Pociski na polach, nitrogliceryna pod mostem

Na polach w okolicach Sobótki i Jordanowa Śląskiego zalega mnóstwo amunicji z czasów II wojny światowej. Najwięcej jest poradzieckich granatów moździerzowych i niemieckich bomb lotniczych.

Podczas prac polowych w Przezdrowicach mieszkańcy znaleźli kolejną bombę. Wszystkie niewybuchy zostały wywiezione na poligon i zdetonowane (zdjęcie ilustracyjne fot. Spec-Maj)

Na polach w okolicach Sobótki i Jordanowa Śląskiego zalega mnóstwo amunicji z czasów II wojny światowej. Najwięcej jest poradzieckich granatów moździerzowych i niemieckich bomb lotniczych.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat saperski patrol rozminowania był wzywany kilkaset razy na teren obu gmin. Patrol działa przy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu i obejmuje teren powiatu wrocławskiego. Zdaniem dowódcy Przemysława Parola w okolicach Sobótki aż roi się od niewybuchów.

– Każdy niewybuch jest groźny. Wszystkie zgłoszenia i znaleziska są traktowane bardzo poważnie. Bezpieczne wyciągnięcie z ziemi, transport oraz zniszczenie przedmiotu to nasze zadanie. W tej pracy nie ma miejsca na rutynę – tłumaczy Przemysław Parol.

Niebezpieczne przedmioty można znaleźć na polach, budowach i w zakładach pracy. W 2009 roku w kamieniołomach w Strzeblowie (SKSM) znaleziono pocisk moździerzowy o średnicy 125 mm. Zarządzono wówczas ewakuację pracowników. Kilka lat później podczas robót strzałowych w kopalni robotnicy znaleźli stukilogramową bombę.

Bomby na polach i cmentarzach

W 2012 roku podczas budowy studzienki kanalizacyjnej odkopano pocisk moździerzowy. Było to już czwarty niewybuch znaleziony w tym roku w okolicach Ślęży.

– Niewybuch znajdował się pod ziemią. Wykopali go robotnicy pracujący w pobliżu skrzyżowania. Przypadkowa eksplozja mogłaby spowodować spore straty. Odłamki lecą na odległość 650 metrów – opowiada Przemysław Parol.

Dużą bombę lotniczą odkopali grabarze podczas kopania grobu na cmentarzu w Jordanowie Śląskim. Jesienią podczas orania pola w pobliżu Garncarska rolnik znalazł 50-kilogramową bombę produkcji niemieckiej. Podczas prac polowych w Przezdrowicach mieszkańcy znaleźli kolejną bombę. Wszystkie niewybuchy zostały wywiezione na poligon pod Wrocławiem i zdetonowane. To jednak nie koniec. Pięć lat temu w przydomowym ogródku w Michałowicach (gmina Sobótka) odkopano siedem sztuk granatów moździerzowych 82 mm i pocisk artyleryjski. W Pożarzycach niedaleko Jordanowa w wykopie pod kanalizacją odkryto dwa pociski i ręczny granat przeciwpancerny. Amunicja była produkcji radzieckiej.

Pod mostem leżał plastik. Podłożyli go partyzanci

Śmiercionośne przedmioty leżą też w sąsiednich gminach. Ciekawostką jest znaleziony w 2016 roku w Jurczycach (26 km od Sobótki) donaryt plastyczny. To odmiana dynamitu, który zawiera nitroglicerynę, trotyl i saletrę amonową. Paczki z materiałem znaleźli robotnicy podczas naprawy mostu kolejowego. Łącznie w 20 woreczkach znajdowało się kilkadziesiąt lasek plastiku. Materiał przeleżał w ziemi prawie siedemdziesiąt lat. Pod tory podłożyli go prawdopodobnie partyzanci, którzy chcieli zatrzymać transport wojskowy. Zdaniem saperów donaryt był w idealnym stanie. Gdyby wybuchł mogliby zginąć wszyscy robotnicy. Naruszona zostałaby również konstrukcja mostu.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...