Radny Saltarski do burmistrza Jarosza: Czy nie przekroczył pan swoich kompetencji?

Na sesji Ryszard Saltarski miał wątpliwości odnośnie kwot na wymianę kanalizacji przy ul. Ślężnej, Słonecznej, Kabata i Turystycznej.

Radny Ryszard Saltarski (z lewej) zarzuca burmistrzowi Mirosławowi Jaroszowi (z prawej) naruszenie dyscypliny finansowej.

Na sesji Ryszard Saltarski zarzucił burmistrzowi naruszenie dyscypliny finansowej. Radny zasypywał burmistrza pytaniami, na które Mirosław Jarosz nie potrafił odpowiedzieć.

Sesja odbyła się bez udziału publiczności. Podczas debaty w sprawie zmiany budżetu na 2020 rok,  szereg zastrzeżeń miał radny Ryszard Saltarski.

– Jedną z poważniejszych zmian jest zwiększenie wydatków o 650 tysięcy złotych na inwestycje wodno-ściekowe przy ulicach: Nowe Osiedle, Kabata, Zaułek Świdnicki. Problemem jest to, ze większość prac została już wykonana i gmina wcześniej zapłaciła za część wykonanych prac z innych pieniędzy. Przekazanie teraz środków na ten cel najprawdopodobniej narusza dyscyplinę finansową – przekonywał radny.

Ryszard Saltarski pytał na jakiej zasadzie roboty zostały zlecone i na podstawie jakiej umowy?

– Na końcu inwestycji burmistrz mówi radnym, że muszą dołożyć 500 tysięcy złotych, a po trzech tygodniach 650 tys. Co gorsza dowiadujemy się, że pieniędzy na inwestycję nie ma. Gmina, aby ją sfinansować musi się zadłużyć i wziąć kredyt – mówił na sesji radny.

Przedstawiciel mieszkańców głośno pytał, jak na to wszystko patrzeć? Najpierw wydano pół miliona złotych, a teraz wymaga się od radnych, aby to bezmyślnie zaklepali i zgodzili się na zadłużenie gminy.

– Apeluję do wszystkich, aby zastanowili się, czy naprawdę godzą się na takie traktowanie rady gminy? W jakim świetle nas to stawia? Przegłosowując tę uchwałę wszyscy poświadczymy nieprawdę – mówił Saltarski.

Skarbnik Magdalena Sączawa-Szwedowska tłumaczyła, że nieprawdą są decyzje w sprawie kredytu. Na koniec argumentowała, że umowy, które podpisuje opiewają wyłącznie na kwoty, które są w budżecie.

O kwestie odnośnie inwestycji pytała również radna Iwona Czyż.

– Czy prace zostały wykonane wcześniej, a teraz mamy to sfinansować? – pytała radna.

Burmistrz na te pytanie również nie odpowiedział.

Ryszard Saltarski uważa, że nie otrzymał żadnej konkretnej odpowiedzi. Zastępca burmistrza próbowała zapewnić go jednak, że wszystko jest w porządku i chętnie udzieli mu wyjaśnień. Radny ma nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona, ale ma duże wątpliwości co do tego czy burmistrz nie złamał prawa.

Podczas głosowania nad uchwałą na piętnastu radnych 3 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się. Uchwała została przyjęta.

Ryszard Saltarski zapowiedział, że nie zostawi tej sprawy .

-Będę walczyć o prawdę i mam nadzieję,  że  razem z innymi radnymi. Tu chodzi o ogromne pieniądze. Pieniądze wszystkich mieszkańców –  zakończył radny

 

Jacek Bomersbach, Robert Krajewski

 

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *