Przeróbka rybich odpadów czy plastiku? Obawy mieszkańców osiedla

Ludzie oburzeni, że na ich osiedlu powstaje tajemnicza inwestycja. Co dokładnie? Chiński inwestor chce wybudować hale, w której mają być przetwarzane odpady spożywcze lub granulat plastiku.

Zdjęcia przyszłego placu budowy (niedaleko firmy Credin i dawnej gazowni) nadesłane przez mieszkańców

Ludzie są oburzeni, że na ich osiedlu powstaje tajemnicza inwestycja. Co dokładnie? Chiński inwestor chce wybudować hale, w której mają być przetwarzane odpady spożywcze lub granulat plastiku.

Naszą redakcję zalewają mejle od mieszkańców ulic: Czystej, Jemiołowej, Gazowej i Warszawskiej. Ludzie alarmują, że na ich terenie powstaje fabryka utylizacji rybich odpadów. Inni lokatorzy tłumaczą, że ma tam powstać fabryka granulatu z tworzyw sztucznych.

– Chiński inwestor MGS Handel planuje wybudować wielką halę, w której przerabiane będą odpady. Gmina nic sobie z tego nie robi, chociaż może zmienić miejscowy plan zagospodarowania. Kto w ogóle dopuścił zabudowę przemysłową obok osiedla domków jednorodzinnych? – pyta Kazimierz Matwiejczyk, jeden z mieszkańców.

W tej sprawie złożono już pismo do burmistrza i radnych. Większość właścicieli domków pisze, że przyjechało do Sobótki, aby się osiedlić. Liczyli na spokój i sąsiedztwo Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

– Czuję się rozczarowany. Ludzie kupują działki od pośrednika nieruchomości w Sobótce. Wszyscy chcieli mieszkać w spokojnym miejscu. Teraz plan budowy mojego domu stoi pod znakiem zapytania – rozkłada ręce Tomasz Górski z Wrocławia.

Mieszkańcy obawiają się smrodu przetwarzanych substancji (chemicznych lub organicznych). Co na to gmina? Odpowiadając na petycję mieszkańców urzędnicy informują, że działka przeznaczona na zabudową przemysłowo-usługową. Najprościej mówiąc można tam stawiać hale przemysłowe i magazyny.

Sprawą zajął się Grzegorz Waksmundzki, asystent posła Michała Jarosa, który mieszka w pobliżu.

– Rozmawiałem z dyrektorem wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego, które nie wydało jeszcze pozwolenia na budowę. Do 20 kwietnia inwestor musi sprecyzować, co zamierza wybudować na tym terenie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na wykonywanie usług, jednak nie precyzuje zakresu działalności. Będę chciał, aby w spotkaniu wziął udział przedstawiciel inwestora – tłumaczy asystent posła.

Grzegorz Waksmundzki zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców na spotkanie, które odbędzie się w środę 4 marca w hotelu Miś o godz. 17.30.

PS. Dane, niektórych osób zostały zmienione

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.