Przystanek autobusowy nie dla ludzi starszych i matek z dziećmi

Tematem spotkania w urzędzie gminy były parkingi. Mówiono też o odpadającej elewacji budynku dawnego kółka rolniczego w Świątnikach i fatalnych schodach na przystanku przy alei św. Anny w Sobótce.

Edyta Hajdamowicz pokazała zdjęcia przystanku przy alei św. Anny. Wysokie schody utrudniają wyjście podróżnym

Tematem spotkania radnych były parkingi. Mówiono też o odpadającej elewacji budynku dawnego koła rolniczego w Świątnikach i fatalnych schodach na przystanku autobusowym.

Jeżeli gmina zdobędzie pieniądze na budowę ścieżek rowerowych, na parkingu przy dworcu autobusowym powstaną również miejsca postojowe dla rowerów (tzw. park&ride).

– Wszystko po to, aby turyści mogli zaparkować samochód, wsiąść na rower i pozwiedzać okolicę. Miejsca postojowe będą służyć również kierowcom, którzy zaparkują auto i przesiądą się do autobusu – zapowiada Jakub Zawada, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce.

Parkingi w centrum zlokalizowane są przy ulicach m.in. Kościuszki, Jakuba, Garncarskiej, Mickiewicza, Świdnicka i w Rynku. Szacunkowo to ponad 150 miejsc. Jednak większość wymaga remontu.

– Budowa parkingu powyżej 10 miejsc wymaga zezwolenia. Na większych musi być instalacja odwodnieniowa i separatory substancji ropopochodnych. Miejsca parkingowe muszą być utwardzone i wyznaczone liniami. To generuje spore koszty – dodaje Jakub Zawada.

Budynek się sypie

Poważny problem istnieje w Świątnikach. Nauczyciele i rodzice parkują przy dawnym budynku koła rolniczego, który należy do powiatu.

– Obiekt zagraża bezpieczeństwu. Odpadają z niego fragmenty elewacji. Czy teren nie powinien być ogrodzony? Ludzie parkują tam auta, manewruje szkolny autobus. Czy gmina nie powinna zrobić coś w tej sprawie? – zaapelowała Lidia Sączawa, radna ze Świątnik.

Sprawa trafiła do wrocławskiego starostwa. Urzędnicy chcą uregulować stan prawny obiektu. W ewidencji budynek nadal istnieje pod szyldem koła rolniczego. Jego statut nie został zmieniony od czasów transformacji systemowej.

Za wysokie schody. Czy przesuną przystanek?

Edyta Hajdamowicz zgłosiła problem przystanku autobusowego przy Alei Sław Kolarstwa (aleja św. Anny).

– Osoby starsze, matka z wózkiem lub osoby niepełnosprawne nie są w stanie wydostać się z przestanku. Jedyna droga prowadzi stromymi schodami. Brakuje poręczy. Komu ma służyć przystanek? – przekonywała radna.

Schody nie spełniają żadnych wymogów bezpieczeństwa. Największym problemem jest 30-centymetrowa wysokość stopni. Miejsce znajduje się w pasie drogi powiatowej. Osoby starsze i rodziny z dziećmi łamią przepisy skracając sobie drogę przez ulicę.

Likwidacja przystanku nie wchodzi w grę. Gmina postuluje o jego przeniesienie w inne miejsce. Nastąpi to prawdopodobnie podczas remontu głównego skrzyżowania. Na spotkaniu poruszano też kwestię montażu progów zwalniających i remontów dróg w gminie Sobótka. Planowano też ustalić wstępny termin konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji targowiska miejskiego.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...