Przekręt na inwestycji? Radny żąda wyjaśnień i pyta, czy burmistrz złamał prawo?

Ryszard Saltarski wysłał do gminy listę pytań, na które domaga się publicznej odpowiedzi. Chodzi m.in. o zwiększenie wydatków na wymianę kanalizacji deszczowej.

Ryszard Saltarski żąda od burmistrza Mirosława Jarosza wyjaśnień – ujawnienia kosztorysu i sposobu finansowania inwestycji (fot. bom)

Ryszard Saltarski wysłał do gminy listę pytań, na które domaga się publicznej odpowiedzi. Chodzi m.in. o zwiększenie wydatków na wymianę kanalizacji deszczowej.

Przypomnijmy. Na sesji podczas uchwalania zmian w budżecie, radny Saltarski zarzucił burmistrzowi Mirosławowi Jaroszowi naruszenie dyscypliny finansowej.

– Jedną z poważniejszych zmian jest zwiększenie wydatków o 650 tysięcy złotych na inwestycje wodno-ściekowe przy ulicach: Nowe Osiedle, Kabata, Zaułek Świdnicki. Jednak większość prac została już wykonana i gmina wcześniej zapłaciła za część wykonanych robót z innych pieniędzy. Przekazanie teraz środków na ten cel najprawdopodobniej narusza dyscyplinę finansową – przekonywał radny.

Zdaniem Ryszarda Saltarskiego rada gminy podjęła uchwałę, której treść została zmieniona w stosunku do projektu, który był wcześniej omawiany.

– Rodzi się pytanie, czy takie działanie było zgodne z obowiązującymi przepisami i czy uchwała jest zgodna z prawem? – pyta radny.

Kilka dni temu do urzędu gminy w Sobótce wpłynęła interpelacja radnego z prośbą o wyjaśnienie sprawy:

1. Proszę o wyjaśnienie jaki jest tak naprawdę zakres robót dodatkowych do wykonania i na jakich ulicach będą one jeszcze realizowane?
2. Proszę o przekazanie wszystkich kopii protokołów konieczności, protokołów z negocjacji oraz umów na roboty dodatkowe jeżeli taki zostały już podpisane.
3. Proszę o udzielenie informacji jaki zakres robót dodatkowych został już wykonany na ulicy Ślężnej, Turystycznej i Słonecznej w Sobótce z podaniem terminu ich wykonania, wartości i przekazania kopi umowy na ich realizację.
4. Proszę o udzielenie informacji z jakich środków budżetowych pochodziły środki, z których sfinansowano już wykonane roboty dodatkowe.
5. Czy w ramach umowy na zadanie pn. „Racjonalizacja gospodarki wodno-ściekowej w Sobótce” wykonane miały być nowe nawierzchnie asfaltowe na ul. Nowe Osiedle, Kabata i Zaułek Świdnicki? Jeżeli tak to kiedy roboty te zostaną wykonane?
6. Jaką nadwyżką budżetową dysponuje obecnie Gmina Sobótka, na co planuje ona przeznaczyć te środki oraz z czego ta nadwyżka wynika?
7. Jakie przepisy regulują kwestię wykorzystania nadwyżki budżetowej oraz kto i jak może tymi środkami dysponować?
8. Jakie są kompetencje Burmistrza a jakie Rady Gminy w kwestii wydatkowania środków pochodzących z nadwyżki budżetowej?
9. Wystarczy przejść się na ulice Nowe Osiedle, Kabata i Zaułek Świdnicki żeby zobaczyć, że wszystkie prace ziemne zostały już tam zakończone, a nawierzchnia przygotowana jest już do ułożenia nowej nawierzchni asfaltowej. Na pierwszy rzut oka widać tu, że roboty o których mowa w uzasadnieniu do uchwały „jeżeli miały być realizowane” to zostały już dawno wykonane.
– Proszę zatem o odniesienie się do opinii, że wszystkie roboty o których mowa w uzasadnieniu do uchwały zostały już wykonane jakiś czas temu.
– Jeżeli jest to prawda to proszę o odpowiedź na pytanie kto podjął decyzję o realizacji tych robót?
– Na jakiej podstawie została podjęta decyzja o realizacji tych robót pomimo braku zabezpieczonych środków budżetowych na ich wykonanie?
– Na jakich zasadach firmy realizujące te roboty zgodziły się na ich wykonanie nie mając na ten zakres umowy, bo zakładamy, że umowy Burmistrz nie mógł podpisać przed uchwaleniem przesunięcia środków na sesji Rady Miejskiej w Sobótce?
– Dlaczego okłamuje się Radnych i mieszkańców naszej Gminy mówiąc, że roboty te będą dopiero realizowane, bo nie trzeba być fachowcem aby stwierdzić, że jest to nieprawdą.
– Skoro Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy – Pani Ewa Fiedler-Łeńska stwierdziła na sesji odnosząc się do mojego pytania, że radni byli na bieżąco informowani o tym, że w miarę postępu inwestycji cały czas pojawia się potrzeba wykonywania robót dodatkowych, to dlaczego nikt ich nie informował na bieżąco o kosztach tych robót? Zrobiono to dopiero na końcu inwestycji podając ostateczną kwotę 650.000 zł.
10. Proszę o udzielenie jasnej i czytelnej dla wszystkich informacji jak powinna wyglądać procedura zlecenia robót dodatkowych zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych i regulaminem obowiązującym w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce.
11. Proszę o odniesienie się UMiG Sobótka do tego w jakim trybie zlecono i wykonano roboty dodatkowe przy realizacji zadania pn. „Racjonalizacja gospodarki wodno-ściekowej w Sobótce” w odniesieniu do procedur, o które zapytałem powyżej.
12. Zawracam się z prośbą o odczytanie mojej interpelacji na najbliższej sesji i udzielenie na powyższe pytania wyczerpującej odpowiedzi.

Sprawie będziemy śledzić, a o jej wynikach informować na bieżąco.

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.