Po lasach można chodzić, ale unikać ludzi. Spacery w grupach zabronione

W sobotę ma być ciepło – około 17 stopni. Na Ślęży pojawią się turyści. Nadleśnictwo Miękinia nie wprowadza ograniczeń w poruszaniu się na szlakach i terenach leśnych.

Na szlakach należy zachować dystans od innych ludzi. Unikać dotykania m.in. poręczy, stołów i ławek (fot. zdjęcie ilustracyjne, bom)

W sobotę ma być ciepło – około 17 stopni. Na Ślęży pojawią się turyści. Nadleśnictwo Miękinia nie wprowadza ograniczeń w poruszaniu się na szlakach i terenach leśnych.

Wiele nadleśnictw w Polsce wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Obowiązuje on do końca marca. Chodzi o przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zamknięto trakty leśne na terenie nadleśnictw w Małopolsce. Spacerowicze nie mogą wchodzić do popularnej Puszczy Niepołomickiej. Czasowy zakaz wstępu do wprowadziły Nadleśnictwa Niepołomice, Krzeszowice, Myślenice i inne.

Naruszenie zakazu grozi grzywną w wysokości do 500 zł.

– Nie zamykamy szlaków przed ludźmi, bo nie ma takich podstaw prawnych. Każdy turysta może się swobodnie przemieszczać. Ograniczyliśmy wjazdy na parkingi w rejonie Ślęży – mówi Jarosław Łosiński z posterunku straży leśnej.

Jak spacery mają się do ograniczeń w poruszaniu się, które wprowadzono 25 marca? Odnoszą się one również do codziennych potrzeb – a takimi są spacer, bieganie czy wyjście do lasu z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby z wyłączeniem rodzin).

– Lekarz zalecił spacer w towarzystwie drugiej osoby. Zastrzegł, że nie możemy gromadzić się w grupach. Zakaz spotkań i rozmów na szlakach ze znajomymi, to koszmar dla ludzi uprawiających nordic walking – uważa pani Helena Nitecka ze Świdnicy.

Kilka dni temu straż leśna postawiła barierki przed wjazdem na parkingi w rejonie przełęczy Tąpadła. Zapobiegło to powstawaniu dużych skupisk ludzi. W sobotę w Masywie Ślęży znów pojawią się turyści. Czy gmina wprowadza jakieś dodatkowe obostrzenia? Czy w okolicy pojawi się więcej policji?

– Burmistrz podejmuje wszelkie działania, jakie wynikają z jego uprawnień i zaleceń sztabu kryzysowego, ale nie może zabronić turystom przyjeżdżania. Monitoruje sytuację i przekazuje informacje do sztabu kryzysowego. Jako gospodarz gminy zaniepokojony jest zachowaniem turystów. Nie jest jednak uprawniony do wydawania poleceń policji. Może tylko liczyć na ich wsparcie w zakresie zachowania porządku publicznego – informuje Anita Kruczykowska z działu promocji Urzędu Miasta i Gminy Sobótka.

Lasy Państwowe zalecają, aby na wycieczkę wybrać się z osobami, z którymi przebywa się na co dzień. Należy unikać miejsc najbardziej popularnych, gdzie przebywają tłumy.

Na szlakach należy zachować dystans od innych ludzi i unikać dotykania m.in. poręczy, stołów i ławek. Po przyjeździe do domu należy umyć ręce.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.