Planszówki uczą logiki i zbliżają ludzi
Planszówki uczą logiki i zbliżają ludzi
Gry planszowe uczą logiki i samodzielnego myślenia. Są alternatywą dla internetowych gier, które często izolują młodzież i mogą powodować depresję.
Niedawno spotkanie z grami planszowymi zorganizowano w szkole podstawowej w Sobótce. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.
– Udostępniliśmy gry logiczne, które rozwijają myślenie strategiczne. To alternatywa dla internetu, ponieważ przy grach planszowych człowiek rozmawia z innymi grającymi. Przez sieć rozmawia się, ale pisząc. Tutaj mamy kontakt z żywym człowiek, to bardzo ważne – tłumaczy Dorota Piszczałka, nauczycielka i współorganizatorka imprezy.
Celem turnieju było m.in. zachęcenie rodziców i dzieci do spędzania wspólnego czasu, ale nie przed ekranem komputera. Część gier pochodziła z prywatnych kolekcji i Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce. Pomogło też Stowarzyszenie Druga Runda z Wrocławia, które od lat organizuje turnieje.
– Co dają gry? Można ciekawie spędzić czas z kolegami. Ekran komputera niszczy wzrok, a fale elektromagnetyczne źle wpływają na organizm ludzki. Fajnie jest na żywo pograć – mówi Adam, uczeń z Sobótki.
Zdaniem uczestników gry internetowe często są brutalne i ograniczają myślenie. Planszówki mają pozytywną cechę – rozwijają wyobraźnię i umożliwiają kontakt z drugim człowiekiem.
– Twarzą w twarz rozmawiamy ze sobą. To duży plus. Oczywiście tracimy dużo czasu, ale to duża korzyść, o którą właśnie dbamy – uzasadnia Marzena Rybka, nauczycielka języka polskiego.
Na świecie istnieje kilkanaście tysięcy gier planszowych. Można w nich zagłębić się np. w rozwiązywanie zagadek kryminalnych, przeżywać przygody w kosmosie lub towarzysko pograć na prywatce.
– Gry są różne. Wiele z nich rozwija wśród dzieci refleks i logiczne myślenie. Gra z rodzicami wzmacnia relacje rodzinne a dzięki temu dzieci rozwijają się szybciej – uważa Michał Piszczałka ze Stowarzyszenia Druga Runda.
Istnieją też zaawansowane planszówki dla dorosłych, których scenariusze przypominają horrory lub dreszczowce. Są zróżnicowane tematycznie. Jednak większość jest uniwersalna bez ograniczeń wiekowych.