Radni nie zgodzili się na budowę strzelnicy (zdjęcia)

Grupa mieszkańców osiedla Zielonego w Jordanowie Śląskim nie chce w pobliżu strzelnicy. Czy teraz bractwo strzeleckie wynajmie teren w Rogowie Sobóckim?

Bractwo „Orle Gniazdo” będzie szukać nowej lokalizacji strzelnicy (fot. BSOG, bom)

Grupa mieszkańców osiedla Zielonego w Jordanowie Śląskim nie chce w pobliżu strzelnicy. Czy teraz bractwo strzeleckie wynajmie teren w Rogowie Sobóckim?

Strzelnica w Jordanowie miała powstać ok. 960 metrów od zabudowań mieszkalnych. Na lokalizację nie zgodzili się mieszkańcy, którzy obawiali się rykoszetów  i wystrzałów z broni palnej.

– Obawiamy się kul świszczących nad głowami. W Polsce zdarzały się przypadki, że pociski z poligonów raniły ludzi mieszkających w pobliżu. Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie strzelnicy! – grzmi jedna z mieszkanek.

Nie pomogły tłumaczenia, że teren zostanie należycie zabezpieczony. Ostatecznie miały tam powstać wały ochronne i ekrany dźwiękochłonne. Konstrukcja miała eliminować powstawanie rykoszetów.

– Rada gminy nie jest przychylna tej inwestycji. Nie wyrażają zgody na zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obecnie jest to teren rolniczy i strzelnica z prawdziwego zdarzenia nie mogłaby tam powstać – tłumaczy Paweł Filipczak, wójt gminy Jordanów Śląski.

Teraz Bractwo Strzeleckie „Orle Gniazdo” zastanawia się, co dalej. W pierwszej kolejności będą chcieli odzyskać zainwestowane pieniądze. Szef bractwa Adam Raś tłumaczy, że ciężko dziś otworzyć strzelnice.

– W normalnym państwie każda organizacja przychodząca z ofertą do gminy otrzymuje teren za darmo. My kupiliśmy ziemię za 85 tys. zł. Jednak znalazła się grupka ludzi, która uważa się za „głos ludu osiedla”. Przecież to absurd – uważa Adam Raś.

Członkowie organizacji twierdzą, że w Polsce narasta tzw. hoplofobia (strach przed bronią palną). Pojęcie narodziło się w 1962 roku w USA.

– To jest problem. Ludzie nie mają pojęcia o kulturze posiadania i użytkowania broni. Już z góry skazują temat na niepowodzenie. Obecnie w rękach Polaków jest pół miliona egzemplarzy broni czarnoprochowej, na którą nie trzeba mieć zezwolenia. Przez pięć lat doszło zaledwie do 3 incydentów – argumentuje szef bractwa.

Teraz członkowie „Orlego Gniazda” zastanawiają się nad kupnem poniemieckiej strzelnicy między Rogowem Sobóckim, a Mirosławicami. Kilka lat temu gmina próbowała sprzedać obiekt za ponad 48 tys., jednak przetarg odwołano.

Strzelnicę wybudowano przed drugą wojną światową (zdjęcia poniżej). Zachowana do dziś brama służyła do ustawiania celności karabinów maszynowych w niemieckich bombowcach.

Obecnie niszczeje jej infrastruktura. Po wojnie w latach 1966-1998 odbywały się tam zajęcia. Strzelano z karabinków sportowych kbks, pistoletów i wiatrówek. Zajęcia organizował zarząd gminny Ligii Obrony Kraju z Sobótki.

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *