Policjanci przeszukują altanki i pustostany

Trwa akcja „Zima 2019-2020”. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie zamarznięciom ludzi bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo.

Rok temu dzielnicowy Patryk Marciszyn pomógł bezdomnemu, który wegetował w altance przy Chopina. 66-letni mężczyzna ogrzewał się przy świeczkach

Trwa akcja „Zima 2019-2020”. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie zamarznięciom ludzi bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo.

Podobnie, jak w poprzednich latach funkcjonariusze sprawdzają parki, altanki, dworce i węzły ciepłownicze. Dobrą informacją jest, że z powodu ciepłych zim spada liczba zamarznięć. W latach 90. dochodziło rocznie do kilkuset zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W listopadzie 2019 z powodu chłodów zmarło pięć osób, w grudniu – jedna.

– Apelujemy do mieszkańców naszego województwa o informowanie policji i innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także jest pod wpływem alkoholu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie – informuje Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Dzielnicowy załatwił mieszkanie bezdomnemu

Rok temu funkcjonariusz z Sobótki pomógł bezdomnemu, który wegetował w altance przy ulicy Chopina. Mężczyzna ogrzewał się przy świeczkach. Ostatecznie dzielnicowy Patryk Marciszyn pomógł załatwić mu mieszkanie w Sobótce.

– Bezdomny przez 30 lat pracował w cegielni we Wrocławiu, później w zakładzie usług komunalnych w Sobótce. Był też kierowcą pekaesu. Nie pił alkoholu. W trakcie tułaczki zgubił dowód osobisty. Panu Zdzisławowi należała się emerytura. Podstawą w jej załatwieniu było wyrobienie dokumentu tożsamości – opowiadał Patryk Marciszyn.

Wcześniej 66-latek miał żonę, dzieci, ale jego małżeństwo rozpadło się. Ostatecznie pan Zdzisław od kilkunastu lat pozostawał bez dachu nad głową.

Niedawno gmina Jordanów Śląski zakupiła kontener socjalny dla innego bezdomnego. Wcześniej mieszkaniec Wilczkowic został eksmitowany ze swojego mieszkania.

– Kontener stoi przy świetlicy. Jest w nim łazienka z zapleczem kuchennym. Oprócz tego doprowadzony jest prąd. Całość z wyposażeniem kosztowała gminę ok. 20 tysięcy złotych – mówi Paweł Filipczak, wójt Jordanowa Śląskiego.

Władze gminy musiały zapewnić bezdomnemu schronienie socjalne z powodu wyroku sądowego o eksmisji, który zapadł 4 lata temu.

W wielu gminach nie ma schronisk i noclegowni

Do akcji „Zima” włączają się różne instytucje np. Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) w Sobótce.

– Na terenie gminy brak jest schronisk i noclegowni. Osoby kierowane są do instytucji na terenie Świdnicy i Szczodrego, z którymi mamy podpisane umowy. Wspieramy ludzi potrzebujących również poradami psychologicznymi i prawnymi, aby pomóc im wyjść z sytuacji problemowej – podkreśla Katarzyna Dwornik- Piszczałka, dyrektor sobóckiego OPS.

Pracownicy socjalni monitorują sytuację ubogich rodzin. Reagują też na informacje np. od sąsiadów. Wspólnie z policjantami sprawdzają środowiska osób samotnych i nadużywających alkohol. OPS nawiązał też współpracę z organizacjami pozarządowymi m.in. Caritas, szpitale i przychodnie.

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...