Pociągi pasażerskie będą kursować przez Jordanów Śląski

Linia kolejowa nr 310 (Kobierzyce – Jordanów Śląski – Piława Górna) znalazła się w planach rewitalizacji. Wspólnie z nią na liście znalazło się dwadzieścia innych szlaków kolejowych w regionie.

Tak obecnie wyglądają tereny kolejowe w pobliżu dworca w Jordanowie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nastąpi rewitalizacji linii  (fot. bom)

Linia kolejowa nr 310 (Kobierzyce – Jordanów Śląski – Piława Górna) znalazła się w planach rewitalizacji. Wspólnie z nią na liście jest dwadzieścia innych szlaków kolejowych w regionie.

Samorząd Województwa przejął sześć linii kolejowych od PKP w celu ich rewitalizacji i przywrócenia ruchu pasażerskiego. Ich uruchomienie będzie miało duże znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. W planach jest remont linii nr 310 z Kobierzyc przez Jordanów Śląski do Piławy Górnej (powiat dzierżoniowski).

– Stację w Jordanowie wybudowano 121 lat temu. W jej skład wchodził m.in. budynek dworca, perony i plac rozładunkowy. Przy torach były żurawie wodne zaopatrujące lokomotywy w wodę. Niedaleko stacji znajduje się nieczynna wieża ciśnień. Od dworca odchodziła też osobna bocznica do mleczarni – opowiada pan Tomasz z wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei.

Jeszcze nie wiadomo, czy budynek dworca zostanie wyremontowany. W gminie Sobótka kolej nie zamierza odnawiać obiektów stacyjnych m.in. w Rogowie Sobóckim, Olbrachtowicach czy Sobótce.

W listopadzie Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął sześć linii: Kobierzyce – Jordanów Śląski – Piława Górna, Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce, Chojnów – Rokitki, Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia oraz Kondratowice – Łagiewniki.

− W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły i miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w regionie – zaznacza wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wznowienie połączeń będzie mieć kluczowe znaczenie dla dolnośląskich uzdrowisk – w Świeradowie-Zdroju, Lądku-Zdroju, Szczawnie i Przerzeczynie-Zdroju.

Źródła: UMWD, kolej-blogspot, UG Jordanów Śląski

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...