicowane tematycznie. Jednak większość jest uniwersalna bez ograniczeń wiekowych.

 

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...