Planszówki uczą logiki i zbliżają ludzi

Planszówki uczą logiki i zbliżają ludzi

Gry planszowe uczą logiki i samodzielnego myślenia. Są alternatywą dla internetowych gier, które często izolują młodzież i mogą powodować depresję.

Niedawno spotkanie z grami planszowymi zorganizowano w szkole podstawowej w Sobótce. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.

– Udostępniliśmy gry logiczne, które rozwijają myślenie strategiczne. To alternatywa dla internetu, ponieważ przy grach planszowych człowiek rozmawia z innymi grającymi. Przez sieć rozmawia się, ale pisząc. Tutaj mamy kontakt z żywym człowiek, to bardzo ważne – tłumaczy Dorota Piszczałka, nauczycielka i współorganizatorka imprezy.

Celem turnieju było m.in. zachęcenie rodziców i dzieci do spędzania wspólnego czasu, ale nie przed ekranem komputera. Część gier pochodziła z prywatnych kolekcji i Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce. Pomogło też Stowarzyszenie Druga Runda z Wrocławia, które od lat organizuje turnieje.

– Co dają gry? Można ciekawie spędzić czas z kolegami. Ekran komputera niszczy wzrok, a fale elektromagnetyczne źle wpływają na organizm ludzki. Fajnie jest na żywo pograć – mówi Adam, uczeń z Sobótki.

Zdaniem uczestników gry internetowe często są brutalne i ograniczają myślenie. Planszówki mają pozytywną cechę – rozwijają wyobraźnię i umożliwiają kontakt z drugim człowiekiem.

– Twarzą w twarz rozmawiamy ze sobą. To duży plus. Oczywiście tracimy dużo czasu, ale to duża korzyść, o którą właśnie dbamy – uzasadnia Marzena Rybka, nauczycielka języka polskiego.

Na świecie istnieje kilkanaście tysięcy gier planszowych. Można w nich zagłębić się np. w rozwiązywanie zagadek kryminalnych, przeżywać przygody w kosmosie lub towarzysko pograć na prywatce.

– Gry są różne. Wiele z nich rozwija wśród dzieci refleks i logiczne myślenie. Gra z rodzicami wzmacnia relacje rodzinne a dzięki temu dzieci rozwijają się szybciej – uważa Michał Piszczałka ze Stowarzyszenia Druga Runda.

Istnieją też zaawansowane planszówki dla dorosłych, których scenariusze przypominają horrory lub dreszczowce. Są zróżnicowane tematycznie. Jednak większość jest uniwersalna bez ograniczeń wiekowych.

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...