Radny Saltarski do burmistrza Jarosza: Czy nie przekroczył pan swoich kompetencji?

Na sesji Ryszard Saltarski miał wątpliwości odnośnie kwot na wymianę kanalizacji przy ul. Ślężnej, Słonecznej, Kabata i Turystycznej.

Radny Ryszard Saltarski (z lewej) zarzuca burmistrzowi Mirosławowi Jaroszowi (z prawej) naruszenie dyscypliny finansowej.

Na sesji Ryszard Saltarski zarzucił burmistrzowi naruszenie dyscypliny finansowej. Radny zasypywał burmistrza pytaniami, na które Mirosław Jarosz nie potrafił odpowiedzieć.

Sesja odbyła się bez udziału publiczności. Podczas debaty w sprawie zmiany budżetu na 2020 rok,  szereg zastrzeżeń miał radny Ryszard Saltarski.

– Jedną z poważniejszych zmian jest zwiększenie wydatków o 650 tysięcy złotych na inwestycje wodno-ściekowe przy ulicach: Nowe Osiedle, Kabata, Zaułek Świdnicki. Problemem jest to, ze większość prac została już wykonana i gmina wcześniej zapłaciła za część wykonanych prac z innych pieniędzy. Przekazanie teraz środków na ten cel najprawdopodobniej narusza dyscyplinę finansową – przekonywał radny.

Ryszard Saltarski pytał na jakiej zasadzie roboty zostały zlecone i na podstawie jakiej umowy?

– Na końcu inwestycji burmistrz mówi radnym, że muszą dołożyć 500 tysięcy złotych, a po trzech tygodniach 650 tys. Co gorsza dowiadujemy się, że pieniędzy na inwestycję nie ma. Gmina, aby ją sfinansować musi się zadłużyć i wziąć kredyt – mówił na sesji radny.

Przedstawiciel mieszkańców głośno pytał, jak na to wszystko patrzeć? Najpierw wydano pół miliona złotych, a teraz wymaga się od radnych, aby to bezmyślnie zaklepali i zgodzili się na zadłużenie gminy.

– Apeluję do wszystkich, aby zastanowili się, czy naprawdę godzą się na takie traktowanie rady gminy? W jakim świetle nas to stawia? Przegłosowując tę uchwałę wszyscy poświadczymy nieprawdę – mówił Saltarski.

Skarbnik Magdalena Sączawa-Szwedowska tłumaczyła, że nieprawdą są decyzje w sprawie kredytu. Na koniec argumentowała, że umowy, które podpisuje opiewają wyłącznie na kwoty, które są w budżecie.

O kwestie odnośnie inwestycji pytała również radna Iwona Czyż.

– Czy prace zostały wykonane wcześniej, a teraz mamy to sfinansować? – pytała radna.

Burmistrz na te pytanie również nie odpowiedział.

Ryszard Saltarski uważa, że nie otrzymał żadnej konkretnej odpowiedzi. Zastępca burmistrza próbowała zapewnić go jednak, że wszystko jest w porządku i chętnie udzieli mu wyjaśnień. Radny ma nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona, ale ma duże wątpliwości co do tego czy burmistrz nie złamał prawa.

Podczas głosowania nad uchwałą na piętnastu radnych 3 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się. Uchwała została przyjęta.

Ryszard Saltarski zapowiedział, że nie zostawi tej sprawy .

-Będę walczyć o prawdę i mam nadzieję,  że  razem z innymi radnymi. Tu chodzi o ogromne pieniądze. Pieniądze wszystkich mieszkańców –  zakończył radny

 

Jacek Bomersbach, Robert Krajewski

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.