Pociski na polach, nitrogliceryna pod mostem

Na polach w okolicach Sobótki i Jordanowa Śląskiego zalega mnóstwo amunicji z czasów II wojny światowej. Najwięcej jest poradzieckich granatów moździerzowych i niemieckich bomb lotniczych.

Podczas prac polowych w Przezdrowicach mieszkańcy znaleźli kolejną bombę. Wszystkie niewybuchy zostały wywiezione na poligon i zdetonowane (zdjęcie ilustracyjne fot. Spec-Maj)

Na polach w okolicach Sobótki i Jordanowa Śląskiego zalega mnóstwo amunicji z czasów II wojny światowej. Najwięcej jest poradzieckich granatów moździerzowych i niemieckich bomb lotniczych.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat saperski patrol rozminowania był wzywany kilkaset razy na teren obu gmin. Patrol działa przy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu i obejmuje teren powiatu wrocławskiego. Zdaniem dowódcy Przemysława Parola w okolicach Sobótki aż roi się od niewybuchów.

– Każdy niewybuch jest groźny. Wszystkie zgłoszenia i znaleziska są traktowane bardzo poważnie. Bezpieczne wyciągnięcie z ziemi, transport oraz zniszczenie przedmiotu to nasze zadanie. W tej pracy nie ma miejsca na rutynę – tłumaczy Przemysław Parol.

Niebezpieczne przedmioty można znaleźć na polach, budowach i w zakładach pracy. W 2009 roku w kamieniołomach w Strzeblowie (SKSM) znaleziono pocisk moździerzowy o średnicy 125 mm. Zarządzono wówczas ewakuację pracowników. Kilka lat później podczas robót strzałowych w kopalni robotnicy znaleźli stukilogramową bombę.

Bomby na polach i cmentarzach

W 2012 roku podczas budowy studzienki kanalizacyjnej odkopano pocisk moździerzowy. Było to już czwarty niewybuch znaleziony w tym roku w okolicach Ślęży.

– Niewybuch znajdował się pod ziemią. Wykopali go robotnicy pracujący w pobliżu skrzyżowania. Przypadkowa eksplozja mogłaby spowodować spore straty. Odłamki lecą na odległość 650 metrów – opowiada Przemysław Parol.

Dużą bombę lotniczą odkopali grabarze podczas kopania grobu na cmentarzu w Jordanowie Śląskim. Jesienią podczas orania pola w pobliżu Garncarska rolnik znalazł 50-kilogramową bombę produkcji niemieckiej. Podczas prac polowych w Przezdrowicach mieszkańcy znaleźli kolejną bombę. Wszystkie niewybuchy zostały wywiezione na poligon pod Wrocławiem i zdetonowane. To jednak nie koniec. Pięć lat temu w przydomowym ogródku w Michałowicach (gmina Sobótka) odkopano siedem sztuk granatów moździerzowych 82 mm i pocisk artyleryjski. W Pożarzycach niedaleko Jordanowa w wykopie pod kanalizacją odkryto dwa pociski i ręczny granat przeciwpancerny. Amunicja była produkcji radzieckiej.

Pod mostem leżał plastik. Podłożyli go partyzanci

Śmiercionośne przedmioty leżą też w sąsiednich gminach. Ciekawostką jest znaleziony w 2016 roku w Jurczycach (26 km od Sobótki) donaryt plastyczny. To odmiana dynamitu, który zawiera nitroglicerynę, trotyl i saletrę amonową. Paczki z materiałem znaleźli robotnicy podczas naprawy mostu kolejowego. Łącznie w 20 woreczkach znajdowało się kilkadziesiąt lasek plastiku. Materiał przeleżał w ziemi prawie siedemdziesiąt lat. Pod tory podłożyli go prawdopodobnie partyzanci, którzy chcieli zatrzymać transport wojskowy. Zdaniem saperów donaryt był w idealnym stanie. Gdyby wybuchł mogliby zginąć wszyscy robotnicy. Naruszona zostałaby również konstrukcja mostu.

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...