Przystanek autobusowy nie dla ludzi starszych i matek z dziećmi

Tematem spotkania w urzędzie gminy były parkingi. Mówiono też o odpadającej elewacji budynku dawnego kółka rolniczego w Świątnikach i fatalnych schodach na przystanku przy alei św. Anny w Sobótce.

Edyta Hajdamowicz pokazała zdjęcia przystanku przy alei św. Anny. Wysokie schody utrudniają wyjście podróżnym

Tematem spotkania radnych były parkingi. Mówiono też o odpadającej elewacji budynku dawnego koła rolniczego w Świątnikach i fatalnych schodach na przystanku autobusowym.

Jeżeli gmina zdobędzie pieniądze na budowę ścieżek rowerowych, na parkingu przy dworcu autobusowym powstaną również miejsca postojowe dla rowerów (tzw. park&ride).

– Wszystko po to, aby turyści mogli zaparkować samochód, wsiąść na rower i pozwiedzać okolicę. Miejsca postojowe będą służyć również kierowcom, którzy zaparkują auto i przesiądą się do autobusu – zapowiada Jakub Zawada, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce.

Parkingi w centrum zlokalizowane są przy ulicach m.in. Kościuszki, Jakuba, Garncarskiej, Mickiewicza, Świdnicka i w Rynku. Szacunkowo to ponad 150 miejsc. Jednak większość wymaga remontu.

– Budowa parkingu powyżej 10 miejsc wymaga zezwolenia. Na większych musi być instalacja odwodnieniowa i separatory substancji ropopochodnych. Miejsca parkingowe muszą być utwardzone i wyznaczone liniami. To generuje spore koszty – dodaje Jakub Zawada.

Budynek się sypie

Poważny problem istnieje w Świątnikach. Nauczyciele i rodzice parkują przy dawnym budynku koła rolniczego, który należy do powiatu.

– Obiekt zagraża bezpieczeństwu. Odpadają z niego fragmenty elewacji. Czy teren nie powinien być ogrodzony? Ludzie parkują tam auta, manewruje szkolny autobus. Czy gmina nie powinna zrobić coś w tej sprawie? – zaapelowała Lidia Sączawa, radna ze Świątnik.

Sprawa trafiła do wrocławskiego starostwa. Urzędnicy chcą uregulować stan prawny obiektu. W ewidencji budynek nadal istnieje pod szyldem koła rolniczego. Jego statut nie został zmieniony od czasów transformacji systemowej.

Za wysokie schody. Czy przesuną przystanek?

Edyta Hajdamowicz zgłosiła problem przystanku autobusowego przy Alei Sław Kolarstwa (aleja św. Anny).

– Osoby starsze, matka z wózkiem lub osoby niepełnosprawne nie są w stanie wydostać się z przestanku. Jedyna droga prowadzi stromymi schodami. Brakuje poręczy. Komu ma służyć przystanek? – przekonywała radna.

Schody nie spełniają żadnych wymogów bezpieczeństwa. Największym problemem jest 30-centymetrowa wysokość stopni. Miejsce znajduje się w pasie drogi powiatowej. Osoby starsze i rodziny z dziećmi łamią przepisy skracając sobie drogę przez ulicę.

Likwidacja przystanku nie wchodzi w grę. Gmina postuluje o jego przeniesienie w inne miejsce. Nastąpi to prawdopodobnie podczas remontu głównego skrzyżowania. Na spotkaniu poruszano też kwestię montażu progów zwalniających i remontów dróg w gminie Sobótka. Planowano też ustalić wstępny termin konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji targowiska miejskiego.

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...